KOSGEB İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.867,00
  % 0,30
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5561
  % 0,12
 • € EURO
  34,9929
  % 0,27
 • £ POUND
  41,4930
  % 0,36
 • ¥ YUAN
  4,4876
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3902
  % 2,43
 • BITCOIN/TL
  2123320,375
  % -1,15
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

KOSGEB İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

KOSGEB İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
728 90

KOSGEB destekleri için gerekli belgeler, bu desteklerden yararlanmak isteyen küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri ve yeni proje hazırlığında bulunan genç girişimciler tarafından merak edilmektedir. Kendi işinin patronu olmak isteyen ve bu alanda karşılaşacağı maliyet zorluklarını devletin sunduğu kredi ile hibe destekleriyle kapatmak isteyen vatandaşlar, KOSGEB’in vatandaşların hizmetine açtığı destekleri yakından takip etmektedir.

İçinde bulunduğumuz 2019 yılı itibarıyla KOSGEB’in küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri ile girişimcilere sağladığı kredi ve hibe fırsatları hakkında internet üzerinden de yoğun bir şekilde araştırma yapılmaktadır. Bu alanda internet de bulunan bilgiler ya güncelliğini yitirmiş ya da doyurucu bilgi içeriklerine sahip olmamasıyla, araştırma yapan vatandaşları yeterince tatmin edememektedir. Bu sebeple KOSGEB kredi ve hibeleri hakkında detaylı bir yazı kaleme aldık. Söz konusu KOSGEB ve vatandaşlara sunduğu hizmetler hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Başlıklar

300 250 4

KOSGEB Nedir?

KOSGEB’in açılımı birçok vatandaşın merak ettiği konuların başında gelmektedir. KOSGEB ve hizmete sunduğu krediler ile ilgili bu yazımıza KOSGEB’in ne ve nasıl bir kurum olduğu ile ilgili detaylı bilgiler ile başlamak gerektiğini düşündük. Bu sebeple KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı demektir. Ülkemizde 1990 yılında faaliyetlerine başlayan bu kurum belirli hedefleri gerçekleştirmek için vatandaşlarımıza birçok alanda kredi ve hibe destekleri sağlamaktadır. Bu sayede birçok vatandaşımızı kendi işinin patronu yapan, birçok vatandaşımızın işletmelerini de hem yerel hem de ulusal arenada rekabet edebilir bir seviyeye çıkaran bu kurum, hala yaklaşık 30 farklı sektörel alanda hizmet vermeye devam etmektedir.

KOSGEB Desteklerinin Amaçları Nelerdir?

KOSGEB desteklerinin hedefleri, ülke ekonomisini ve kalkınmasını doğrudan etkileyecek stratejik noktalar üzerinde gerçekleştirilmektedir. Buna göre;

 • Küçük ve orta ölçekli işletmeleri, yerel ve ulusal alanda daha rekabet edebilecek bir potansiyele çıkarmak
 • KOBİ’leri ve yeni iş kuracak olan girişimcileri destekleyerek ülke ekonomisini canlı tutmak
 • Verilen finansal destek ve hibeler ile işletmelerde istihdam yaratarak işsizlik oranını düşürmek
 • Girişimcilik kültürünü yaygınlaştırarak gençleri kendi işlerini kurma yönünde teşvik etmek
 • Proje geliştirme geleneği yaratarak işletmelerin uzun ömürlü olmasını ve başarının devamlılığını sağlamak

Kimler KOSGEB Desteklerinden Yararlanabilir?

KOSGEB kredi ve hibelerinden yararlanmak isteyen vatandaşların belirli şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar KOSGEB yönetimi tarafından belirlenmiştir. Bu şartlar, KOSGEB’in faaliyet alanı içinde bulunan her hizmet sektörüne göre farklılık gösterse de temel olarak şunlardan oluşmaktadır:

 • Yeni bir proje hayata geçirmek isteyen potansiyel girişimciler
 • Küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri
 • İşletici kuruluşlar

Bu özellikler ile yola çıkan vatandaşlar KOSGEB kredisi hizmetinden yararlanabilirler. Ancak KOSGEB’in sunduğu kredi ve hibe hizmetleri için uyulması gereken yasal şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara yazımızın devamında KOSGEB başvurusu şartları başlığının altında detaylı bir şekilde ele alacağız.

KOSGEB Başvurusu

KOSGEB başvuru işlemleri, kurumun vatandaşlara verdiği hizmetten faydalanmak isteyen küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri ile yeni projelerini hayata geçirmek isteyen fakat bu konuda yeterli finansal bütçeye sahip olamayan girişimcilerin bu konuda atmaları gereken ilk adım olarak öne çıkmaktadır. Dolayısıyla KOSGEB başvurusu yapmadan, bu tür hizmetlerden faydalanmak mümkün olmamaktadır.

