• YARIM ALTIN
  3.418,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6378
  % -0,01
 • € EURO
  19,5454
  % 0,69
 • £ POUND
  22,5452
  % -0,07
 • ¥ YUAN
  2,5911
  % -0,25
 • РУБ RUBLE
  0,3065
  % -0,50
 • BITCOIN/TL
  302469,722
  % -1,72
 • BIST 100
  %

Kredi Ara Ödeme Hesaplama

Kredi Ara Ödeme Hesaplama

Kredi ara ödeme hesaplama işleminden önce ara ödemenin ne olduğuna bakacak olursak; konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi aldığınız bankalara olan geri ödemeler, aylık olarak hesaplanır ve her ödemeniz aylık ödemelerinizden ayrı olarak, önceden belirlenmiş zamanlarda, dönem dönem yaptığınız ekstra kredi ödemelerine ara ödeme denilmektedir. Belirli bir aylık gelire sahip çalışan ya da işletme sahibi olduğunuzu varsayacak olursak, çeşitli sebeplerden ötürü, her zaman olduğundan daha fazla kredi ödemesi yapabilme imkanına sahip olabilirsiniz. Bu gibi ara ödeme yapacağınız dönemleri, önceden de belirleyebilirsiniz ya da belli bir dönem, herhangi bir belirtme yapmadan da düzensiz aralıklarla ödemenizi yapabilirsiniz. Kredi ara ödeme hesaplama işlemini bankanızın web sitesinde bulunan ara ödeme hesaplama menüsünden kolayca yapabilirsiniz.

Kredi Ara Ödemesi Nedir?

Bireysel ihtiyaç kredisi kullanan bireyler, bankalardan kredilerini alırken belirli bir geri ödeme süresi ve faiz oranıyla birlikte kredi sahibi yapılmaktadır. Kredi çekiminin onaylanmasından sonra, belirlenen ödeme planı çatısı altında kredi geri ödeme taksitleri başlar. Fakat krediyi alan bireylerin de bu ödeme planına sadık kalma zorunluluğu bulunmamaktadır. Genel olarak müşteriler, bu vade süreci boyunca faiz oranın göre belirlenmek şartıyla, aylık olarak belirli bir taksit ödemesi yapmak zorundadırlar. Taksitleri ödeme sürecinde, kişinin eğer maddi imkanlarında bir yeterlilik durumu oluşursa, isterse kredi borcunu tamamen kapatabilmektedir ve buna da kredi ara ödemesi denilmektedir. Bu erken ödeme işlemi ile kredi borcunu kapatan kişiler, faiz durumundan da sıyrılmış olarak borçlarını kapatırlar ve böylelikle ekstra bir masraf ödemekten kurtulmuş olurlar.

Ara Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ara ödemelerle ilgili, ara ödemenin borçtan düşeceği bilgisi kesinlikle yanlış bir bilgidir. Normal şartlar altında aylık olarak ödenen kredi ödemesinin içerisinde faiz, anapara, kaynak kullanımı destekleme fonu ve banka sigorta işlemleri vergisi gibi farklı maddeler de yer almaktadır. Bu maddeler, her ödemede farklı yüzdeler sonucunda bulunduğu için aylık taksitleriniz sabit kalmakta. Ara ödemelerde ise yapılan ödeme, toplam ana para borcundan düşülmektedir. Tüm bu işlemleri manuel yapmak yerine; bankanızın, web sitesinin içerisinde bulunan kredi ara ödeme hesaplama menüsünü kullanabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Araç çubuğuna atla