• YARIM ALTIN
  3.249,00
  % -0,03
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5673
  % 0,34
 • € EURO
  18,2336
  % 0,49
 • £ POUND
  20,8691
  % 0,97
 • ¥ YUAN
  2,6097
  % 0,34
 • РУБ RUBLE
  0,3251
  % 2,79
 • BITCOIN/TL
  355936,689
  % -0,25
 • BIST 100
  %

Kazakistan Konsolosluğu

Kazakistan Konsolosluğu

Kazakistan Konsolosluğu; Kazakistan ile Türkiye arasında hem siyasi hem de ticari açılardan sıcak ilişkilerimiz bulunmaktadır. 1992 yılında bağımsızlığını ilan ettiğinde, ülkemiz Kazakistan’ı tanıyan ilk ülkelerden biri olmuş ve daha sonrasında da bu ülke ile olan ilişkilerimiz hızla gelişmeye devam etmiştir. Daha sonrasında iki ülke arasında vize muafiyeti anlaşması imzalanmış ve bu bağlamda tüm pasaport grubu hamili kişiler 30 günlük kısa süreli seyahatleri dahilinde Kazakistan vizesi alma durumundan muaf tutulmuşlardır.

Ancak uzun süreli yani 30 günün üzerinde olan seyahatler kapsamında her iki ülke de seyahat amaçlarına uygun vizeler için başvuruda bulunmak durumundadırlar. Uzun süreli vize için Kazakistan Konsolosluğu ya da büyükelçiliğine müracaat edilmesi gerekmektedir.

Kazakistan Konsolosluğu Ankara

Kazakistan Konsolosluğu Ankara ilinde değil İstanbul ilinde yer almaktadır. Ankara’da bulunan dış temsilcilik ise Kazakistan Büyükelçiliği’dir. Kazakistan Büyükelçiliği, başkonsolosluklardan daha geniş bir yetkiye sahiptir diyebiliriz. Bu hem iki ülke arasında yürütülen çalışmalar doğrultusunda hem de vize işlemleri konusunda geçerli bir ayrımdır. Vize başvuru işlemleri, Kazak Konsolosluğu ve Büyükelçiliklerine yapılsa da başvuru sonuçlarını yalnızca büyükelçilik değerlendirmektedir. Yani bu bağlamda Kazak Büyükelçiliği’nin vize başvurularında vize reddi ya da onayına karar verdiğini söyleyebiliriz.

Gelişen ilişkilerimiz ve sıcak dostluğumuz kapsamında bu ülke ile olan vize uygulaması kısa süreli seyahatler kapsamında tüm pasaport grupları için kaldırılmıştır. Ancak uzun süreli seyahatler söz konusu olduğunda, tüm pasaport grubu sahipleri, vize başvurusu yapmak zorundadır.

Büyükelçilik resmî web sayfası üzerinde Kazak vizelerine dair bilgiler ve başvuru işlemleri için yapılması gerekenler yer almaktadır. Hangi vize için başvuruda bulunacaksanız ya da oturma izni, çalışma izni gibi izinler konusunda ne merak ediyorsanız bu site dahilinde sorularınıza cevap alabilmeniz mümkün.

Kazakistan Büyükelçiliği’nin Türkiye’de yaşayan Kazak vatandaşları için ilgili işlemlerin yürütülmesi ve evrakların hazırlanması gibi görevlerinin yer aldığını da unutmadan belirtelim. Bu büyükelçiliğe ulaşmak için adres ve iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir:

Kazakistan Ankara Büyükelçiliği Adres Bilgisi: Oran, Kılıç Ali Sokak, No:6, 06450 Çankaya/ ANKARA

Kazakistan Ankara Büyükelçiliği Telefon Numarası: (0312) 491 91 00

Kazakistan Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri: 09.00- 12.00 ( Hafta İçi )

Ayrıca Büyükelçilik ve konsolosluk gibi dış temsilciler; hem Türkiye’nin resmî tatillerinde hem de kendi ülkelerindeki resmî tatillerde hizmet vermemektedir.

Kazakistan Konsolosluk İstanbul

Kazakistan Konsolosluğu İstanbul ilinde yer almakta ve buraya çeşitli vasıtalar sayesinde kola bir biçimde ulaşım sağlanabilmektedir. Bu şehirde yer alan konsolosluk başkonsolosluk olduğu için, tüm yetkiler bu kurumda mevcuttur diyebiliriz. Kazakistan’a uzun süreli seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlar, seyahat amaçlarına uygun olan bir vize için Kazak Konsolosluğu kurumuna başvuruda bulunma zorundadır. Kısa süreli seyahatler kapsamında ise bu ülkeden vize alınmasına gerek olmadığını yukarıda belirtmiştik. Aynı durum Kazak vatandaşlar için de geçerlidir. Yani Kazaklar’ın ülkemize yapacakları kısa süreli seyahatler dahilinde vize almalarına gerek yoktur.

 • Uzun süreli seyahat ( 30 günü aşan seyahatlerde ) için vize başvurusunda bulunabilmek adına öncelikle Kazakistan Konsolosluğu üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Randevu alma işleminin nasıl gerçekleştirileceği aşağıdaki alt başlıklar kapsamında anlatılacaktır.
 • Kazakistan Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan vatandaşlarının vatandaşlık işlemlerini de yine bu dış temsilcilikler üzerinden yürütmektedir.
 • Kazakistan Konsolosluğu nerede sorusunun yanıtını merak edenler için bu kurumun adresi ve iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.

Kazakistan İstanbul Konsolosluğu Adres Bilgisi: Yeşilyurt, Başak Sokak. No:35, 34149 Bakırköy/ İSTANBUL

Kazakistan İstanbul Konsolosluğu Telefon Numarası: (0212) 662 53 47

Kazakistan İstanbul Konsolosluğu Web Sayfası Adresi: https://www.gov.kz/

Kazakistan Konsolosluğu Çalışma Saatleri ise: 09.00- 17.00 saatleri arasındadır. Ancak burada yer alan tüm departmanların çalışma saatlerinde farklılıklar görülebilmektedir.

Kazakistan Konsolosluğu İletişim

Kazakistan Konsolosluğuna dair merak ettiğiniz soruları yukarıdaki iletişim numaraları üzerinden sağlayabilirsiniz. İlgili alt başlıklar dahilinde hem Kazakistan Büyükelçiliği hem de Kazakistan Konsolosluğu iletişim bilgileri sizlerle paylaşılmıştır. Vize işlemleri, vize şartları ve oturum izinlerine dair her bilgiye konsolosluk ana sayfası üzerinden de ulaşabilmeniz mümkündür.

Kazakistan Konsolosluğu Adresi

Kazakistan Konsolosluğu İstanbul ili sınırları içerisinde yer almakta ve bu bağlamda konsolosluk binasına metro ve otobüsler ile ulaşım sağlanabilmektedir. İstanbul sınırları içerisinde yer alan dış temsilcilik, Başkonsolosluktur. Bu yüzden uzun süreli vize işlemleri doğrultusunda bu kurumlar üzerinde başvuru alınmaktadır. Ancak daha önce de belirttiğimiz üzere vize işlemlerini yapmadan önce ilk olarak konsolosluk sitesi üzerinden vize randevusu alınması şarttır. Vize randevusu almadan kuruma gelen kişilerin başvuru yapmasına müsaade edilmemektedir.

Bu yüzden bu konuda herhangi bir sorun ile karşılamamak adına mutlaka site üzerinden sizler için uygun olan bir tarih kapsamında randevu alın. Kazakistan Konsolosluğu adresi ise büyükelçilik adresi ile birlikte yukarıdaki başlıklarda belirtilmiştir.

Kazakistan Konsolosluğu Vize Randevu

Kazakistan Konsolosluğu vize şartlarından daha önce söz etmiştik. Bu bağlamda; kısa süreli vizeler için başvuru yapılmasına gerek olmadığını bir kez daha önemle belirtebiliriz. Ancak uzun süreli ve oturum izni gerektiren vizeler için mutlaka başvuru yapılması şarttır. Aksi takdirde ülke sınırları içerisinde gerekli izinler temin edilemeyeceği için olumsuz durumlar yaşanabilmektedir.

Uzun süreli vize almak isteyen kişiler ise öncelikle Kazakistan Konsolosluğu vize randevu sistemi üzerinden randevu almak durumundadır. Randevu alınmadığı takdirde kişilerin başvuru işlemleri kabul edilmez.

Kazakistan’da ikamet eden akrabalarınız ya da aile bireyleriniz varsa onların yanında uzun süreli ikamet edebilmek için de vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için bu ülkede bulunan yakınlarınızın sizin için davetiye göndermesi şarttır.

Kazakistan Konsolosluğu Duyuru

Kazakistan Konsolosluğu resmî web sayfası kapsamında vize işlemleri ve bu işlemlerde sizlerden talep edilecek olan evraklar yer almaktadır. Ayrıca Kazakistan konsolosluğu duyuru kısmında da ülkeye dair tüm gelişmeleri, yapılan iş birlikleri, anlaşmaları, iç işleri ile alakalı haberleri öğrenebilmeniz mümkün. Tüm bu bilgiler ana sayfa üzerinde yer alırken; aşağıda yer alan kısımdan da içişleri sayfasına ulaşabilir ya da soru ve görüşlerin iletilebileceği adresleri bulabilirsiniz.

Kazakistan vize işlemleri konusunda, bu site kapsamında son derece ayrıntılı bilgiler verilmiş diyebiliriz. Ancak sitenin dil seçeneği tabi ki Kazakça. Fakat üst kısımda yer alan dil seçeneği bölümü doğrultusunda Türkçe dil seçeneğini kullanabiliyorsunuz. Yani site içerisinde Türkçe dil seçeneğine de yer verilmiş.

Kazakistan Konsolosluk Vize Sorgulama

Kazakistan’ a seyahat konusunda yalnızca uzun süreli seyahatlerde vize alınması gerektiğini daha evvel belirtmiştik. Bu durumda vize başvuru işlemlerinin de İstanbul’da bulunan Kazak Konsolosluğu’na gerçekleştirilebileceğinden söz etmiştik. Randevu alarak gerçekleştirdiğiniz vize başvuru işlemlerinden sonra bu müracaatlar konusunda karar verecek kurumun Kazakistan Konsolosluğu olduğunu belirtelim.

Müracaatınız yaptıktan sonra başvuru sonuçlarınız yaklaşık olarak 7 ila 15 iş günü aralığında açıklanır diyebiliriz. Ancak yoğunluklar nedeni ile bu sürelerin uzayabileceğini de göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir. Sonuç açıklanma tarihi geldiğinde Kazakistan Konsolosluğu vize sorgulama işlemleri internet üzerinden e-posta adresinize gönderilecektir. Ayrıca vize başvurusunda sizlere sonucun açıklanması yani sorgulanması konusundaki sistem hakkında da bilgi verilecektir.

YORUMLAR YAZ

Araç çubuğuna atla