Kredi Derecelendirme Kuruluşları | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.683,00
  % 2,34
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5142
  % 0,30
 • € EURO
  34,5814
  % 0,21
 • £ POUND
  40,4784
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  4,4915
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3446
  % -0,65
 • BITCOIN/TL
  2050604,736
  % -1,07
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

Kredi Derecelendirme Kuruluşları

Kredi Derecelendirme Kuruluşları
728 90

Son yıllarda kredi derecelendirme kuruluşları ve kredi derecelendirme konusunun artık, şirketlerin bilmesi gereken önemli finansal analizlerden bir tanesi olduğunu bilmekteyiz. Şirket kredi derecelendirme notu, şirketlerin finansal ve piyasa sorumluluklarını yerine getirme kapasitesi kapasitesidir diyebiliriz. Şirketlerin kredi derecelendirilmesi işlemi yapılırken; şirketin nakit akış, stok yenileme hızları ve geçmişteki ödeme performansları incelenmektedir. Şirketin kredi derecelendirmesi, objektif bir kurum tarafından belirlenmesi sonucunda, şirketin kredi notunun da doğruluk payının yüksek olmasına olanak sağlamaktadır. Bu yüzden kredi derecelendirme kuruluşları arasından, net bir şekilde şirket kredi derecelendirmesi yapan kurumları seçmenizde fayda var. Türkiye merkezli faaliyet gösteren kredi derecelendirme kuruluşları arasında; İstanbul International Rating Services ve JCR Avrasya Derecelendirme şirketleri bulunmaktadır.

Başlıklar

Kredi Derecelendirme Uzmanı Nedir?

Kredi derecelendirme uzmanı demek, kurumların kredi yönünden güvenilirliklerini ve potansiyel riskler hakkında analizler yaparak, derecelendirme notunun belirlenmesini yapan kişilere, kredi derecelendirme uzmanı denilmektedir. Derecelendirme kuruluşlarından olan Standart & Poor’s, yayınladığı dereceleri, kuruluşun ve borçlunun finansal yükümlülüğün tamamını zamanında geri ödeme kapasitesi, istekliliği hakkındaki görüşü olarak tanımlamaktadır.

300 250 4

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Ne İş Yapar?

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Ne İş Yapar?

Kredi derecelendirme kuruluşları, küresel ticarette ve yatırıma yeni boyutlar getiren, taraflar arasında ticari anlaşmalar yapılmadan önce yönlendirilmesini sağlayacak belgeler sunan bağımsız kuruluşlardır. Bu kuruluşlar; üye kurumlar ve ülkeler hakkında yıllık toplantılar yaparak, ekonomik ve mali yapıları konusunda veriler hazırlayıp, bu verileri yeni üye kurumlar ve ülkeler ile paylaşmak doğrultusunda hizmet vermektedir. Örnek vermek gerekirse; Standart & Poor’s ile olan bağlantımızın kesilmesine rağmen hala bu kurum Türkiye hakkında yorum yapmaktadır ve kredi puanı vermektedir.

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Nasıl İşler?

Kredi derecelendirme kuruluşları, esasında resmi verilere ve istatistiksel sonuçlara göre kararlar vermektedir. Genellikle cari fazla, cari açık, fon fazlası ve fon açığı doğrultusunda karar vermektedir. Tabii ki; dış finansman açığı, bankaların aktif işlem miktarı, bankalardaki rezerv oranı, borç dengesi, fiyatlama, enflasyon ve faiz baskısı gibi onlarca kriter, son teknoloji materyaller ile analiz edilmekte ve tüm bunlara göre kredi skorları ortaya çıkarılmaktadır.

728 90
Araç çubuğuna atla