• YARIM ALTIN
  3.234,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,4191
  % 0,52
 • € EURO
  17,8508
  % -1,10
 • £ POUND
  19,9991
  % -3,50
 • ¥ YUAN
  2,5843
  % -0,31
 • РУБ RUBLE
  0,3181
  % 2,12
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kişisel Kredi Notu Öğrenme

Kişisel Kredi Notu Öğrenme

Tüm finansal geçmişinizin ve bankalarla olan ilişkilerinizin, ortak bir kurum olan Kredi Kayıt Bürosu’nda toplanarak analiz edilmesi sonucunda, bireye özel olarak ortaya çıkan puana “kredi notu” denilmektedir ve bankalar sayesinde Kişisel kredi notu öğrenme işleminizi yapabilirsiniz. Elde edilen kredi notu, finansal kurumlar tarafından yeni kredi başvurularının ve diğer finansal taleplerin değerlendirilmesinde önemli bir baz olarak kullanılmaktadır. Kredi notu terimi; kredi puanı veya kredi skoru olarak da telaffuz edilmektedir ve bunların her biri aynı anlama gelmektedir. Ortaya çıkan kredi notu, finansal kurumlar tarafından yeni kredi başvurularının ve diğer finansal isteklerin değerlendirilmesinde baz alınır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kişisel kredi notu öğrenme işlemini iki farklı şekilde yapabiliriz. Bunlardan birinci kişisel kredi notu öğrenme işlemi; Findeks aracılığı ile kredi notu öğrenme. Findeks, Kredi Kayıt Bürosuna ait bir marka olmakla beraber, belirli bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. İkinci bir kişisel kredi notu öğrenme işlemi olarak da; bankalar aracılığı ile kredi notunuzu ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Kredi notu sorgulama işlemini pek çok banka, kullanıcılarına sunmaktadır. Banka şubelerine giderek kredi notunuz hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz gibi, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden de belirli bir ücret karşılığında kredi notu, raporu öğrenilebilmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu Nedir?

Ülkemizde ilk ve de tek kredi bürosu olma özelliği taşıyan bu kurum, sektörün önde gelen 9 bankasının ortaklığı ile 11.04.1995 tarihinde ortaya çıkmıştır. Türkiye Bankalar Birliği huzurunda kurulan Risk Merkezi’nin de tek hizmet sağlayıcısı olarak görev yapmaya devam etmektedir. 2014 senesinde İstanbul Anadolu Yakasında Findex’i kurarak, kurumsal müşterileri ile birlikte bireysel müşterilere de hizmet vermeye başlamıştır. Kredi Kayıt Bürosu’nu kuran bankalar arasında ise; Denizbank, Akbank, Garanti BBVA, Halkbank, İş Bankası, Şekerbank, Vakıfbank, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası şirketleri bulunmaktadır.

Kredi Notu En Az Kaç Olmalıdır?

Sorunsuz bi^R şekilde kredi kullanmak için sahip olmanız gereken kredi notunuzun 1500 ve üzeri olması, bankalardan kredi alabilmeniz adına geçerli bir not olacaktır. Eğer ki kredi notunuz bu seviyelerden düşükse, kredi notunuzu yükseltme yolunda işlemler yapmalısınız.

YORUMLAR YAZ

Araç çubuğuna atla