Kripto Para Borsasına Girmek İçin Tüm Detaylar | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.238,00
  % 0,74
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9226
  % 0,04
 • € EURO
  31,8013
  % 0,32
 • £ POUND
  36,7343
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  4,0468
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3238
  % -0,20
 • BITCOIN/TL
  1084203,257
  % 1,76
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Kripto Para Borsasına Girmek İçin Tüm Detaylar

Kripto Para Borsasına Girmek İçin Tüm Detaylar
728 90

Kripto para birimi piyasaları son yılların tartışmasız en çok kazandıran ve en çok konuşulan borsalardan biri olmuştur. Özellikle sanal para kavramına gösterilen ilginin artması bu alanda yatırım yapmak isteyenler için büyük bir kaynak olarak, ilgililerine yeni bir borsa kanalı açmıştır.

İlk ortaya çıkışından bu yana dünyada bir heyecan rüzgarı oluşturarak kazanç sağlamak için yeni bir yol oluşturmuştur. Bu noktada, en çok biline kripto para birimi Bitcoin olarak gösterilebilir. Özellikle dolara karşı kazandığı değer ile birlikte tüm dünyaya kripto parayı tanıtan bu birim, son yıllarda sürekli artış yönünde gösterilen ivmesi ile de güven vermektedir. Öyle ki birçok banka ve resmi kurum tarafından da kabul edilen bir para birimi durumu haline gelmiştir.

Bitcoin kripto para birimi, kripto para piyasasının artış göstermesinde büyük bir öneme sahiptir. Kripto paralar, sanal ortamda bulunana bir para birimi olarak da adlandırılabilir. Bu nedenle, gerçek bir karşılığından bahsedilememektedir. Ancak buna rağmen, kripto para birimleri ve sistemleri sayesinde gerçek bir para birimine çevirebilir, yatırım yapabilir ve başkasına gönderebilirsiniz. Dolayısıyla, kripto para birimi piyasası oldukça geniş bir işlem alanı sunmaktadır.

300 250 4

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsası da çeşitli sana para birimlerinin içerisinde bulunduğu, işlem yapabileceğiniz, alım verim yapılabilecek bir sistemi içermektedir. Tıpkı para borsalarında olduğu gibi çeviri yapma, yatırım yapma ve değişim yapma gibi farklı işlemler yapmanız da oldukça muhtemeldir. Üstelik kripto para birimi içerisinde yaptığınız değişimler yalnızca sana para birimleri arasında değil reel olarak var olan ve ülkeler tarafından kullanılan para birimleri ile de değişim yapabilme şansını yakalayabilirsiniz.

Bu noktada, kripto para borsası birçok alanda kolaylık sağlamaktadır. Bu noktada, kripto para piyasasıyla ilgili dikkat etmeniz gereken pek çok nokta vardır. Bu noktada sorulması gereken ilk sorulardan bir tanesi, kripto para oluşumu ve nasıl artış ya da düşüş yaşadığını şeklinde olmalıdır.

Kripto Para Piyasalarının İşlem Biçimi Ne Şekildedir?

Kripto para birimi piyasalarının ortaya çıkışı kara para aklama ve para transferi şeklindedir. Bu paralardan öncelikle, Bitcoin ile birlikte dünya genelinde tanınmaya başlanmıştır. Özellikle Bitcoin isimli kripto para biriminin dolar karşısında önlenemez bir değer kazanması, diğer kripto para birimlerinin de hareketlenmesine kolaylık sağlamıştır. Bu nedenle pek çok kişi ilgi alanını da bu yöne doğru yönlendirmiştir. Peki kripto para birimi borsası nasıl işlemektedir?

Kripto para birimi piyasası, diğer borsalar ve piyasalar ile aynı mantıkta ilerlemektedir. Belirli birimlerin olduğu ve çeşitli değişkenler ile bu birimlerin değerlerinin alçalıp yükseldiği, yatırım yapılabilen ve paralar arasında değişik yapabileceğiniz bir sisteme sahiptir. Bu hatları ile reel para piyasalarını andırsa da reel paya piyasalarından pek çok yönden ayrılmaktadır. Özellikle reel para piyasalarında görülen tüm paralar bir ülke birimi olarak kullanılmaktadır.

