Kripto Para Nedir? Ne İşe Yarar? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1575472,209
  % -0,64
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

Kripto Para Nedir? Ne İşe Yarar?

Kripto Para Nedir? Ne İşe Yarar?
728 90

Kripto Para Yatırımı?

İnternetin devletsiz veya bankasız para birimi olan kripto paralar yani Bitcoinler, tüm dünyada geçerli olan yatırımcı sayısı ve değerini artırmaktadır. Bu konuda değer artırımına devam ettirecek mi yoksa düşürecek mi çok fazla bilinmemektedir. Uzmanlar zengin de edebilir batıra bilirdi diye yorumlar da buluna bilmektedirler. Kripto paralar yani Bitcoin olarak adlandırılan bu paralar, dijital ortamlarda yani gerçekte aslında var olmayan sanal bir para birimi olarak ifade edilebilmektedir Bitcoin yasalarla tam desteklenmediğini unutmamalısınız. Bu para için değeri daha fazla artacak diyen ülkeler bulunmaktadır. Fakat bunun yanı sıra bazı büyük devletlerin de uyarıları bulunmaktadır. Örneğin; Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa Merkez bankaları Bu paralar için ciddi uyarılar sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyet merkez bankası başkanı Murat Çetinkaya ise Bitcoin gibi paraların resmi veya özel kurumlar tarafından ihraç edilmediğini, bunun yanı sıra ise güvence verilmeyen bir sanal para birimi olduğunu Ve bu tarz paralarla ilgili Türkiye’de herhangi bir düzenlemenin olmadığını belirtmektedir. Diğer bir unsur ise, sanal paraları için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istenmesidir. Bu istek doğrultusunda finansal olarak istikrara gidilebileceğine inanılmaktadır. Bitcoinler, enflasyon riski çok düşük olduğu için genellikle tercih edilen sanal paralardır. Sonu olan bir sistem olarak da ifade edilebilmektedir. Maksimum olarak 21 milyon adet Bitcoin üretilebilmektedir.

300 250 4

Kripto Para Ne İşe Yarar?

Bitcoin olarak adlandırılan bu kripto paraların genellikle sembolleri vardır. Kısaltma olarak ise, BTC İle kısaltılan kısaltmaları vardır. Herhangi bir merkez Bankası’nın, resmi kuruluş ve benzeri ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimi olarak nitelendirilebilmektedir. Bu paralar yatırım amacıyla kullanılabilmektedir. Altın ve gümüşe benzer şekilde tükenecek ve daha fazla üretilmeyecek maden gibi tasarlanması sağlanmıştır. Bu paralar genellikle alım satım yoluyla el değiştirmektedir. Bunun yanı sıra bu paraların artmasıyla Bitcoin madenciliği yapılmaya başlanmıştır. Altın madeninin doğadan çıkarılmasına benzeyen bu yöntem, karmaşık bir yöntem olarak da ifade edilebilir. Bu kripto paraların, madencilerinin toplamda 21 milyon Bitcoin kripto parayı tamamen çıkarınca daha fazla enerji harcamalarına gerek kalmayacaktır.

Kripto Para Nedir?

Kripto paralara, Bitcoinler örnek olarak sunulmaktadır. Kripto paralar para kazanmak adına işlemlerin güvenliği için şifreleme ile merkezi olmayan bir dijital para birimi olarak nitelendirilebilmektedir. Diğer bir ifadeyle Amerikan Doları ve buna benzer merkezi bir hükümet tarafından desteklenen geleneksel olan para birimlerine alternatif olarak sunulmaktadır. Kripto paralar geçmişini içeren kamu defteri olduğu Bilinen para türleridir. Kripto para süreci ise şöyle ifade edilebilir. Kripto para birimine ait olan bir aile kripto para birimine sahipliğini başka birine devretmektir. Daha sonraki işlem ise doğrulamak adına harcanan paraları hesaplar ve hesap defterine geçirir. Bu işlem sürecinde ise size yardımcı olan üyelerin çalışmaları sayesinde yeni bir şifreyle para birimi ortaya çıkarılmış olur. Kripto para biriminin merkezi bir havuzu olmadığından dolayı kanunen yasal olmayan bir süreç olarak ifade edilmektedir. Ödeme işlemleri, Bitcoin hesapları üzerinde yetki alanına sahip değildir.

Bu paranın destekçileri ise yasadışı taciz olasılığına rağmen teknolojiyle doğru orantılı olarak bu sistemleri sürdürmektedir. Çünkü kurum ve kuruluşlardan kişilere olan güçte bir değişime imkan tanır. Hayali para alırım diğer para birimleri ile boz durulması İse mümkündür. Büyük dünya para birimleriyle bozulması sağlanan bir para birimi olduğu için kullanıcılar tarafından çok fazla tercih edilen bir para birimidir. Bu paranın borsası siber suçlular, dijital para hırsızlığı gibi en yaygın yaşanan platformlar arasında yerini almaktadır. Bu nedenle korsanlar ve savunmaya karşı oldukça hassas olarak ifade edilebilmektedir.

Kripto Para Nedir? Ne İşe Yarar?

Hayali para olarak adlandırılan bu paraların, bir çok yararı ve zararı olabilmektedir. Kripto paralar merkezi olmayan kontrol ile işaretlenmektedir. Bu paraların arz ve değeri kullanıcıların faaliyetlerine göre şekil değiştirmektedir. Bunun yanı sıra diğer düzenleyici kişilerin bilinçli kararları değil de kendi yöntem kodlarını yerleştirmiş oldukları karmaşık protokollerle kontrol edilebilmektedir. İşlemlerin kaydedilmesi yeni oluşturulmuş olan paraların birimlerinin alınması Ya da diğer kullanıcılar tarafından işlem ücretlerini ödeme karşılığında miktar olarak büyük bir miktarda işlem gücünü kullanan bir madenciler faaliyetleri, para birimlerinin istikrarı ile sorunsuz işlevi için çok kritik bir öneme sahiptir. Bu paraların yararları ve zararlarını sayacak olursak, Bu para kullanıcılarının yanı sıra geleneksel olarak para birimi kullanıcıları veya bu para birimlerinin desteklemiş olduğu finansal sistemler için mevcutta olmayan avantajlardan yararlanmak durumunu içerir.

Örnek olarak, bir hükümet kendi yetkisi dahilin de banka hesabını kolayca dondura bilmektedir. Hatta bununla da kalmayıp eline de geçirebilmek dedir fakat sahibinin bir vatandaş ya da yasal ikametgah olsa bile Bu kripto paralarla aynı şeyi yapması çok zor olacaktır. Tabii ki her işte olduğu gibi kripto paraların da riskleri vardır. Diğer geleneksel para birimlerinin çoğunu etkilemeyen bir dizi risk ve de dezavantajlar bulunmaktadır. Bu para birimleri gri ya da karaborsa işlemlerini kolaylaştırmak adına sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle, çoğu ülke güvensizlik ya da açık düşmanlık ile bu duruma bakmaktadırlar. Bazı kriptoları kullanıcıları kazançlarını karlı ya da alternatif yatırımlar olarak ortaya koyarken, bazı finansman Uzmanları, saf spekülasyon hariç olarak her şey için uygun olarak görmektedir.

728 90
YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Araç çubuğuna atla