Katar Konsolosluğu | Ankara, İstanbul, İletişim, Duyuru
 • YARIM ALTIN
  7.872,00
  % 0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8500
  % 0,07
 • € EURO
  35,2183
  % -0,16
 • £ POUND
  41,7176
  % -0,04
 • ¥ YUAN
  4,5287
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3697
  % -0,07
 • BITCOIN/TL
  2150636,350
  % -1,03
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Katar Konsolosluğu

Katar Konsolosluğu
728 90

Katar Konsolosluğu; Bilindiği üzere Katar ve Türkiye arasında vize muafiyeti anlaşması bulunmaktadır. Bu bağlamda siyah ( diplomatik pasaport ), yeşil ( hususi pasaport ) ve gri ( hizmet pasaportu ) sahibi kişiler direkt olarak talep edilen bazı belgeler ile birlikte ülke sınırlarına giriş yapabilmektedirler. Ancak bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları ise vize muafiyetinden yararlanabilmek için, talep edilen bazı evrakları sağlamalı ve belirtilen tutardaki ücreti ödemelidir.

Katar’a yapılacak seyahatlerde vize muafiyet durumu yalnızca kısa süreli yani 2 haftalık turistik seyahatler doğrultusunda geçerlidir. Bu süreçten daha uzun süre kalacak kişilerin, uzun süreli vize almaları ve bunun için de Katar Konsolosluğu üzerinden vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Başlıklar

300 250 4

Katar Konsolosluğu Ankara

Katar Konsolosluğu Ankara şubesi aslında Katar Büyükelçiliği’dir. Yani Ankara’da bulunan bu resmî kurum sanılanın aksine konsolosluk değil Katar’ın büyükelçiliğine aittir diyebiliriz. Katar Büyükelçiliği, konsolosluklara yapılan vize başvurularını değerlendirerek vize onayı ya da ret kararı verme yetkisine sahip bir kurumdur. Ayrıca uzun süreli vize başvuruları da yine Büyükelçilik tarafından kabul edilebilmektedir.

Katar Büyükelçiliği resmî web sayfası üzerinden Katar ve Türkiye arasında yürütülen projeleri, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri yakından takip etmek mümkün. Ayrıca yine bu site üzerinden Katar’da gerçekleştirilen siyasi toplantıları, toplantılar sonucunda verilen kararları yani kısacası ülkeye dair edinilmesi gereken tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, kısa süreli seyahatler dahilinde Katar’a gidecek olan Türk vatandaşların vize almasına artık gerek yoktur. Bu karar, iki ülke arasında Mayıs 2021 tarihinde alınmış ve bu tarih itibari ile de vize muafiyeti uygulanmaktadır. Ancak uzun süreli seyahat edecek vatandaşların mutlaka seyahat amaçlarına uygun bir Katar vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Ankara’da bulunan Katar Büyükelçiliği adres ve iletişim bilgilerini aşağıda belirttik.

Adres: Oran, Ferit Recai Ertuğrul Caddesi No:6, 06450 Çankaya/Ankara

Telefon: (0312) 490 72 74

Ankara Katar Büyükelçiliği Çalışma Saatleri: 09.00- 15.00 ( Pazartesi- Cuma Günleri aralığında )

Katar Konsolosluk İstanbul

Katar Konsolosluğu İstanbul Baş Konsolosluğu olarak da bilinmektedir. Bu şehirde yer alan konsolosluk dahilinde, Katar’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşların vize işlemleri kabul edilmektedir. Buna ek olarak Türkiye’de yaşayan Katarlı vatandaşların da vatandaşlık işlemleri yani askerlik, ölüm, evlenme, doğum gibi gerekli belgeleri tahsis edilmektedir.

Türkiye’den Katar’a uzun süreli olarak seyahat etmek isteyen Türk vatandaşların vize işlemlerini yapmadan yani vize evraklarını teslim etmeden önce site üzerinden online olarak randevu almaları gerekmektedir. Randevu alınmadan yapılmak istenen vize başvuru işlemleri Katar Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

Katar Başkonsolosluğu, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunmakta ve buraya metro- otobüs gibi vasıtalar aracılığı ile ulaşım sağlanabilmektedir. Bu kurum hem Türkiye’nin hem de Katar Devleti’nin resmî tatil günlerinde, vatandaşlara hizmet verememektedir. Bu yüzden bu ülkeye vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin tatil günlerini özenli bir şekilde takip etmesi, yaşanacak olan vize mağduriyeti durumlarını ortadan kaldıracaktır. Ayrıca Katar Konsolosluğu Çalışma Saatleri kapsamında Pazartesi’den Cuma’ya saat: 09.00 ila 15.00 saatleri arasında hizmet verdiğini belirtelim.

Katar’a uzun süreli seyahat etmek isteyen kişilerin vize başvurularında, müracaat formu doldurmaları ve bu form dahilinde seyahat amaçlarını net olarak belirtmeleri gerekmektedir. Katar vize başvuru formu Katar Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği sitelerinden indirilebilmektedir.