Bu nedenle reel para borsasında bir para birimi almak için bir aracı kurum hizmeti almanız gerekmektedir. Bu noktada, kripto para borsasının büyük bir artısı olarak da karşınıza çıkabilecek bir özelliği olan kişilerin herhangi bir aracı kurum hizmetine ihtiyaç duymadan para alma şansına sahip olmasıdır. Diğer yandan kripto para borsası içerisinde reel para birimleri alımı başka bir satış yapan kişiden ya da takas yapma yöntemi ile alınmaktadır. Bu da pek çok kolaylık ve avantajı beraberinde getirmektedir.

Kripto Para Borsasına Girmek İçin Tüm Detaylar

Kripto Para Birimlerinin Avantajları

Kripto para birimleri aynı zamanda, kolay ve hızlı bir işlem hizmeti sunmaktadır. İnternet üzerinden aracı olmadan yapabilme özelliği ile kolayca istediğiniz işlemi halledebilirsiniz. Hem satın alma hem de satma işlemlerinde bu sistemi takip ederek, sanal para birimleri ile yatırımlarınızda kazanç sağlayabilirsiniz.

Kripto Para Borsası Çeşitleri Nelerdir?

Kripto para birimi borsaları içerisinde sadece kripto para birimleri ile değişim, takas ve benzeri çeşitli işlemleri yapabileceğiniz borsalarda bulunmaktadır. Bu borsalar içerisinde tamamen sanal para birimleri olan kripto para birimleri bulunmaktadır. Bu piyasalar içerisinde elinde bulundurduğunuz kripto parayı yükselen bir diğer kripto para ile değiştirebilir böylelikle kazanma şansınızı yükseltebilirsiniz. Peki, kripto para piyasaları içerisinde hangi kripto para birimleri bulunmaktadır?

Kripto Para Borsasında Bulunan Para Birimi Türleri Nelerdir?

Kripto para borsası içerisinde bulunan para birimlerini üç farklı genel başlık altında inceleyebiliriz. Bunlardan ilki, kripto para biriminin en yüksek hacme sahip olduğu ve en çok bilinen para birimlerini de içeren hacmi yüksek kripto paralardır. Bu kripto para birimleri genellikle Dolar gibi reel para birimlerinde yüksek bir değere sahiptir ve kazandırma hacmi de oldukça yüksektir. Bu para birimlerine bir örnek vermek gerekirse; Bitcoin ve Ethereum oldukça örtüşen örnekler olarak görülmektedir.

Bu noktada, ikinci sırada, reel para birimleri ile birlikte hareket eden kripto para birimlerini görebilirsiniz. Bu para birimleri, reel para birimlerinde yapılan hareketlenmeler ile birlikte alçalıp azalma eğilimi göstermektedir. Dolayısıyla bu noktada sabit ve istikrarlı bir grafik çizmektedirler.

Bu para birimlerine bir örnek vermek gerekirse USDT kripto para birimi örnek verilebilir. Bu iki kripto para birimi çeşitlerinden sonra gelen üçüncü kripto para birimleri ise piyasa tarafından ortaya çıkarılan birimleri içermektedir. Bu sırada, kripto para borsasının çıkardığı para birimleri, alt coin olarak da adlandırılan ve daha az bilinen birimlerdir. Yatırım oranında kazanma şansı ve kaybetme oranı da oldukça düşüktür.

Bu nedenle de güvenli bir liman gözüyle de görülmektedir. Diğer yandan son yıllarda, bu altcoin birimlerine yönelik ilgi de oldukça artmaktadır. Dolayısıyla, yatırım yapanlarında kazanma oranı daha artar hale gelmiştir.

Kripto Para Birimleri Borsalarının Reel Para Borsalarından Farkı Nedir?

