Kripto Para Ne İşe Yarar | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri Kripto Para Ne İşe Yarar
 • YARIM ALTIN
  8.690,00
  % 2,42
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5209
  % 0,31
 • € EURO
  34,5800
  % 0,21
 • £ POUND
  40,4555
  % 0,18
 • ¥ YUAN
  4,4915
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3442
  % -0,75
 • BITCOIN/TL
  2050604,437
  % -1,07
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

Kripto Para Ne İşe Yarar

Kripto Para Ne İşe Yarar
728 90

Kriptoloji şifreleme yöntemini kullanan ve nakit paraya alternatif olarak düşünülerek tasarlanmış bir sanal para biçimidir. Günümüzde gün geçtikçe kullanımı artan kripto para, merkezsizlik prensibi ile çalışmaktadır. Yani bağlı olduğu bir kurum, devlet ya da kişi yoktur. Merkezsiz olması sebebi ile işlemler blockchain yani blok zinciri denilen bir sistem ile sağlanmaktadır. Bu tüm işlemlerin kayıt altına tutulduğu, hiçbir işlemin silinmediği bir defter olarak düşünülebilir.

Kripto para, hiçbir sistem veya devlet tarafından yönetilmediği için oldukça güvenlidir. Kripto para ne işe yarar ; merkezsiz yöntem şekli sayesinde  ülkelerin ekonomik durumların olumsuz olarak etkilenmemektedir. Yani dolar, tl gibi fiziksel paralar değer kaybederken kripto para bu durumdan etkilenmemektedir. Bu sebep ile diğer para birimlerine oranla kripto para, yüksek güvenlik teşkil etmektedir.

Kripto paralar, fiziksel olarak kullandığımız para gibi basım işlemi görmemektedir ve belirli sayılarda üretilmektedir. Kripto paraların arzlarının sınırlı tutulmasının sebebi ise, para gibi işlem görmesini sağlama amacı yatmaktadır.

300 250 4

Kripto para borsaları yardımı ile gerçekleştirilen işlemlerde kripto paraların değeri kullanıcılalr tarafından belirlenmektedir. Kripto para alım-satım işlemi için kullanıcıların oluşturdukları arz ve talebe göre fiyatlar güncellenmektedir.

Başlıklar

Kripto Para Kullanmanın Avantajı Nelerdir

Kripto para ne işe yarar; sorusu kadar bu parayı kullanmanın avantajlarının neler olduğu da oldukça önem taşımaktadır. Kripto paraların her biri kullandığı altyapı ve teknolojik sistem ile farklı özelliklere sahiptir.

Kripto paralar kullanıcılarına anonim olma özelliği sağlamaktadır. Bu özellikle ile kullanıcılar kimliklerini ya da gerçekleştirdikleri işlemleri açıklamak zorunda değildirler.

Merkezsizlik ilkesi ile hareket eden kripto para sistemi sayesinde kullanıcılar arada hiçbir aracı olmadan işlemlerini gerçekleştirebilirler. Transfer veya alım-satım işlemleri için yüklü ödemelerden bu sayede muaf olmaktadırlar. Kripto paralar ile işlemler kullanıcılar arasında sağlanmaktadır. Yani kullanıcılar aracı bir kurum ya da kişiden onay almadan işlemleirni gerçekleştirebilirler.

Yatırım yapmak ya da kripto para alım-satım işlemi gerçekleştirmek isteyen herkes bu işlemleri bir bilgisayar ile oldukça basit bir şekilde sağlayabilir. Kolay ulaşım imkanı sayesinde kripto para kullanıcılarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Kripto para ne işe yarar sorusunun bir cevabı olarak, global olarak erişim imkanı sağlayan kripto para ile dünyanın her yerinde ve saatinde işlem gerçekleştirebilirsiniz. 7 gün 24 saat işleme açık olan kripto para borsaları sayesinde işlem yapmak için beklemeniz gerekmemektedir.

