KOSGEB KADIN GİRİŞİMCİ DESTEĞİ 2019 | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.842,00
  % 0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5615
  % 0,10
 • € EURO
  34,9855
  % 0,20
 • £ POUND
  41,4702
  % 0,29
 • ¥ YUAN
  4,4865
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3797
  % -0,35
 • BITCOIN/TL
  2133251,474
  % -0,67
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği (ŞARTLARI, NASIL ALINIR?)

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği (ŞARTLARI, NASIL ALINIR?)
728 90

Kadın girişimcilere 2019 KOSGEB desteği ile kadınların da üretime dahil edilmesi sağlanıyor. Ülkemizde kadınların çalışma oranları çok düşük. Bu nedenle de devlet kadınların daha aktif olarak çalışma hayatlarına katılabilmesi için kadınlara bazı pozitif ayrımcılıklarda bulunuyor. Bu sayede de kadınlar kendi işinin patronu olabilme fırsatı elde ediyor. KOSGEB aracılığıyla devlet kadınlara destek vererek iş kurmak isteyen fakat maddi olanaksızlıklar nedeniyle bunu yapamayan kadınlara yardımını sunuyor. KOSGEB kadın girişimci desteğini alabilmek için de ilk olarak bazı şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartların sağlanmasının ardından da başvuru işlemleri tamamlanıp KOSGEB desteklerinden yararlanılabiliyor.

Başlıklar

KOSGEB Kadın Girişimci Destekleri Nelerdir?

Kadın girişimcilere verilen KOSGEB desteklerinden bir tanesi hibedir. KOSGEB kadınlara geri ödemesiz olarak 50 bin TL hibe yardımında bulunuyor. Bu 50 bin TL de kuruluş, işletme için alınacak malzemeler, personel ve kira giderleri için kullanılabiliyor. 50 bin TL’nin gider dağılımı ise şu şekildedir:

300 250 4
 • İşletme kuruşu için harcamalar 2 bin TL,
 • İşletme için kullanılacak makine, ofis donanımları, teçhizat giderleri için 18 bin TL,
 • İş yeri kirası ve personel ücretleri için 30 bin TL.

Hibe desteğinin yanı sıra KOSGEB sıfır faizli kredi de veriyor. Bu kredinin miktarı da 100 bin TL’dir. Hibe desteğinden faydalanamayan, faydalansa dahi bu ücret yeterli olmayan kadınların da krediye başvurabilmesi mümkündür.

Destekler Yalnızca Yurt içinde Mi Geçerli?

KOSGEB desteğinin geçerliği olduğu yerler yalnızca Türkiye sınırları içerisinde değildir. KOSGEB kadınların girişimcilik göstermelerini teşvik etmek için önemli destek veriyor. Bu destekler geri ödemesiz hibelerin yanı sıra sıfır faizli krediler de olabiliyor. Bu desteklerden de yararlanabilmek için kadınlardan beklenen girişimciliğim Türkiye ile sınırlı kalması gerekmiyor. Uluslararası bir iş yapacak olan kadınlar da yine KOSGEB’in desteklerinden yararlanabiliyor. KOSGEB başkanı yapmış olduğu açıklamada KOBİ’lere AR-GE faaliyetlerinden yurtdışı operasyonlarına kadar destek verdikleri bu desteklerde de kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık uyguladıklarını açıkladı.

Kadın Girişimcilerin Destek Alma Şartları Nelerdir?

Kadın girişimci desteği alma koşullarından ilki kadın girişimciler için verilen eğitimin tamamlanmasıdır. Bu eğitime katılmadan KOSGEB desteğinin de alınabilmesi mümkün değildir. Bunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak da gereklidir. Yabancı uyruklu kişiler bu destekten faydalanamaz. Aranan son şart ise 18 yaşından büyük olmaktır. Bu şartları sağlayan kişiler gerekli evraklarını toparlayarak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir. Daha sonrasında da hibe ya da kredi desteğinden yararlanarak kendi işlerini açmak şansı bulabilir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği İçin İstenen Belgeler

KOSGEB kadın girişimci desteği başvuru evraklarının başında nüfus cüzdanı gelmektedir. Bunun yanı sıra eğitime gidildiği ve bu eğitimin başarıyla tamamlandığını gösteren sertifikada başvuru evraklarına eklenmelidir. Ayrıca bir iş planının olması da yine kadın girişimcilerin KOSGEB destek başvuruları için önemlidir. İyi bir iş planı hem KOSGEB desteğinin kolay bir şekilde alınabilmesini sağlar hem de işletmenin daha sağlıklı bir şekilde faaliyet gösterebilmesine yol açar. Bundan dolayı da iş planının yapılması girişimci kadınlara sıklıkla tavsiye edilir. Bunların dışında başvuru için gerekli olan şeylerden bir tanesi KOSGEB veri tabanında bulunan başvuru formunun da eksiksiz bir şekilde doldurulmasıdır.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB kadın girişimci desteği başvuru yolu KOSGEB’in internet sitesi ya da e devlettir. E devletten başvuracak olan kişilerin ilk olarak sisteme giriş yapmaları gereklidir. E devlet şifresi olmayan kişiler PTT’ye giderek hızlı bir şekilde şifrelerini edinebilir ve sisteme girebilir. Sonraki adımda ise KOSGEB’in sayfası açılmalıdır. Bu sayfa içerisinde Girişimcilik Destek Programı Yeni Girişimci Desteği Başvurusu menüsü yer alıyor. Bu menüye girilmesinin arından da başvuru için yapılması gereken şeylerin yönlendirmesi çıkıyor. Bu adımların takip edilmesiyle KOSGEB kadın girişimci desteği başvurusu kolay bir şekilde yapılabilir. Bunun dışında KOSGEB’in internet sitesi de başvuru için kullanılabilir.