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB sistemine başvuru koşulları, kurum tarafında belirlenerek söz konusu hizmetlerden yararlanmak isteyen KOBİ sahipleri ve genç girişimcilere duyurulmuştur. Bu bildiriye göre;

 • T.C. vatandaşı olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • KOSGEB tarafından belirli tarihlerde verilen uygulamalı eğitimi kurusunu başarıyla tamamlamış olmak
 • Genç girişimci geliştirme programından mezun olmak
 • 1 sene içinde işletme açmış olmak

KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB sistemine başvuru yapmak için izlenecek yollar oldukça basittir. KOSGEB’in sunduğu hibe ve kredi desteklerinden faydalanmak için sisteme başvuruda bulunulması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu konuda yapılması gerekenler ise öncelikle internet üzerinden KOSGEB başvurusunda bulunma işlemleriyle başlamaktadır. KOSGEB’e online başvuru yaparken şu adımlar takip edilmelidir:

 • KOSGEB kurumunun resmi internet sitesine giriş yapın.
 • İnternet sitenin ana sayfası üzerinde KOSGEB veri tabanına kayıt olun.
 • Yine kurumun ana sayfası üzerinde yer alan KOBİ beyannamesi adı verilen formu doğru ve düzgün bir şekilde doldurun.
 • Bu iki online formu başarılı bir şekilde doldurup onayladıktan sonra, KOSGEB yetkilileri ve uzmanları başvurunuzun detaylarını incelemeye alacaklar.
 • Bir hafta kadar sürebilen bu incelemelerin ardından size olumlu ya da olumsuz olarak bir dönüş yapacaklar. Olumlu dönüş bildirisinin tarafınıza ulaştıktan sonra, KOSGEB yetkilileri ile yüz yüze görüşme imkanına sahip olabilir ve finansal destek almak istediğiniz projenizin detaylarını enine boyuna masaya yatırabilirsiniz.

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Olma 2019

KOSGEB veri tabanına kayıt olma işlemleri 2019 yılında, KOSGEB hibe ve desteklerinden yararlanmak isteyen KOBİ sahipleri ve genç girişimciler tarafından zorunlu kılınan bir süreçtir. Bu sisteme veri kaydı girişi yapmayan vatandaşlar ne yazık ki projelerini KOSGEB uzmanlarına ulaştırma şanslarına sahip olamazlar.

KOSGEB Başvuru İçin Gerekli Evraklar 2019 Nelerdir?

KOSGEB başvurularında talep edilen belgeler 2019 yılında da kurum tarafından bu hizmetlerden yararlanmak isteyen vatandaşlara duyurulmuştur. Söz konusu belgeler, KOSGEB kredi ve hibe desteklerinden yararlanmak isteyen vatandaşların girişimci veya esnaf vb gibi KOBİ olma durumlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Genel anlamda KOSGEB başvuruları için gerekli belgeler 2019 yılında şu evraklardan oluşmaktadır:

 • Başvuru sahibi KOBİ işletmecisi ise E-KOBİ kaydı ve Beyanname belgesi
 • Başvuru sahibi girişimci ise KOSGEB’in açtığı kursa katılmak için KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Kursu başvuru formu
 • Sistemde doldurulması gereken KOSGEB taahhütnamesi
 • İş planı ve proje dosyası
 • KOBİ ticari kredilerinde istenen tüm belgeler

KOSGEB Girişimci Eğitim Kursları Nedir?

KOSGEB Girişimci eğitim kursları, KOSGEB kredi ve hibe desteklerinden faydalanmak isteyen küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri ile genç girişimcilerin başarıyla tamamlaması gereken eğitimin verildiği bir aşamadır. Söz konusu kursları başarıyla tamamlamayan kişilerin KOSGEB kredilerinden yararlanması mümkün değildir. KOSGEB girişimcilik kursu için, hibe ve kredi desteklerinden yararlanmak isteyen vatandaşların başvuruda bulunması gerekmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB girişimcilik eğitimi başvurusu yapmak için vatandaşların internet üzerinden ya KOSGEB resmi internet sitesini kullanmaları ya da e-Devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. E-Devlet kapısı sistemi üzerinde bulunan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı elektronik hizmetlerini kullanarak vatandaşlar kolaylıkla girişimcilik kursu başvurularını gerçekleştirebilirler. Uygulamalı girişimcilik kursu başvurusu internet dışında KOSGEB il ve ilçe müdürlüklerinden de yapılabilir.

KOSGEB Kredi Çeşitleri

KOSGEB’in vatandaşlara sunduğu kredi çeşitleri hakkında da birtakım bilgi eksikliği bulunmaktadır. Bu konuda faydalı bilgiler sunmak adına açıklama yapma ihtiyacı duyulmaktadır. KOSGEB’in sağladığı desteklerde girişimcilere iki farklı kredi çeşidi sunulmaktadır. Bunlar;

 • 50 Bin TL’ye kadar hibe finansman desteği (geri ödemesiz kredi)
 • 100 Bin TL’ye kadar sıfır faizli geri ödemeli kredi (ödeme başlangıcı 1 yıl sonra)

KOSGEB Kredi Kullanımı

KOSGEB kredi kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Buna göre girişimciler KOSGEB kredilerinden faydalanmak için ilk olarak kuruma sunduğu proje kapsamında yapmış olduğu harcamaları kendi cebinden ödemek zorundadır. Daha sonra bu masraflara ait faturaları kuruma sunarak bu konudaki finansal destek hizmetinin sahibi olabilir.

728 90
Araç çubuğuna atla