Konut Satışlarında Büyük Düşüş Oranı | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.603,00
  % 0,37
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5002
  % 0,15
 • € EURO
  34,8339
  % 0,20
 • £ POUND
  40,6675
  % 0,37
 • ¥ YUAN
  4,4919
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3453
  % 0,26
 • BITCOIN/TL
  1984371,172
  % -4,43
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

Konut Satışlarında Büyük Düşüş Oranı

Konut Satışlarında Büyük Düşüş Oranı
728 90

Yatırımlar arasında en kaliteli olanı ve gelecek vaat edenler arasında yer alan konut yatırımlarında geçtiğimiz ay büyük bir düşüş meydana geldi. Bu yatırımların düşüşü ile geçen yıllarda meydana gelen ekonomik krizin etkin olduğu düşünülüyor. Gösteren verilere de bakıldığında yatırım yapılacak sermayenin yokluğundan da krizin ne denli etkili olduğu görülüyor. Geçtiğimiz mayıs ayında bir önceki aylara oranla yüzde 31 oranını aşan bir düşüş söz konusu bu düşüş geçtiğimiz yıllarda ise yüzde 18 civarında seyretmişti. Düşüş oranının da oranı şeklindeki bu hesaplamalar aslında yüzde 31 oranından daha yüksek bir hesaplama işleminin gerekliliğini gösteriyor. Konutlar içerisinde oranlara bakıldığında toplam satış oranı geçtiğimiz ay 82 bin dolaylarında gerçekleşti. Garip bir şekilde ipotekli olan konutların satışı ve oranında ise düşüşler meydana geldi. Toplam satış içerisinde oranı 5 ve 6 bin arasında kalan ipotekli evlerin alımında da ipotek oranında da düşüşler meydana geldi.

Başlıklar

Temel Yapı ve Kalite Çok Önemli

Konut satımında dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli husus alınan konutları temel yapısı ve kalitesi. Nüfusa oran ile oldukça az sayıda olan konut alımlarının iç oranlarına bakıldığında 2. el olan ve kullanılmış konut alımları sıfır kalitede olan konutlara oranla oldukça yüksek konumda. Yüksek oranda ikinci el satışlarının gerçekleşmesi doğal olarak konut alımları sırasında gerekli olan ve ödemesi gerçekleşe ücretinde daha az seviyede olmasına neden oluyor. Bu sebeplerden dolayı 2. el satışların artışı aslında deprem sırasına hızlı şekilde çökebilecek yapıda olan evlerin satışına veya da diğer bakım onarım işlemlerinin yeteri kadar olmadığı evlerin olmasına neden oluyor. Azalan konut yatırımlarına bakıldığında 82 bin adet konut içerisinde toplamda 33 bin adet kadarını yeni ve sıfır konut alımları kapsar iken geriye kalan ve yüksek bir oranda olan 43 bin adet olan konut ise direk olarak 2. el alım satım işlemleri ile alınmış konutlardır. Bunun yanı sıra sıfır konut alım işlemleri geçen ay ve yıllara oranla ortalama olarak yüzde 39 oranla düşüş yaşar iken ikinci el olarak satılan konutlarda ise yüzde 24 oranında düşüş yaşanmıştır. Bu düşüş oranlarına bakıldığında ise genel olarak alınan evlerin oranında 2. el olanların fazla bir düşüş yaşamadığı görülüyor. Bu ise aslında alım gücünün düşüşünü gözler önüne seriyor. Alım gücü azlığından kaynaklı olarak 2. el konut alımlarına neredeyse aynı oranda devam edilirken sıfır dairelerin alımı, sermaye azlığından dolayı daha az hale gelmiş durumdadır.

300 250 4

Konut Alımlarında Yabancı Akını

Konut alımlarında Türk halkı kendi ülkelerinde konut alamıyorken bir çok yabancı uyruklu kişiler Türkiye’nin en işlek ve güvenli bölgelerinden eler satın alıyorlar. Bu oranlarda neredeyse yüzde 60 oranında artışlar meydana geldi. Bu nedenle geçen yıllardan farklı olarak 6 binden fazla kişiye konut satımı gerçekleşti. Bu konut satışları genel olarak İstanbul, Antalya, Bursa, Ankara ve Yalova gibi bölgelerde gerçekleşti. Bu satış oranlarının artışının yanı sıra alan yabancı ülkelerde dikkat çekiyor. En çok konut alımlarını yaban ülke vatandaşları Irak vatandaşları odu. Sırasıyla Irak vatandaşlarını, İran, Rusya, Afganistan ve Suudi Arabistan takip etti. Bakıldığında Orta Doğu ülkelerinden yapılan bu alımlar özellikle de kritik olaylardan dolayı Irak, İran ve Afganistan vatandaşlarına yapılmış olması konusuna endişelere yol açıyor. Özellikle de bu alımların sayısında gelecek yıllarda ekonomik kriz dolayısıyla artış olabileceği düşünülürken bu durum giderek endişe yaratmaya başlıyor.

728 90
Araç çubuğuna atla