Kripto para birimleri borsası reel borsa birimlerinden işlem özellikleri ve şartları bakımından ayrılmaktadır. Kripto para borsasının genel hatları ve reel para piyasalarına kıyasla ne tür yararlar sağladığından kısaca bahsedilmişti. Bu bölümde de kripto para borsasında işlem yapmak için ne tür özelliklere dikkat etmeniz gerektiği ve reel para borsalarından ne tür farklılıkları bulunduğunu görebilirsiniz. Buna göre kripto para borsaları içinde bulunan kripto para birimleri işlem türüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yukarıda bahsedildiği gibi para birimlerini genel olarak 3 başlık altında ele alınabilir. Genel olarak kripto para borsasında kazanmak isteyen kişiler ilk olarak işlem türünün kullanan kişilere göre değişiklik gösterebildiğini bilmelidir.

Kripto Para Birimi Kullanan Müşteri Özellikleri

Reel bir para biriminden farklı bir özellik olan kripto para birimleri, kullanan müşteri tipine göre de birbirinden ayrılmaktadır. Bu müşteri tiplerini bölgesel ve küresel olarak ayırmak mümkündür. Bu noktada, kripto para birimi borsası da bu iki müşteri tipine göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin bölgesel kripto para birimini ele aldığımızda, bu kripto para borsasına yatırım yapmak isteyenler bulunduğu ülkenin vatandaşı olmalı ya da resmi bir kalışa sahip olmalıdır.

Herhangi bir resmi belge olmadan bölgesel borsalarda yatırım ve işlem yapılmazdır. Diğer yandan, küresel ölçekte bulunan kripto para borsasında herhangi bir şarta gerek duymadan işlem yapabilirsiniz. Bu borsalar genellikle herkese açıktır ve aynı zamanda birçok reel para birimi ile de değiştirme gibi işlemleri yapmanızı sağlamaktadır. Bu yönü ile oldukça kullanışlı bir işlem haznesi sunmaktadır.

Kripto Para Borsasında İşlem Yapımı Nasıl Olmaktadır?

Kripto para borsasında işlem yapmak isteyen kişiler, nasıl ve ne şekilde bir yönde işlem yapması gerektiği konusunda kafa karıştırıcı bit süreçten geçmektedir. Bu noktada, kripto para piyasaları ile ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta, belirli bir bakiyenizin olması gerektiğidir. Kripto para birimleri ile ilgili bir işlem yapmadan önce belirli bir bakiye bulundurmalı ve işlemlerinizi bu yönde gerçekleştirmelisiniz.

Bu noktada, kullanılan kripto para piyasası, bakiyenizde bulunan para biriminin hangisi olacağı konusunda da önemli bir etkendir. Birbirinden farklı kripto para borsası olması kişilere aralarından en uygun ve kolay olan seçeneği kullanma kolaylığı yaratmaktadır. Bu noktada, kripto para borsalarının hangisini seçeceğiniz sizin hangi reel para birimini kullanacağınız, hangi alanda yatırım yapmak istediğiniz ve avantajları gibi çeşitli yönlerden değişiklik gösterebilmektedir.

Peki, kripto para borsasında nasıl bir işlem yapılmaktadır? Kripto para borsasında işlem yapmak için adınıza açılmış olan herhangi bir banka hesabından gerekli olan para birimine göre işleme başlayabilirsiniz. Bu işlem sırasında bölgesel bir kripto para borsasını tercih ediyorsanız, bölgesel para birimi ile işlem yapmanız gerekmektedir.

Kripto Para Borsalarında İşlem Türleri Nelerdir?

Diğer yandan kripto para borsalarında iki farklı işlem türü vardır. Bu işlem türleri pek çok açıdan kolaylık ve avantajlara sahiptir. Dolayısıyla, yaptığınız işlemlerde hangisini seçeceğiniz hangi avantajdan yararlanacağınız konusunda büyük bir ipucu vermektedir. Bu işlem türlerine gelindiğinde kolay ve gelişmiş işlem şeklinde iki türde ayrıldığı görülmektedir. Kolay işlem, anında işlem yapmak için kullanılmaktadır. Bölgesel kripto para borsasında kolay işlem yapacağınızı varsayılırsa, hesabınızda bulunan Türk Lirası ile alış bölümüne giderek almak istediğiniz kripto para biriminden anında alım yapma işlemi uygulayabilirsiniz.

Ancak bu işlemin anında gerçekleşmesi her zaman olmamaktadır. Bu durum daha çok diğer kullanıcıların aynı para biriminden satış yapmalarına bağlıdır. Bu nedenle kolay işlem bölümünde de bazı beklemeler bulunması muhtemeldir. Diğer yandan gelişmiş işlem sırasında süreç biraz daha farklıdır. Bu süreçte, kişiler daha karmaşık bir işlem yapma hakkına sahiptir. Bu karmaşık işlemler genellikle yatırım yapanlara büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse, güncel fiyatlara bakabilir, daha sonra daha düşük bir fiyattan almak üzere bir talimat uygulayabilirsiniz.

Böylelikle istediğiniz kripto parayı daha uygun bir fiyata düştüğünde alma şansını yakalarsınız. Bu durum aynı şekilde satış işlemlerinde de gerçekleşmektedir. Bu işlem sırasında satmak istediğiniz kripto paranın fiyatı düşükse daha yüksek bir fiyata geldiğinde otomatik olarak satma emri vererek, daha karlı bir satış işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu durum pek çok yatırımcıya büyük avantajlar sağlayarak, kazanmalarını sağlamaktadır.

Kripto Para Piyasasının Tarihsel Gelişimi ve Güncel Yapısı Nasıldır?

Kripto para piyasasında yatırım yapmak isteyen bir kişi, kripto para borsasını ve inceliklerini anlaması oldukça önemlidir. Bu noktada, kripto para borsasının genel özellikleri yukarıdaki bölümlerde bahsedilmiştir. Ardından ise kripto para piyasasına yatırım yapmak isteyen kişiler, kripto para biriminin tarihsel gelişimini ve nasıl bir yapıya sahip olduğunu iyice anlamalıdır. Bu noktada kripto para kavramının ortaya çıkması ilk defa 2009 yılında yaşanmıştır. İlk kullanımları yasadışı icraatlar amacıyla yapılsa da daha sonra güvenli işlemler ve değiştirme şekli ile oldukça kullanışlı bir para borsası haline gelmiştir.

Birçok farklı sanal para biriminin olduğu bu piyasa alternatifleri ya da avantajları ile birlikte çok fazla kolaylık sağlamaktadır. Kripto para piyasasında ilk ortaya çıkan para birimi Bitcoin olarak geçmektedir. Günümüzdeki piyasalarda, oldukça popüler ve değerli olan Bitcoin kripto para birini, sağladığı avantajlar ile de pek çok kişiye cazip gelmektedir. Son derece güvenli bir sisteme sahip olan kripto paralarda zamanla çeşitlenmiştir.

Bitcoin sonrası son yılların en gözde kripto para birimi Ethereum olarak karşınıza çıkmaktadır. İşlem hızı ve avantajları ile pek çok kolaylık sağlayan bir uygulama olan Ethereum para birimi, Bitcoin kripto para biriminde en büyük rakibidir.

Kripto Para Borsasına Girmek İçin Tüm Detaylar

Kripto Para Birimi Özellikleri ve Avantajları

Kripto para birimlerinin hızlı ve kolay bir transfer edilme kolaylığı bulunmaktadır. Bu nedenle de, banka ya da devlet gibi bir müdahale olmadan, istenilen işlemler kısa bir zamanda gerçekleştirilerek, istenilen kazanç elde edilebilir. Kripto para piyasalarında ilk defa ortaya çıkan para birimi Bitcoin’den sonra pek çok para kripto para biriminden söz etmek mümkün hale gelmiştir. Özellikle, alt coin olarak adlandırılan birimler, kripto para piyasalarının kendi kripto para birimleri ve diğer pek çok seçenek ile yatırım yapmak isteyenlere çeşitli seçenekler oluşturulmaktadır.

