Kripto Para Haberleri Nasıl ve Nereden Takip Edilir? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  5.532,00
  % -0,21
 • AMERIKAN DOLARI
  27,1206
  % 0,46
 • € EURO
  28,8788
  % 0,37
 • £ POUND
  33,3105
  % -0,34
 • ¥ YUAN
  3,7133
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,2843
  % 1,11
 • BITCOIN/TL
  724955,446
  % -1,10
 • BIST 100
  7.800,88
  % 1,05

Kripto Para Haberleri Nasıl ve Nereden Takip Edilir?

Kripto Para Haberleri Nasıl ve Nereden Takip Edilir?
728 90

Tüm dünyayı etkisi altına alan kripto para çılgınlığı her gün gelişmeye ve gündemdeki popülaritesini daha da artırmaya devam ediyor. Devletler arasında çıkan düzenleme isteği, Bitcoin’in piyasadaki akıl almaz gücü ve devam eden makro ekonomik etkiler de piyasayı derinden etkiliyor.

Dünya gündeminde devam eden piyasa oynaklığı ise kripto meraklılarının aklına kripto para haberleri nasıl ve nereden takip edilir sorusunu getiriyor. Peki kripto para haberleri gerçekten de nasıl ve nereden takip edilir, hangi kaynaklar güvenilir, hangi haberlerin içerikleri daha düzgün? İşte tüm sorularınızın cevapları…

Kripto para haberlerini kavramanın kilit noktası aslında gündemi takip etmekten geçer. Çünkü kripto piyasası henüz bir devlet düzenlemesiyle karşılaşmadığı için, gündemdeki olaylardan makro düzeyde etkilenir.

300 250 4

Örnek verecek olursak, hepinizin bildiği üzere Elon Musk, AB Merkez Bankası’ndan gelen açıklamalar, ABD’den gelen açıklamalar, yaşanan Rusya-Ukrayna savaşı gibi gündemdeki kişi ve olaylar kripto para piyasasını en çok etkileyen nedenler olmuştu.

Kısacası, kripto para haberlerini nasıl takip edeceğinizin ilk yanıtı, gündemi takip etmektir.

İkinci bir açıdan bakacak olursak, haberleri takip etmek en kestirme cevap olacaktır. Kripto para özelinde haberler ve gelişmeler yayımlayan kaynaklar, kripto yatırımcılarının en çok kullandığı kanallardır.

Bu noktada en önemli detay, güvenilir bir haber kaynağı kullanmaktır. Çünkü güvenilir olmayan kaynaklarda hem yanlış bilgi hem de geç oluşturulmuş içerikler olacağından, yatırımcılar için çok da faydalı değildir.

Bu sorunun tercihi ise ana medya kaynakları ve kripto özelinde haber yapan yayımları tercih etmektir. Diğer para piyasalarında olduğu gibi öncü kaynakların tercihi, doğruluk açısından yatırımcılara çok daha fazla bilgi verecektir.

Öncü kaynakların yanı sıra kripto özelinde haber yayımlayan Trendkoin kripto paranın haber merkezi olarak iyi kaynak seçenekleri arasında yer alıyor. Bunun dışında yine Bloomberg gibi ana medya kaynakları da en iyi seçenekler olarak öne çıkıyor.

Kripto haberlerini takip etmenin bir diğer yöntemi ise Telegram, Reddit ya da Twitter gibi, anlık olarak bilgilerin kısa bir şekilde yayımlanabileceği platformları kullanmaktır. Kripto toplulukları haberleşmek ve tartışmak için genellikle bu tarz platformları tercih ettiğinden, haber takibi için de büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca Telegram kanalı olan haber sitelerinin bildirimleri de geleceğinden, aynı anda birden fazla kaynağı kolaylıkla takip etmenize yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra, kripto varlıkların fiyatlarını ve bilgilerini listeleyen aracı uygulamalardan da faydalanabilirsiniz. Örneğin, CoinMarketCap ya da CoinGecko benzeri uygulamaları telefonunuza indirebilirsiniz.

