Kripto Para Madenciliği Yasal Mı | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri Kripto Para Madenciliği Yasal Mı
 • YARIM ALTIN
  6.912,00
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1686
  % 0,07
 • € EURO
  33,7931
  % -0,12
 • £ POUND
  39,4673
  % -0,10
 • ¥ YUAN
  4,3302
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,3382
  % -0,08
 • BITCOIN/TL
  1781452,597
  % 1,61
 • BIST 100
  9.179,48
  % -1,66

Kripto Para Madenciliği Yasal Mı

Kripto Para Madenciliği Yasal Mı
728 90

Kripto para nedir; tamamen dijital şekilde tasarlanan, sanal para birimidir. Günümüzden 8-9 önce hayatımıza dahil olan kripto para, bazılarına göre  geleceğin parası olarak düşünülmektedir.

Kripto para nedir; hiçbir kurum, devlet ya da bankaya ait olmayan merkezsiz bir sisteme sahiptir. Merkezsiz olması sebebi ile daha güvenli olduğu düşünülmektedir. Hiçbir devlete ait olmayan bu yapı sistemi sayesinde kripto para ülkelerin siyasi veya ekonomik durumlarından etkilenmemektedir.Kripto para, kriptoloji bilimini kullanmaktadır ve matematik temelli şifrelere sahiptir.

Kripto para, yapılan her işlemi kayıt altına alan bir sisteme sahiptir. Yapılan işlemler dijital ağ üzerinde kontrol edilir ve yapılan işlemleri kullanıcılar onaylar. Yapılan ve onaylanan işlemler kaybolmaz ve değiştirilmez. Kullanıcı hesapları ve bilgileri bir sonraki bloka aktarılır. Bu sistemde bloklar kayıt defteri gibi bir işleme sahiptir. Bu bloklardaki ya da defterdeki kayıtlar güvence altına alınarak korunmaktadır. Yani kripto paralar, herkese açık olmasının yanında aynı zamanda güvenlidir de. Kripto paranın ne olduğu kadar birçok kişi için önem arz eden bir diğer konu kripto para yasal mı , sorusudur.

300 250 4

Kripto Paraların Tarihi

90’lardan beri birçok kişi ve kurum dijital para oluşturmak adına çalışmalarda bulunmuştur. Ancak hiçbiri yeterli başarıya ulaşamamıştır. Birçok kaynağa göre ilk kripto para Bitcoin olduğu düşünülmektedir. 2009 yılında ortaya çıkan Bitcoin, kesin olmamakla beraber Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilmiştir.

Kripto Para Madenciliği (Mining) Nedir

Kripto para madenciliği nedir ve kripto para madenciliği yasal mı soruları, madencilik işlemleri için en çok merak edilen 2 sorudur. Birtakım yazılım ve donanıma sahip olan bilgisayarların, matematiksel işlemleri çözmesi ile kripto para transfer işlemleri gerçekleştirmesi ve kullanıcıların kripto para ile ödüllendirilmesidir. Yani bilgisayara ve yeterli donanıma sahip olan herkes madencilik (mining) işlemini gerçekleştirebilir.

Kripto para madenciliği yasal mı ; sorusuna cevap vermek tam anlamı ile mümkün olmasa da bu sistem ile yapacağınız madencilik işleminden dolayı suç işlemiş olmuyorsunuz. Madencilik işlemleri dijital bir şekilde ve prokollere bağlı olarak gerçekleştirildiği için yasak ya da yanlış bir durum değildir.

Kripto para madencilik işlemi, üçüncü kişileri ve aracılara ihtiyaç duymamayı ve yapılan işlemleri merkezsiz bir şekilde gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Madencilik işlemi, blockchaine (blok zinciri) dahil olan bir süreçtir ve süreç içerisinde olan coinlere yenilerinin de katılmasını sağlamaktadır.

Her kripto para için farklı madencilik işlemleri bulunmaktadır. Kripto paraların sahip olduğu teknoloji, yazılım sistemindeki donanım gibi etkenler madencilik işlemini etkilemektedir.

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılmaktadır

Kripto para madenciliği yasal mı ; bu soru ile ilgili bir yanıttan önce çoğu kişi için bu madenciliğin nasıl yapıldığı merak konusudur. Kripto para madenciliği yapmanın birçok yolu bulunmaktadır. Ayrıca birçok işleve de sahiptir.Bunlardan en önemli olanlarını saymak gerekirse; yeni para üretimi sağlamaktadır, işlemlerin onaylanma sürecini kapsamaktadır ve dışarıdan gelecek saldırılara karşı güvenliği sağlamaktadır.