Kripto Para ile Reel Para Arasındaki Fark Nedir

Bankacılık sistemine sahil olan reel para belli bir merkezi yapı tarafından kontrol edilmektedir. Kripto para da ise merkezi bir yapı bulunmamaktadır. Banka vb. kuruma kripto paralar ait değildir.

Reel para sisteminde gerekli görüldüğü zamanlarda devletler tarafından, merkezi bankalar aracılığı ile para basım işlemi gerçekleştirilir. Kripto paralarda coin basma veya çoğaltma gibi bir işlem yapılmamaktadır. Bunun yanında kullanıcıların izni olmadan kripto paralara el koyma gibi bir durum söz konusu değildir.

Kripto Para Ne İşe Yarar

Kripto para ne işe yarar ; aracısız bir şekilde para alım-satım işleminin gerçekleştirir. Kripto para borsaları tarafından gerçekleştirilen bu işlemlerde kullanıcıların arz ve taleplerine uygun olarak belirlenen fiyat ile alım-satım işlemi sağlanır. Bu işlemler 7 gün 24 saat boyunca ve gün ayırt etmeden istenilen zamanda yapılmaktadır. Kripto para borsalasının kullanıcılara sağladıkları güvenlik sistemi ile de coinlerinizi güven içerisinde alım- satım işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yatırım yapmak isteyenler oldukça avantajlı bir yöntemdir. Geleceğin parası olarak düşünülen kripto para sayesinde yatırımlarınızı bu yönde yapabilirsiniz.

Sahip olduğunuz coinleri başka bir kripto para ile değiştirme imkanını sağlar. Kullanıcılar tarafından ve güncel fiyatlar göz önüne alınarak işlemler sayesinde coinler arasında takas işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemi de kripto para borsaları yardımı ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Takas işlemi gerçekleştikten sonra yeni kripto paranız sanal cüzdanınıza hızlı bir şekilde aktarılmaktadır.

Sahip olduğunuz kripto parayı satarak karşılığında reel para alabilirsiniz. Bu işlemde de fiyatlar kullanıcılar arasında belirlenmektedir. Coin satma işleminden sonra belirlediğiniz banka hesabınıza reel paranız aktarılmaktadır.

Mal ve hizmet satın alabilirsiniz. Günümüzde bu yöntem henüz Türkiye’de pek kullanılmasa da dünyada bu sistem bazı yerlerde uygulanmaya başladı. Belli bir mal veya hizmetin karşılığında reel para yerine kripto para ile ödeme imkanı da bulunmaktadır. Ancak bu işlemler gerçekleştirilirken fiş kesme gibi bir durum olmamaktadır. Kripto para ile işlem gerçekleştrilirken iki tarafın karşılıklı güven ilişkisi ve bir sözleşme hazırlaması uygun olduğu düşünülmektedir. Oluşturulan sözleşme sayesinde iki taraf için de güven havası oluşur.

Kripto Para Nasıl Alınır

Kripto para ne işe yarar ; nasıl alınır gibi sorular kripto paraların önem kazanması ile dikkat çeken sorulardan birkaçı olmuştur. Kripto paralar 2 şekilde alınmaktadır.

 1. Kripto para borsaları ile coin alım işlemi gerçekleştirilmektedir. Piyasadaki arz talep oranlarına göre coin fiyatları belirlenmektedir. Bu fiyatlar ile kullanıcılar coin alım işlemini gerçekleştirebilir. Coin alırken reel para ile işlem yapabileceğiniz gibi sahip olduğunuz kripto parayı takas yöntemi ile başka bi coin para ile de değiştirebilirsiniz.
 2. Madencilik (mining) işlemi ile kripto paraya sahip olabilirsiniz. Madencilik işlemini dilerseniz kendiniz dilerseniz de madencilik hizmeti sağlayanlar tarafından yapabilirsiniz.

Kripto Paralar Nasıl Kullanılır

Kripto paraları alım- satım veya kullanmak için sanal cüzdana sahip olmanız gerekmektedir. Bu cüzdanlar sayesinde kripto paralar ile yapılan tüm işlemleri gerçekleştirebilir ve coinlerinizi burada saklayabilirsiniz.

728 90
Araç çubuğuna atla