Bu noktada, bazı alt coin birimleri Bitcoin kadar önemli ve kazanç getiren bir değer oluşturmuştur. Günümüzde yukarıda bahsedilen Ethereum gibi, Litecoin, Dash ve Ripple kripto para birimleri de gündeme gelmektedir. Özellikle avantajlı bir sistem sunmaları ve kazanç getirmelerinin yanı sıra kripto şifreleme tekniği kullanarak güvenli bir sistemde oluşturmaktadır. Dolayısıyla, para ile ilgili alış ve satış, takas ya da değiştirme gibi çeşitli işlemleri sorun olmadan yapma şansını yakalayabilmektesiniz.

Kripto Para İle İşlem Neye Bağlıdır?

Kripto para birimleri ile ilgili bilinmesi gereken en önemli noktalardan bir ise arz ve talep ilişkisi içerisinde olmasıdır. Bir kripto para birimine yönelik talep ne kadar yüksek ise o kripto para biriminin değeri de o derece artmaktadır. Dolayısıyla günümüzde oluşan kripto para birimi borsalarında görülen değerler tamamen arz ve talep üzerinden şekillenmektedir. Herhangi bir siyasi müdahale olmadığı için atılan adımlarda korku ve endişe duymadan hareket edebilirsiniz. Bu noktada, güncel kripto para birimi piyasasında görülen en değerli para birimlerine yatırım yapmak çoğu zaman kazançlı bir tercih olarak ortaya çıkmaktadır. Diğer yandan kripto paralarda yatırım yapmak isteyenler için birçok farklı tüyo ve tavsiyede bulunmaktadır.

Kripto Para Yatırımında Önemli Tavsiyeler

Kripto para birimi üzerinden yatırım yapmak isteyen kişiler çeşitli konularda dikkatli olduğunda oldukça kazanç getiren bir yatırım yapabilmektedir.  Kripto paralar farklı türlerde ve işlem şekilleri ile birlikte birçok avantaj sunmaktadır. Bu noktada, merkezi olmayan bu para borsasında kazanmak isteyen kişiler hem yatırım yapabilir hem de kendi para birimi ile girebilir.

Özellikle kendi birimi ile girmek isteyen kişiler, kendi para birimlerini dönüştürerek ister kendi par biriminiz ile isterseniz de madencilik yöntemi ile üreterek bu piyasada yeni bir para birimi oluşturabilir. Bu noktada hangi adımı atacağınız tamamen kişisel tercihlerinize kalmıştır. Yatırım yapmayı seçen kişiler, kripto para birimi borsasında bulunan kripto para birimlerinden gelecek vadeden bir birimi ya da yeni ortaya çıkan ve kısa vadede kazandırması öngörülen bir tanesini seçerek yatırım yapabilirler.

Kripto Para Borsasında Yatırım Yapma Sebebinin Önemi

Kripto para borsasında yatırım yapma ile ilgili özellikle dikkat edilmesi gereken nokta, kişinin kripto para yatırım sebebi olmalıdır. Eğer kişi uzun vadede kalıcı bir yatırım düşünüyorsa yatırımını daha uzun vadede getiri kazanmanızı sağlayan kripto para birimlere doğru yapmalıdır. Örneğin, kripto para biriminde üst bir seviyede olan ve değerinin gün ve gün arttığı Ethereum ve Bitcoin kripto para birimleri bu kazancı sağlamak için doğru yatırım olacaktır.

Diğer yandan kısa bir zamanda hemen kazanmak isteyen kişiler daha çok hızlı yükselme şansı olan altcoinlere yatırım yapmalıdır. Bu altcoinler, genellikle kısa vadede bir yatırım amaçlayan kişiler için doğru adrestir. Ancak bu noktada, bazı büyük riskler de olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle yeni ortaya çıkan altcoinler avantajlı işlem özelliklerine sahip olsa da herkes tarafından yönelme durumu oluşamamaktadır.