Katar İstanbul Başkonsolosluğu Adres:

Yeniköy Mahallesi, İstinye Mevkii, Balabandere cad, Hilpark Evleri D: Blok, No: 10 İstinye, Sarıyer – 34464

Katar İstanbul Başkonsolosluğu Telefon: (0212) 229 99 55

Katar İstanbul Başkonsolosluğu Web Sitesi: https://istanbul.consulate.qa/en

Katar Konsolosluğu İletişim

Katar Konsolosluğu İstanbul’da bulunmakta olup, burada ve İstanbul çevresinde oturan tüm vatandaşların vize başvuru işlemleri ile ilgilenmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz üzere görevi yalnızca vize başvuru işlemleri ile ilgilenmek değil; Türkiye ve Katar arasında yürütülen projelere rehberlik etmek, ülkemizde yaşayan Katarlı vatandaşların doğum, ölüm, evlenme, askerlik gibi işlemlerini gerçekleştirme ve bu esnada da gerekli olan evrakları temin etmektedir.

Bu bağlamda Katar Konsolosluğu iletişim bilgilerini merak edenler için bu verileri yukarıdaki başlıkta verdiğimizi belirtebiliriz. Vize ile ilgili olan işlemlerinizi bu adresler üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak vize onayı ya da vize reddi konusundaki kararın İstanbul Katar Başkonsolosluğu’na ait olmadığını belirtelim. Bu kurum yalnızca vize başvuru yani müracaat işlemleri ile ilgilenmektedir. Katar vize onayı ya da reddi için karar verme yetkisine sahip olan tek resmî kuruluş, Ankara’da bulunan Katar Büyükelçiliği’dir. Katar Büyükelçiliği’ne dair adres ve iletişim bilgilerini de sizler için yukarıda, ilgili alt başlığın altında paylaştık.

Katar Konsolosluğu Adresi

Katar Konsolosluğu adresi bu ülkeye seyahat edecek ve bunun için de vize başvuru işlemlerini gerçekleştirecek olan kişiler tarafından merak edilmektedir. Aslında bu konsolosluğun adres bilgilerini yukarıda sizlerle paylaşmıştık.  İstanbul Sarıyer’de yer alan Katar Başkonsolosluğu için ulaşım bir hayli kolaydır. Metro ya da otobüsler vasıtası ile Başkonsolosluk binasına ulaşım sağlanabilmektedir.

Katar Konsolosluğu nerede merak edenler için adres, aşağıda yer aldığı gibidir.

Adres: Yeniköy Mahallesi, İstinye Mevkii, Balabandere Caddesi, Hilpark Evleri D: Blok, No: 10 İstinye, Sarıyer – 34464

Katar Konsolosluğu Vize Randevu

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu ülkeye uzun süreli olarak seyahat etmek isteyen Türk vatandaşların, mutlaka seyahat amacına uygun bir vize almaları şarttır. Ancak vize evraklarını teslim etmeden yani Katar Konsolosluğu’na gelmeden önce ilk olarak site üzerinden online randevu alınması gerekmektedir. Bu bağlamda Katar Konsolosluğu vize randevu işlemleri için kullanılan site; yukarıda belirttiğimiz üzere https://istanbul.consulate.qa/ sitesidir. Buradan siteyi Türkçe’ye çevirerek istediğiniz vize için bilgi edinebilirsiniz. Vize Randevusu için de yine sitede belirtilen mail adresine randevu için mail atabilirsiniz.

İstanbul Katar Konsolosluğu Mail Adresi:  [email protected]

İstanbul Katar Konsolosluk Duyuru

İstanbul Katar Konsolosluğu sitesi üzerinden başvuru için randevu alabileceğiniz gibi, Katar ile Türkiye arasındaki projeleri de takip edebilir ya da Katar’a dair tüm haberlere bu site üzerinden ulaşabilirsiniz. Kadına şiddetten, diplomatik ve siyasi kararlara, yapılan iş anlaşmalarına kadar Katar’a dair tüm duyurular bu sayfa üzerinde yer almaktadır.

Ayrıca vize işlemlerindeki en ufak değişiklik site içerisinde hemen güncellenmekte ve İstanbul Katar Konsolosluğu duyuru bölümünde paylaşılmaktadır. Başvurmak istediğiniz vize türü ve bu vizeler için talep edilen şartları da yine site içersinden öğrenebilmeniz mümkün.

Katar Konsolosluğu Vize Sorgulama

Katar’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlar için kısa süreli seyahatlerde vize muafiyeti bulunduğunu söylemiştik. Ancak uzun süreli seyahatler kapsamında vize alınması gerektiği de bir zorunluluktur. Seyahat amacınıza uygun olarak ( çalışma vizesi, eğitim vizesi, aile birleşimi vizesi vs. ) bir vize başvurusunda bulunduktan sonra vize sonuçlarınızı Katar Konsolosluğu vize sorgulama sistemi ile öğrenebilirsiniz. Bunun için site içerisinde gerekli bilgilendirmeler sizler için yapılacaktır.

Ayrıca bu ülkeye turistik seyahat etmek isteyen kişiler gerekli olan şartları yerine getirmelidir. Bu şartlardan ilki 100 katar riyalinin ödenmesidir. Ayrıca bu ülkeye seyahat edecek kişilerin yanların alkol götürmeleri de ülke tarafından yasaklanmıştır.

728 90
Araç çubuğuna atla