Kripto Para Çeşitleri | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri Kripto Para Çeşitleri
 • YARIM ALTIN
  8.613,00
  % 0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5364
  % 0,25
 • € EURO
  34,8829
  % 0,37
 • £ POUND
  40,5538
  % 0,20
 • ¥ YUAN
  4,4974
  % 0,34
 • РУБ RUBLE
  0,3457
  % 0,38
 • BITCOIN/TL
  2000265,313
  % -3,94
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

Kripto Para Çeşitleri

Kripto Para Çeşitleri
728 90

Dijital ortamda yatırım yapmak ve alım satım işlemleri için kullandığınız kripto paranın da çeşitleri bulunmaktadır. En sık tercih edilen kripto para Bitcoin olmakla beraber, bunu Ethereum takip etmektedir. Geçtiğimiz yıllarda adından çokça bahsettiren bu kripto paralar; merkezi herhangi bir bankaya bağlı olmadan, şifre biliminden yararlanarak yüksek güvenlikle korunmaktadır. Kripto para çeşitleri arasında; BTC (Bitcoin) ,ETH (Ethereum) , LTC (LiteCoin) , XRP (Ripple) ,USDT (Tether) bulunmaktadır. Güvenliğini yüksek mertebede sağlayan bu kripto para birimleri, günümüzde oldukça sık tercih edilmektedir. Değerleri, piyasaya göre değişmekte olan kripto para çeşitleri; enflasyon oranı kullanılmadan tamamen farklı bir döviz piyasasıyla hizmet vermektedir.

Başlıklar

Kripto Para Çeşitleri Nerde Kullanılır?

Dijital ortamda kullanılan kripto para çeşitleri; herhangi bir yasallığı olmasa da, kullanılan kriptoloji (şifre bilimi) sayesinde güvenirliği had safhada olan bir platformdur. Yatırımcılar veya alım satım yapacak kişilerin, akıllı telefon ve bilgisayarlar aracığıyla hesap oluşturarak giriş yaptığı birçok kripto para sitesi bulunmaktadır. Kripto para biriminin takip edildiği sayfaların başında ismi sık duyulan, ’’bitlo.com’’ sitesi öncülük etmektedir. Güvenilir ve kolay arayüzü ile, müşteriye iyi bir yatırım deneyimi sunan bu sitede, sanal cüzdanını oluşturarak kripto paranızın takibini yapmanız mümkündür.

300 250 4

Birçok matematik formülüyle, güvenliği sağlanan kripto para çeşitleri, dijital bankacılığın da yaygınlaşmasıyla birlikte artmış ve bilmediğimiz pek çok kripto para birimleri ortaya çıkmıştır. Bu kripto paraların kullanımı, herhangi bir merkeze bağlı olmamakla beraber nakit olarak kullanılmayan paralardır. Somut olarak eline almadığınız geleneksel parayı, kripto paralar sayesinde sanal ortamdan bir tuşla işlem gerçekleştirmek için kullanmamız mümkündür.

Kripto Para Çeşitleri Yasal Mı?

Henüz devlet önünde herhangi bir yasallığı bulunmayan bu kripto para çeşitleri; Çoğunlukla genç kesim tarafından kullanılmakta olsa da, büyük yatırımcıların da sıklıkla düşündüğü bir yöntemdir. Teknolojinin gelişmesiyle, hayatın her alanında kullandığımız dijital paranın kripto para olarak kullanılması da yatırımcılara büyük kolaylık sağlamıştır. Henüz yasal olmayan bu kripto paralar sayesinde , merkez bankalarının enflasyon oranından uzak bir şekilde yatırım yapmanız kolaylaşmıştır.

Herhangi bir kurum veya banka tarafından yönetilmeyen bu platformun daha güvenli olduğuna inan birçok insan olduğu gibi, güvenmeyen de bir sürü kişi bulunur. Bunun nedeni ise, kripto para yasal olmadığı için dolandırılma şüphesidir.