Bu durumda, yatırım yapmak isteyen kişiler için en önemli tavsiyelerden bir tanesi, elinde bulundurduğu parasının tamamını tek bir kripto para birimine yatırım yapmaması şeklindedir. Biraz daha açılacak olursa, kişi yatırım yapmak istediği parayı belirli altcoinlere bölüştürerek yatırım yapmalı ve bu şekilde riski azaltmalıdır. Tek bir altcoine yönelik yatırım kaybetme şansı da getireceğinden, kısa sürede kazanç elde etmek büyük bir hayale dönüşebilmektedir.

 Kripto Para Birimleri İle Alış ve Satış İşlemleri Nasıldır?

Kripto para borsasında bilinen ilk alışveriş 2010 yılında pizza ile birlikte gerçekleşmiştir. Pizza almak isteyen bir kişi Bitcoin hesabından bulunan kripto para birimlerini yaklaşık 25 dolar eden pizza karşılığında 10.000 tane Bitcoin kripto para birimi vermiş ve ilk değiş tokuş yapılmıştır. Bu değiş tokuş Bitcoin ve kripto para biriminin de ününü arttırmış ve daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Bu değil tokuş bir devrim niteliğinde olmuş ve pek çok kişiye de ilham vermiştir. Kripto para birimleri değiş tokuş sırasında olduğu gibi farklı kripto para birimleri ile de değiş tokuş yapılabilmektedir. Dolayısıyla da oldukça avantajlı bir konumda olarak yatırımcısına kazandırmaktadır. Banka hesapları ile bağlantılı olarak değiş tokuş ya da alış satış işlemlerinde para karşılığı alınabilmektedir.

Kripto Para Sistemlerinde Gizlilik

Kripto para alışverişi ya da ticareti yapmak isteyen birçok kişi gizlilik konusuna büyük önem vermektedir. Banka hesabı, isim soy isim ve benzer bilgilerin gizliliği oldukça önemli bir detaydır. Bu nedenle kripto para birimlerini alıp satmak isteyen kişiler de bu güvenlik konusunda şüpheye düşebilmektedir. Ancak kripto para birimlerinde yatırım için gerekli bilgiler ya da borsa hesapları bilgileri tamamen kişisel bilgiye girerek, koruma altına alınmaktadır. Kripto şifreleme kullanılan kripto para borsasında güvenli bir alışveriş ve değiş tokuş işlemi yapabilirsiniz. Ancak buna rağmen yaptığınız değiş tokuş işlemlerinde yanlış göndermelere müdahale oldukça zordur.

Bu nedenle bu işlemleri dikkatli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Diğer yandan sistem içerisinde bu duruma birden fazla cüzdan oluşturarak çözüm getirebilir, başka hesaplara yönelik yatırımlarınızda daha hatasız bir işlem yapma şansını yakalayabilirsiniz. Kripto para işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kripto para işlemlerinde kişisel bilgilerinizin görülmemesine rağmen işlemlerinizin görünmesi ile bazen dolandırıcılık durumları ile karşılaşma olasılığının çıkmasıdır. Bu gibi durumlarda da farklı cüzdanlar açarak başka hesaplardan işlem yapmanız oldukça önemli olabilir.

Kripto Paraların Kullanım Alanları Nerelerdir

Kripto para birimleri ve kripto para borsaları ile ilgili bilgiler ve gerekli işlemler yukarıda bahsedilmiştir. Bu noktada, yapılan işlemler ve nasıl bir süreç izleneceğini öğrendikten sonra, kripto para birimlerinin nerede ve nasıl kullanılacağına dair bilgiler de öğrenmek önemli bir yer tutmaktadır. Peki, kripto para birimleri ne alanda ve nasıl kullanılmaktadır? Kripto para birimlerine geldiğinde, gizlilik sorunu yaşamadan birkaç tane cüzdan hesabı açılarak kullanılmaya başlayan kripto para birimlerini ilk olarak online yatırım amaçları ile kullanabilirsiniz. Özellikle oyun gibi alanlarda yararlı bir ödeme biçimi olarak kullanılmaktadır.