 1. Bulut Madenciliği; madencilik yapmak isteyenler ve yeterli bilgi ve donanıma sahip olmayan kişiler için en uygun olanıdır. Bu madenciliği yapmak isteyen kullanıcılar öncelikle servislerden işlemci gücünü kiralarlar. Sonrasında bu işlemci gücü ile birlikte istenilen madencilik havuzuna yönlendirilirler. Havuza yönlendirilen kullanıcılar kripto para madencilik işlemini yapmaya başlayabilirler.Bulut madenciliği hizmetini sunanlar, genellikle birçok teçhizata sahip olan dev madencilik işlemi yapan kişi ya da kurumlardır. Bu madencilik türü son yıllarda oldukça popüler bir hale geldi. Bunun sebebi ise yeterli teçhizata sahip olmayan kişiler madencilik işlemi ile uğraşmak istemeyen kişilerin sayılarının çok sayıda olmasıdır.Bulut madenciliği ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Ücretsiz olanlar kullanıcının kendi başına yaptığı işlemleri kapsamaktadır. Ücretlide ise, bulut madenciliği yapan kişi veya kuruma ulaşmaktır. Bu kişi veya kurumlar sizlere kendi bulut madencilik işleminizi yapmanıza ve özellştirme imkanını sunmaktadır.Bulut madenciliği sistemi genellikle en ucuz olan olarak düşünülse de bulut madencilik yöntemini tercih eden kullanıcılarının sayısının artması sebebi ile kar etmek burada gün geçtikçe zorlaşmaktadır.
 2. CPU Madenciliği; yani merkezi işlem birimi demektir. Bilgisayarlara yüklenen yazılım sayesinde gerçekleştirilen CPU madencilik işlemi kolaylıkla yapılmaktadır. İlk çıktığı dönemlerde bu madencilik çok tercih edilse de günümüzde pek kullanılmamaktadır. Bunun en önemli sebebi ise CPU madenciliğin yavaş olmasıdır. Bir diğer sebebi ise, az coin kazanıp çok fazla elektrik kullanmaktadır. Yani giderlerin kazancı yeterli oranda karşılamamasıdır. Bu gibi olumsuzluklara rağmen bu madencilik türünü tercih eden kullanıcılar da bulunmaktadır. Yalnızca bir bilgisayar ve bir program ile CPU madenciliği gerçekleştildiği için günümüzde az da olsa kullanılmaktadır. Madencilik işleminin kolay yapılıyor olmasından gün geçtikçe CPU madencileri de ortaya çıkmaktadır.
 3. GPU Madenciliği; en bilinen ve sıklıkla tercih edilen madencilik yöntemlerinden birisi olan GPU madenciliği, bilgisayarların ekran kartlarının işlemcileri ile hesaplama yapılarak ve yapılan işlemlerin doğrulandığı hesaplama türüdür. Popüler olmasının en önemli sebebi ucuz olmasıdır. Bunların yanında Bulut madencileri hizmet sunmak için de GPU teçhizatlarından kullanmaktadır.
 4. ASIC Madenciliği; ASIC (Application- Spesific Integrated Circuits) ya da Türkçe ismi ile “uygulamaya özel tümleşik devre” kripto para madenciliği yapmak için özel olarak tasarlanmıştır. ASIC madenciliği rakiplerine göre daha fazla kripto para üretmektedir. Ancak rakiplerine göre daha az kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu durumun en önemli sebebi; çok fazla enerji tüketmesidir. Yüksek hesaplama kapasitesine sahip olan Bitcoin ve Litecoin gibi Proof of Work tabanlı kripto paralar için ASIC madenciliği tercih edilmektedir.

Kripto Para Madenciliği Yasal Mı

Hayatımıza son yıllarda giren kripto paralar için en önemli soru; kripto para madenciliği yasal mı ? Türkiye Cumhuriyeti yasal düzenlemesinde bu konu ile ilgili herhangi bir düzenleme veya yasaklama bulunmamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin vergi mevzuatlarında yer almasa da bu durumdan bir ceza almazsınız. Bu konuda herhangi bir düzenleme henüz bulunmadığı için kullanıcılar vergilenmemektedir.

Kripto para madenciliği yasal mı , en net cevabı ise Türkiye’de kripto para birimlerinin hiçbiri yasa dışı değildir. Kanunda suç olarak geçmemektedir ve bu durumdan kullanıcılara cezai bir işlem uygulanmamaktadır.

728 90
Araç çubuğuna atla