Bu tarz uygulamalar takip etmek istediğiniz kripto varlıklar hakkında sizlere yükseliş ve düşüş bildirimlerini gönderir. Ayrıca kendi sitelerinde listeledikleri haber kaynaklarının haberlerini de yönlendirir. Böylelikle takip etmek istediğiniz coin’lerin anlık fiyat değişimlerini öğrenirken, uygulamaların güvenilir bulduğu haberleri de görüntüleyebilirsiniz. Yine bu da size ek kaynak sunacak önemli detaylar arasında yer almaktadır.

Kripto Para Haberlerini Takip Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kripto para haberlerini takip ederken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, yukarıda da bahsettiğimiz gibi doğru kaynağı bulmaktır. Güncel ve doğru bilgileri sağlayan bir kaynaktan haberleri takip etmek en kestirme sonuç olacaktır.

Aynı zamanda bu haberleri okurken, haberin içeriğindeki teknik terimleri bilmek de bir o kadar önemlidir. Çünkü, kripto para piyasası ve hatta herhangi bir para piyasası ve varlıklarının anlatımları bazı teknik terimleri içerir. Bu teknik terimleri ‘kabaca’ da olsa bilmek, takip edilen haberden alınacak verimi artıracağı gibi, yatırıma yönelik düşüncelerinizi de etkileyecektir.

Teknik terimleri ‘kabaca’ bilmenin yanı sıra, kripto projelerini yakından takip etmek de son derece önemlidir. Haberde bahsi geçen kripto projesini öğrenmek, haberin sizler için daha anlamlı hale gelmesini sağlarken, gelecekteki yatırım tercihlerinizi de etkileyecektir.

Sosyal medya üzerinden kripto haberlerini takip ederken paylaşım yapan hesabın ne kadar güvenilir olduğuna dikkat edilmelidir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi manipülasyona açık olan kripto para piyasası, sosyal medyada geniş bir kitleye hitap eden kullanıcılar tarafından daha önce birçok kez yönlendirilmişti.

Özellikle Reddit, birçok yatırımcının birlikte hareket ederek piyasayı dalgalandırmasında kullanılan platformdu. Bu örneklere dayanarak, sosyal medya platformları üzerinden haber takibi yaparken, toplulukların tartışmaya açık konuları değil, genellikle medya kaynaklarından gelen ‘gerçek’ haberler dikkate alınmalıdır.

Güvenilir Coin Alım ve Satımı Nereden Yapılmalıdır?

Kripto para yatırımı yapmak isteyen kullanıcılar için kripto borsası seçimi önemli bir konudur. Hem küresel hem işlem ücretlerinin düşük olduğu hem de hızlı ve güvenilir borsalar genellikle çok daha fazla tercih edilir. Bunun sebebi ise oldukça açıktır! Daha fazla kullanıcının tercih ediyor oluşu, o borsayı trader’lar için daha güvenilir hale getirir.

Bunun yanı sıra, küresel kripto borsaları kullanıcılar için çok daha fazla kripto varlığı listeler. Bu da yatırımcıların tek bir borsadan çok daha fazla coin’e ulaşmasına imkân sağlar. Yani aynı zamanda kullanıcılar, tek bir borsadan yüzlerce varlığa ulaşabildiğinden, yine küresel borsalara yönelirler.

‘Küresel ve güvenilir borsalar hangileri?’ sorusuna gelecek olursak; Binance Türkiye, Huobi, Bybit, Coinbase, Kraken, KuCoin ve daha sayamadığımız birçok borsa var. Bu borsalar hem küresel olduğundan hem de birçok varlığı listelediğinden, yerel borsalara göre daha güvenilirdir. Ayrıca daha fazla akıllı sözleşme sunduğundan, işlem hızı ve ücretleri de yine bu borsalar için daha ‘tercih edilebilir’ düzeydedir.

Güvenilir kripto borsalarını bulmanın bir diğer yolu ise kullanıcı deneyimlerini araştırmaktır. Genellikle yorumlar ve değerlendirmeler, güvenilir bir kripto borsası bulmak için büyük kolaylık sağlayacaktır. Yorum ve değerlendirmelere göre kripto borsasının sizlere uygun olup olmadığını anlayabilir, yorum yapanlarla iletişime geçerek yaşadıkları deneyimi daha detaylı da öğrenebilirsiniz.

 

Tüm görsel çalışmalar tanıtım ve bilgi amaçlıdır. Kapalicarsi.net herhangi bir sorumluluk almaz.

728 90
Araç çubuğuna atla