İlk Kripto Para Çeşitleri

Çok önceden beri hayatımızda olan fakat, teknolojinin gelişmesiyle tanımaya olanak bulduğumuz kripto para çeşitleri; günümüzde sıkça kullanılan bir para birimi haline gelmiştir. Önceleri, internetten alışveriş yapmaktan korkan insanlık, dijital dünyanın getirdiği imkanlarla internetten yatırım yapmaya başlamıştır.

İnsanlar arasında ’’geleceğin parası’’ olarak görülen kripto paraları, ilk defa BTC sembolüyle ’’Bitcoin’’ ile tanımış olmanız olasıdır. Çevreden yatırım yaptıklarını duyduğunuz insanlardan birçok övgü alan Bitcoin, gün geçtikçe değeri artan bir para birimi haline gelmiştir. Kısa sürede böyle yükselen Bitcoin kripto para birimini, ETH sembolü ile gösterilen ’’Ethereum’’  kripto para birimi takip etmiştir. En az Bitcoin kadar popüler olmakta olan Ethereum, uzmanlar tarafından belki de ilerleyen zamanlarda Bitcoin değerini bile geçeceği yönünde görüşler bulunmaktadır.

Kripto Para Çeşitleri Nasıl Üretilir?

Sanal ortamda kullanılan kripto para çeşitleri, belli bir kurum veya kuruluşa bağlı değildir. Bir nevi, kullanıcıların yönettiği bir platform olarak bilinmektedir. Birçok kripto para çeşidi olmasıyla beraber, güvenirliğini sorgulayarak yatırım yapmanız önemlidir. Kripto paraların bir üretim sınırı bulunmaktadır. Madencilik (mining) kullanılarak, kripto paraların karmaşık matematiksel formülü ve şifreleri çözülmeye çalışılıyor. Kriptolojiden yararlanarak hazırlanan bu karmaşık şifreler güvenliği sağlamakla beraber, kullanıcılara da güven vermekte.

Her bir kripto paranın kendine göre üretim sayısı ve sınırı bulunmakta. Günümüzün en bilindik kripto parası, Bitcoin’in kurucusu ’’Satoshi Nakamato’’ gibi takma bir isim kullanarak gerçek kimliğini belirtmiyor. İnsanlar araştırsa dahi, bu isimde bir kişiyi bulamadıklarından dolayı; dünyayı etkileyen bu para biriminin kurucusunun ismi ve kim olduğu merak konusu oluyor.

En Sık Kullanılan Kripto Para Çeşitleri

Toplum tarafından en çok bilinen ve en popüler olan kripto para olan Bitcoin, zaman geçtikçe daha sık anılmaktadır. Böylelikle, kripto para hakkında bilgisi olmayan bir kişi dahi ’’Bitcoin’’ ismini bir kez duymuştur. Döviz piyasasında önemli yeri olan kripto para çeşitleri, farklı değerlere sahip olabilmekte ve anlık olarak değeri değişmektedir. Hangi kripto para birimine talep fazla ise, genelde değeri yükselmekte; Hangi kripto para birimine talep az ise, onun değeri de düşmektedir. Bunu takip edebileceğiniz birçok site bulunmaktadır.

Kripto para piyasasında gelişen anlık farklılıkları görmeniz için, önce bir hesap oluşturmalısınız. Kripto parayı takip edeceğiniz sitelerin güvenli olduğundan emin olmanız, yatırımınızın sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bu siteler içerisinde; ’’Bitlo.com’’, ’’BtcTurk.com’’ “kapalicarsi” gibi siteler yer almaktadır. Bunlar gibi bir sürü site bulunmakta fakat güvenirliğinden emin olmama gerekçesiyle sık kullanılmamaktadır. Yapacağınız yatırımda iyi bir deneyim yaşayabilmek adına, en sık kullanılan kripto para çeşitleri olan platformları tercih etmeniz gerekmektedir.

Basit şekilde tasarlanan kripto para borsalarını takip edebileceğiniz sitelere giriş yaparak, hesap oluşturacağınız bu platformlar size yatırım konusunda birçok seçenek sunacaktır. Sanal ortamda çalışma rahatlığını yaşayacağınız kripto para kullanımı, kolay ve anlaşılır şekilde döviz piyasasını takip etmenizi sağlayacaktır.

728 90
Araç çubuğuna atla