Kadın Girişimci Eğitim Programları Nedir?

Kadın girişimci eğitim programı KOSGEB desteği alınabilmesi için gidilmesi gereken zorunlu bir eğitimdir. KOSGEB’in destek vermek için aradığı en önemli şart bu eğitimin başarı ile tamamlanmasıdır. 32 saatlik olan bu kursa gidebilmek için de 18 yaşından büyük olmak gereklidir. Kadın girişimci eğitiminde bir işletmede bulunması gereken şeylerin, kriz anında yapılması gerekenlerin neler olduğuna dair bilgiler veriliyor. Eğitim sonunda yapılan sınavdan başarılı bir puan almak da gerekiyor. Bu puana göre sertifika veriliyor. Bu sertifikaya göre de KOSGEB başvurusu gerçekleştirilebiliyor.

Kadın Girişimcilere Başka Hangi Kurumlar Destek Veriyor?

Kadın girişimcilere destek veren kurumların başında KOSGEB geliyor. KOBİ’lerin en büyük destekçisi olan KOSGEB kadınlar için de pozitif ayrımcılıkta bulunuyor. Bunun yanı sıra tarımsal faaliyetler ile uğraşan kadınlar için ise Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu yani TKDK bazı destekler veriyor. TKDK’nin bu destekleri ile de kırsal alanda yaşayan kadınların tarım faaliyetleri içerisinde yer alabilmesi sağlanıyor. Bu iki kurum dışında kadınların başvurabilecekleri diğer kurumlar ise şunlardır:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı,
 • Kadın Girişimciler Derneği.

Ziraat Bankası Kadın Girişimci Kredisi

Kadın girişimci kredisi için Ziraat Bankası başvurulabilecek adreslerden bir tanesidir. KOSGEB işbirliği ile kredi veren bankalar arasında Ziraat Bankası yer alıyor. Yeni bir işyeri kurmak isteyen ya da işyerini büyütmek isteyen kişiler Ziraat Bankası’nın kredisine başvurarak projelerini hayata geçirebiliyor. Ziraat Bankası kadınlara özel destekler sunuyor. Bu desteklerden bir tanesi de uygun faiz oranlı kredidir. KOSGEB işbirliği ile verilen bu kredi hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyen kişiler de Ziraat Bankası’nın internet sitesini ziyaret edebilir.

Kadın Girişimcilere KOSGEB Destekli Halkbank Kredisi

Halkbank’ın kadın girişimcilere özel kredisi de yine KOSGEB işbirliği ile verilmektedir. Halkbank, kadın girişimcileri desteklemeyi bir sosyal sorumluluk olarak görmekte ve bunun için de kadınlara özel kredi vermektedir. Kadınların da üretim faaliyetleri içerisinde olabilmesi için maddi destek Halkbank tarafından sağlanıyor. Bu krediyi alabilmek için de ilk olarak uygulamalı girişimcilik eğitiminin tamamlanması gerekiyor. Daha sonrasında Halkbank şubelerine gidilerek başvuruda bulunabilir ve kredi alınabilir. Kredi hakkında daha detaylı bilgi öğrenmek istiyorum diyen kişiler ise banka şubelerine gidebilir ya da müşteri temsilciliğini arayabilir. Bunun yanı sıra Halkbank’ın internet sitesi üzerinden de krediye dair detaylı tüm bilgiye ulaşılabilir.

Kadın Girişimciye Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kadın girişimciye kredi sağlayan bankalar arasında Vakıfbank, İş Bankası gibi ülkenin en büyük bankaları yer alıyor. Kadınların çalışma hayatlarına dahil olabilmeleri için bazı ayrıcalıklar sağlanıyor. Bu ayrıcalıkların başından da KOSGEB kadın girişimci desteği yer alıyor. Bu destek de hibe şeklinde olabildiği gibi faizsiz kredi olarak da veriliyor. KOSGEB’in bu desteğinin yanı sıra kadın girişimcilerin uygun faiz oranlı bir şekilde kredi alabilmek için başvurabilecekleri bankalar da mevcut. Bu bankalar aracılığıyla KOSGEB desteğinden yararlanamayan kişiler ihtiyaçları olan nakiti alabiliyor. Kadın girişimcilere kredi veren diğer bankalardan bazıları ise şu şekildedir:

 • Yapı Kredi Bankası,
 • Denizbank,
 • QNB Finansbank,
 • TEB,
 • Garanti Bankası.
728 90
Araç çubuğuna atla