• YARIM ALTIN
  3.297,00
  % -0,03
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5642
  % -0,09
 • € EURO
  18,2889
  % 0,09
 • £ POUND
  21,0774
  % -0,07
 • ¥ YUAN
  2,6071
  % -0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3156
  % -0,18
 • BITCOIN/TL
  362435,127
  % 1,98
 • BIST 100
  %

Kripto Paralar Hangi Ülkelerin?

Kripto Paralar Hangi Ülkelerin?

Dünyada paralel bir ekonomi oluşturarak, birçok insanın alım satım ile kar ettiği kripto para piyasası büyük ilgi uyandırmıştır. Yeni dönemde günlük hayatta da kullanılacağı varsayılan kripto paralar, birçok devletin de kendi para birimini döviz kurlarına dahil etmesini sağlıyor!

Kripto Paralar Nasıl Ortaya Çıktı?

2008 yılında başlayan Bitcoin macerasıyla paralel bir döviz kuru açılarak, birçok para biriminin yer aldığı sanal bir düzlem oluşturuldu. Burada GPU sistemleriyle şifreleme ve blokzincir kullanımı sayesinde dijital paralara yatırımlar başladı. Geleceğin parası olarak görülen kripto paralar, günlük hayatta henüz kullanıma geçmese de birçok oyun sitesi ve alışveriş sitesi tarafından kullanılarak farklı bir piyasa değeri ortaya koydu.

Kripto paralar hangi ülkelerin; 2015 yılında başlayan ülkelerin de içinde yer aldığı kripto para macerası, özellikle dijital alanda kazanç sağlamak için ekonomiye katkı sağlıyor. Rusya, İngiltere, Türkiye ve Dubai’de bu sahnede yer alırken 200’den fazla kripto paranın yer aldığı sanal para borsası artık ülkelerin de yatırım alanı oluyor.

Ülkelere Göre Kripto Para Birimleri Neler?

ABD, Yeni Zelanda ve İtalya’da dahil olmak üzere Avrupa’dan dünyaya yayılan kripto para döviz kurlarında yüksek yatırım alanları oluşturuyor. Bana göre bu durum hem kripto para piyasasını artırıyor hem de trend olan paraların yeni bir döneme imza atmasını sağlıyor. Türkiye’de de yeni bir dönem başlatacak olan kripto paralar, geleceğin parası olarak görülüyor. Kripto paralar hangi ülkeleri;

 • Amerika; Energi, Enigma, HBAR, Storj, Ripple
 • İtalya; Algorand
 • Yeni Zelanda; Centrality
 • Hollanda; Dentacoin, İgnis
 • İngiltere; Elecroneum, PPT, Funfair
 • Caymen adaları; Chainlink, Ripip Credit Network, Wax
 • Fransa; XTZ, Dune
 • Hindistan; Ncash, Matic
 • Güney Kore; Icon
 • Çin; EOS, Eleastos, Gxchain

Para birimleriyle bütün dünyada birçok alanda elektronik para yerine sanal para kullanımına yer veriliyor. Türkiye’de de beklenen yeni bir dönem açılırken, özellikle Almanya, Rusya ve Amerika’nın yeni kripto para çalışmalarına devam edildiği biliyor. Dünya çapında değer kazanan kripto para borsası, Euro, Dolar ve Türk lirası değerlerinin de fark yaratmasına neden olacak.

Eterheum Para Birimi Hangi Ülkenin?

Ethereum hangi ülkenin parası; İşletim sistemi Linux olan ve 2016 yılından beri en yüksek gelir grubuna sahip olan ethereum para birimi Rusya’ya bağlı değildir. Ancak Rusya kökeninden gelmektedir. Tekel olarak sürdürülmekte olan kripto para piyasası, kişilerin kendi blokzincirini oluşturarak madencilik yapabileceği bir donanıma sahiptir. Dünya devletlerinin de yer aldığı kripto para piyasası artık daha çok hareketli ve kazanç sağlayacak bir alana dönüşmüştür.

Kripto paralar hangi ülkelerin; Rusya’ya ait olmayan Eterheum para birimi birçok ülkede yasal olarak kullanıma açılmıştır. Block süresi 10 dakika olarak, Almanya, Bermuda ve Japonya gibi ülkelerde yasal olarak kullanılabilmektedir.

Türkiye’nin Kripto Para Birimi Nedir?

Türkiye’nin de giriş yapmasını beklediği kripto para döneminde dedikodular da ilgi çekmeye başlamış ve bu süreçte gerçekten bir atılım beklenmiştir. Bilira kripto para ile diğer ülkelerin de dahil olduğu döviz kuruna giriş yapması beklenmektedir. Türkiye’nin ilk kripto parası olması beklenen bilira’nın gerçekliği konusunda şüpheler olsa da yeni dönemde böyle bir giriş olacağı da kesin görünüyor.

Türkiye’de hangi kripto para yasaldır; Türkiye’de yasal  olarak kullanıma geçen BTC günlük hayatta kullanılmasa da bankalar tarafından döviz kurlarına giriş yapılmasına izin vermektedir. Kripto para birimleri ülkelere ve döviz kurlarına göre değişiklik gösterse de trend olma durumlarında hareketlilik artacak ya da azalacaktır.

Bitcoin Hangi Ülkenin Kripto Parasıdır?

Bitcoin hangi ülkenin para birimi; Bitcoin Çin Halk Bankasının DCep para biriminin alt birimi olarak sunulmuştur. BTC olarak kullanım alanı oldukça geniş olan para birimi, dünyada trendler arasında yerini almıştır. Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülkede kullanılmaya başlanmış olan BTC, işlem hacmi genişliğiyle ilk onda yerini alarak dikkatleri üzerine çekmiştir.

Çin dijital parası olarak yatırım alanı geniş, işlem hacmi yüksektir. Dolar, Euro ve Türk lirası üzerinden satın alınarak döviz kurlarına katılım sağlanır. Çin’e bağlı olduğu bilinse de herhangi bir merkez bankasına bağlı değildir. Serbest piyasa olarak döviz kurlarına giriş yapılabilir.

Kripto Para Nasıl Kullanılır?

Kripto para yasal olan ülkelerde de kullanıma açıktır. Ancak günlük hayatta kullanım sağlanmaz ve internet üzerinden alım satım yapılarak kullanıcılara sunulmuştur. Türkiye’de BTC kamu bankaları üzerinden cüzdan açma ve döviz kuruna katılma seçenekleri sunar. Çin’e ait bir para birimi olarak gelecekte de birçok ülkede kullanılması beklenen para birimleri arasında yerini alıyor.

BTC Yatırımı Yapılan Ülkeler Hangileridir?

BTC birçok ülkede yatırım aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Son dönemde düşüşe geçmiş olsa da, her zaman trendler arasında yer almış, güvenilir bir yatırım aracı olarak görülmüştür. Türkiye’de BTC için kamu bankalarından cüzdan açabilir, yatırımlarla para bozdurma veya takas yöntemlerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Kripto para borsasında neredeyse bütün ülkelerde kullanılan bir para birimi olmayı başarmıştır.

YORUMLAR YAZ

Araç çubuğuna atla