Kolay ve hızlı bir işlem olması ile hem zamandan kazanmanızı sağlamakta hem de oyun zevkini küçük miktarlarla deva ettirmenize yardımcı olmaktadır. Kripto para birimlerinin yükselen bir değer olması ve pek çok kişi tarafından tercih edilmesi ile birlikte uluslar arası piyasalarda da kurumların kullanmaya başlamasına yol açmıştır. Bu durumda pek çok kurum ve kuruluş alışveriş yapmak için kripto para birimini ödeme seçenekleri arasında katarak, kripto alışveriş teriminin yerleşmesinde önemli bir etken olmuştur. Özellikle güven açısından da son yıllarda daha güvenilir bir alışveriş yöntemi olarak gündeme gelmiştir. Bu yönüyle de oldukça tercih edilen bir para birimi olarak görülmektedir.

Kripto Para Birimi İle İlgili Düşünceler ve Bilinmesi Gerekenler

Kripto para birimi popülerliğini arttıkça konu hakkında farklı düşünceler ve fikirlerde artışa geçmiştir. Bu alanda pek çok kişi deneyim kazanarak, yeni yatırımcılara ya da bu alanda ilerlemek isteyen kişilere fikirlerini belirtmektedir. Bu noktada, kripto para ile ilgili genel algı genellikle ilk kullanım amacı olan yasa dışı para aklama işlemlerinden kalan olumsuz bir algı yönünde olmaktadır. Özellikle kurumsal bazda yaklaşımlarda halen etkili bir algı olduğu gözlemlenebilir. Ancak kullanım alanının gelişmesi ile birlikte güvenilir bir sistem olduğuna dair algı gelişmiş ve daha çok güvenilir bir sistem olarak anılmaya başlanmıştır.

Aynı zamanda, kripto para birimlerinin hızlı ve kısa bir zamanda yükselme olasılığının olması, arz ve talep gibi durumlarla kazandırması ile de oldukça avantajlıdır. Kişiler, herhangi bir merkezi etki ya da devlet baskısı olmadan istediği işlemi yaparak, kazanma şansını arttırabilirsiniz. Transfer sürecinde hızlı işlem özelliği ile kolaylık sağlayan kripto para birimleri özellikle, devlet kontrolünde ilerlemeyen bir sistemde olduğu için de vergi ödeme ya da ek masraf sorunu yaşamadan avantajı elinde bulundurmaktadır. Günümüzde de pek çok firmanın ödeme yöntemi olarak kabul ettiği kripto para birimleri, ilerleyen yıllarda reel para borsalarının yerini sallayacağa benzemektedir. Bu nedenle de pek çok kişi için iyi bir yatırım aracı olarak görülmektedir.

Hangi Kripto Para Birimleri Yüksek Kazanç Getirmektedir?

Kripto para birimleri pek çok açıdan kazanç getiren bir sisteme sahiptir. Bu noktada,  yukarıda açılanan kripto para birimi türlerine tekrar dönmekte fayda vardır. Hangi kripto paranın daha çok getiri ve kazanç getireceği tamamen arz ve talep ile ilişkilendirildiğinden, hangisinde daha çok kazanç sağlanacağından çok uzun ve kısa vadeli kazançlar şeklinde bir ayrım yapmak daha doğru olacaktır. Ancak yine de kripto para biriminde yıllardır kazandıran ve sürekli yukarı bir ivmede olan bazı birimler bulunmaktadır.

Bu birimler, Bitcoin, Binance Coin, Ethereum, Litecoin, Tether, Filecoin şeklinde sıralanabilmektedir. En çok kazandıran kripto para birimlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise sürekli yükseliş yapan birimler kadar oran olarak daha az yatırıp kısa zamanda daha çok kazandırması ile de ölçüm yapılabilir. Özellikle Filecoin bu anlamda büyük bir kazanç oranı getirmesi ile geçen senenin en tercih edilen kripto parası olmuştur.

728 90
Araç çubuğuna atla