• YARIM ALTIN
  2.573,00
  % -0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  13,6090
  % 0,07
 • € EURO
  15,3019
  % -0,04
 • £ POUND
  18,3085
  % -0,10
 • ¥ YUAN
  2,1437
  % -0,38
 • РУБ RUBLE
  0,1709
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  490231,375
  % -3,91
 • BIST 100
  %

Kredi Kartı Minimum Ödeme Tutarı Nedir

Kredi Kartı Minimum Ödeme Tutarı Nedir

Kredi kartı minimum ödeme tutarı nedir konusunda en basit açıklama; kredi ya da kredi kartı gibi finansal borçlarınızın, son ödeme tarihine kadarki azami ödeme tutarı olarak yapabiliriz. Asgari ödeme tutarı, geçen dönemlerden kalan borçlarınızı da kapsamaktadır. Asgari ödeme tutarından daha düşük bir miktarda ödeme yaptığınız zaman, borcunuza gecikme faizi de işlenmektedir. Asgari tutar ya da asgari tutarın üstünde bir miktarda ödeme yaparsanız, kalan dönem borcunuza sadece akdi faiz binecektir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi kartı minimum ödeme tutarı nedir sorusunun yanında kredi kartı asgarisi hesaplama yöntemini de öğrenmek, siz banka müşterileri açısından faydalı bir bilgi olacaktır. Kredi kartı asgari ödeme hesaplama işlemi daha öncesinde, kredi kartının limitine göre veya kredi kartının son bir senede alınıp, alınmayışına göre belirleniyordu. Ancak şu an bu oran tüm kredi kartı limitleri için %20 seviyesindedir. Bu oran, şu anda bulunan mevcut dönem borcunuz için ödemeniz gereken minimum tutarı da ifade etmektedir. Bu tutarın altında bir miktarda ödeme yapmanız durumunda, mevcut borcunuza ek olarak gecikme faizi de işlenecektir.

Kredi Kartının Kullanıma Kapatılma Nedeni Nedir?

Kredi Kartının Kullanıma Kapatılma Nedeni Nedir?

Kredi kartının kullanıma kapatılmasının en önemli nedeni; kredi kartı borcu ödenmemesinden kaynaklanır. Aynı kredi borçlarında olduğu gibi, kredi kartı borçlarında da müşteriye tanınan süre 90 gündür. 90 günlük sürede borç ödenmemesi durumunda, kredi kartınız kullanıma kapatılır ve kart sahibi hakkında yasal takip başlatılır. Yine kredi borcunda olduğu gibi, bu 90 günlük ödeme süresinden sonra kart sahibine 7 günlük bir borç ödeme süresi tanınmaktadır. Eğer ki bu 7 günlük süre içerisinde de borç ödemesi yapılmaz ise, adınıza yasal işlem başlatılır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Sonrası Faiz Nedir?

Kredi kartı borcunuzun minimum tutarını ödedikten sonra, kalan borcunuza akdi faiz işlemi uygulanmaktadır. Kredi kartı borcu aylık azami akdi faiz oranı ise; Mart 2021 tarihi itibari ile %1,25 olarak işlenmektedir. Kredi kartı minimum ödeme tutarı nedir sorusunun cevabı, bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir.