• YARIM ALTIN
  868,68
  % -0,08
 • $ DOLAR
  5,6846
  % 0,05
 • € EURO
  6,2768
  % 0,12
 • £ POUND
  7,0992
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  0,8033
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,0886
  % -0,03
 • BITCOIN
  57676,679
  % -0,81
 • BIST 100
  101.930
  % 0,48
Aranacak kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın...

KOSGEB Fuar Desteği (Başvuru, Ne Kadar?)

KOSGEB Fuar Desteği (Başvuru, Ne Kadar?)

KOSGEB 2019 fuar yardımı, KOBİ’lerin kendilerini tanıtıp,müşterileriyle irtibata geçmesinin kolaylaştırılması amacıyla kurulmakta olan fuarlara katılım sağlamaları amacıyla verilmekte olan maddi destektir. İşletmelerin kendilerini ve ürünlerini tanıtmanın yanında, müşterilerle bire bir iletişim kurmalarına olanak sağlayan fuarlar, her yıl düzenli olarak ülkenin çeşitli yerlerinde kendisini göstermektedir. Kurulan fuarlarda stant kiralamak ve bu stantlarda ürünlerini tanıtarak, firmasının adını duyurmak isteyen Kobiler, belli bir meblağa kadar olan harcamalarını KOSGEB üzerinden temin edebilmektedir.

İşletmelerin gelişip, kurumsal firmalar haline gelmesi amacıyla planlanmış olan bu destek programından, gerekli şartları yerine getirmiş olan tüm KOBİ’ler faydalanabilmektedir. Ancak tüm başvuru şartlarının yerine getirilip, başvuru yapılsa dahi destek alma imkânının kesin olmadığı bilinmelidir. Her zaman her firmaya destek çıkamaz ancak firmaların tüm evraklarını eksiksiz şekilde hazırlayıp, şanslarını denemeleri gerekmektedir. 3 yıllık süre boyunca gerçekleştirilecek olan KOSGEB fuar desteği sayesinde, işletmelerin kendilerini geliştirmesi ve müşteri potansiyelini arttırması mümkündür. İşletmelerin tanınması açısından, fuar ve benzeri organizasyonlar oldukça önemli sayılmaktadır.

KOSGEB Fuar Desteği Nedir?

KOSGEB fuar desteği; her yıl belirli alanlarda düzenli olarak kurulmakta olan fuarlarda kendilerini ve ürünlerini tanıtırken, müşterileriyle bire bir iletişim kurmayı amaçlayan KOBİ’lerin, fuarda kullanacakları stantları kiralamak için KOSGEB tarafından maddi destek almasına ve KOBİ’lerin fuar konusunda teşvik edilmesine yarar sağlayan yardım türüdür. Doğru ve verimli bir şekilde kullanıldığı takdirde, KOBİ’ler için büyük getiriler sağlamakta olan fuarların teşvik edilmesi için uygulanan KOSGEB fuar desteği; işletmeler için sektörel anlamda büyük önem taşımaktadır. 

Genel manada KOBİ’ler için masraf kapısı olarak algılanan ve pek fazla yatırım yapılmayan fuarlar, son yıllarda yatırım yapılması gereken organizasyonlar olarak görülmekte ve tüm işletmeler tarafından önemsenmektedir. Fuarlarda kiralanacak olan stantlar için verilecek ücretlerin bir kısmı, KOBİ’lere destek olması amacıyla KOSGEB tarafından karşılanacaktır. Ülke genelinde her yıl düzenlenmekte olan fuarlara katılım yapılması esnasında kiralanan stantlar için maddi destek alabilmek amacıyla, KOSGEB’in yayınlamış olduğu listelerde yer alan fuarlar incelenmeli ve eğer katılmak istenen fuar listede yer alıyorsa, KOSGEB’den fuar desteği talebinde bulunulmalıdır.

2019 KOSGEB Hangi Fuarlar İçin Destek Sağlamaktadır?

KOSGEB’in desteklediği fuarlar, her yıl liste şeklinde KOSGEB’in resmi internet sitesinde yayınlanmaktadır. 2019 yılında KOSGEB tarafından maddi destekte bulunulacak fuarlar;

 • Milli katılım düzeyine ulaşmış olan fuarlar
 • Yurtdışında gerçekleştirilecek olan fuarlar
 • Yurtiçine gerçekleştirilecek olan fuarlar olarak üç gruba ayrılmaktadır.

KOSGEB başkanlığı tarafından her yıl belirlenmekte olan fuar listelerinin içerisinde yer alan fuarlara uyum sağlandığı takdirde, KOSGEB’in sunmuş olduğu fuar desteğinden faydalanmak mümkündür. İlk defa düzenlenecek olan fuarlar ya da isim değişikliği yapmış olan fuarlar için KOSGEB tarafından maddi destek yapılmamakta, bu fuarlar desteğin dışında kalmaktadır. Bilinmeyen fuarlara katılım için yapılmış olan KOSGEB destek başvurularına onay verilmemektedir.

2019 KOSGEB Fuar Desteği Başvuru Şartları

KOSGEB fuar desteği başvurusu için gerekli görülen bazı şartlar bulunmaktadır. İlk olarak KOSGEB fuar desteği “ Genel Destek Programı” kategorisinde yer aldığı için başvuruda bulunmak isteyen işletmelerin, Genel destek Programına başvuru yapması gerekmektedir. Bunun ardından gereksinim duyulan şartlar ve durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Başvuruda bulunacak işletmelerin KOBİ olması zorunludur.
 • KOBİ olan işletmelerin, KOSGEB veri tabanında kaydının bulunması yani KOSGEB’e üye olmaları gerekmektedir.
 • KOBİ’lerin KOSGEB veri tabanındaki kayıtlarının ve bilgilerinin tamamı, eksiksiz ve güncel olmak zorundadır. Herhangi bir problemle karşılaşmamak adına, sistem üzerindeki bilgilerin güncelliği kontrol edilmelidir. Güncel olmayan bilgiler güncellenmelidir.
 • Başvuruda bulanan KOBİ’nin, KOSGEB Genel Destek Programına başvuruda bulunmuş olması gerekir. Başvuru aşamasında istenmiş olan taahhütnamenin, KOSGEB yetkili makamlarına teslim edilmiş olması gerekmektedir.
 • Başvuru aşamasında gerekli görülen şartların tamamının yerine getirilmiş olması gerekmektedir.
 • KOSGEB Genel Destek Programının onaylanması durumunda, bir alt kademe olan KOSGEB fuar desteği başvurusunun yapılması için, sistemde belirtilmiş olan kayıt formunun doldurulması gerekmektedir.

Tüm bu şartları yerine getirmiş olan KOBİ’lerin, KOSGEB fuar desteği kapsamındaki programlarına başvuruda bulunma hakları mevcuttur.

KOSGEB Fuar Desteği Başvurusu İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

KOSGEB fuar desteği başvurusu için istenen belgeler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Başvuruda bulunan KOBİ adına düzenlenmiş olan fatura ya da fatura denkliği olan başka bir belge,
 • İşletme tarafınca faturada belirtilmiş olan tutarın tamamının Organizatör kuruluşa ödenmiş olduğunu kanıtlayacak nitelikteki banka dekontu,
 • İşletmenin herhangi bir SGK borcunun olmadığını kanıtlayacak olan “İşletmenin SGK Borcu Yoktur” yazısı,
 • İşletmenin vergi dairelerine herhangi bir borcunun olmadığını kanıtlayacak nitelikte olan “İşletmenin Vergi Borcu Yoktur” yazısı,
 • SGK ya da Vergi Borcunun bulunması durumunda beyan edilecek olan Mahsup Dilekçesi.

KOSGEB tarafından talep edilmekte olan evrakların eksiksiz ve doğru biçimde tamamlanmasının ardından, KOSGEB fuar desteği başvurusu yapılabilmektedir. Başvurunun ardından fuar tarihi geldiği zaman ödemeler gerçekleştirilecek ve KOBİ’lere iletilecektir.

KOSGEB Fuar Desteği Başvuru Sürecinin İşleyişi Nasıldır?

KOSGEB fuar desteği başvurusunun işleyişi için gerekli noktalara dikkat etmek gerekmektedir. KOSGEB fuar desteğinden faydalanmak isteyen KOBİ’lerin, fuar tarihinden en geç üç gün öncesinde başvuru talebini gerçekleştirmiş olması gerekmektedir. Son üç günden daha geç süreçte yapılan başvurular geri çevrilecektir. Bu sebeple fuar başlangıç tarihine dikkat edilmeli ve başvurunun zamanaşımına uğramamasına dikkat edilmelidir. KOSGEB resmi internet sitesinde, her ay için düzenlenecek olan fuarların listesi yayınlanmaktadır.

Yayınlanan bu liste içerisinde bulunan fuarlardan hangisinin şirket için daha faydalı olduğu belirlendikten sonra, bu fuar ve destek başvurusu için gerekli olan tüm evrakların hazır olması, planlamaların çok iyi yapılması gerekir. Firmanın herhangi bir fatura borcunun olmadığını beyan etmek adına, bir dosya hazırlanmalıdır. KOSGEB fuar desteği başvurusunun onaylanması durumunda, fuar sonrasında ödeme yapılacaktır. Fuar süresi içerisince yapılacak olan tüm harcamaları firma karşılamalıdır. KOSGEB fuar desteği kapsamındaki ödemeler, fuar bitiminde yapılacaktır.

KOSGEB Fuar Desteğinin Kapsam Alanı Nedir?

KOSGEB fuar desteğinin kapsamı, yıl içerisinde gerçekleştirilecek olan fuarlara katılım sağlayacak KOBİ’lerin, fuar kapsamında karşılaşacakları giderleri içerisine almaktadır. KOSGEB fuar desteğinin kapsamış olduğu giderler şu şekilde sıralanmaktadır:

Fuar Organizatöründen temin edilmekte olan;

 • Stant alanı için ödenecek olan kira,
 • Kiralanmış olan standın konstrüksiyon ve dekorasyonu için gerekli olan giderler,
 • Fuara katılmakta olan işletmenin tanıtımı için hazırlanacak katalog giderleri,
 • Fuar alanının genel düzenleme ve kontrolünü sağlayacak olan hostes giderleri,
 • Genel tanıtım giderleri,
 • Genel güvenlik giderleri,
 • Genel temizlik giderleri.

Bu giderlerin haricinde kalan diğer tüm giderler, ekstra masraf olarak sayılmakta ve KOSGEB fuar desteği kapsamına girmemektedir.  

KOSGEB Fuar Desteği Ödeneği Ne Kadar?

KOSGEB fuar desteği tutarının üst limiti şu şekilde belirtilmiştir:

 • Yurt İçi Uluslararası İhtisas Fuarlarında metre kare başına 150 TL,
 • Yurt İçi İhtisas Fuarları ve İzmir Enternasyonal Fuar’ında metre kare başına 100 TL,
 • KOSGEB fuar desteği programı kapsamında yapılacak olan yardımın üst limiti, 45 bin TL olarak belirlenmiştir.

Yapılan yardımlar, 3 yıllık süreyle geçerli olmaktadır. Desteklenecek firmaların tutabileceği fuar alanı, azami 50 metre kare olabilir. İşletme başına belirlenmiş olan bu sınırın üzerine çıkılamamaktadır.