• YARIM ALTIN
  3.512,00
  % 0,59
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6494
  % 0,03
 • € EURO
  19,6811
  % -0,08
 • £ POUND
  22,9016
  % 0,30
 • ¥ YUAN
  2,6805
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2987
  % 0,58
 • BITCOIN/TL
  319486,293
  % 0,35
 • BIST 100
  %

Kara Listeye Kredi Veren Banka

Kara Listeye Kredi Veren Banka

Banka sicili kara listede olan vatandaşlar, kara listeye kredi veren banka şirketleri sayesinde, bu kötü dönemleri biraz da olsa rahat geçirebilecek. Bankalarda yer alan sicil sorgulaması, kredi kayıt bürosu verilerinde saklanmaktadır ve müşterilerin geçmiş hareketleri her bankanın kendi veri tabanında ayrı bir şekilde saklanmaktadır. Bankalara kredi başvurusu yapıldığı zaman banka, başvuruyu değerlendirmek adına ilk olarak kredi notuna ve kişinin sicil kaydına bakmaktadır. Maddi durum olarak araştırılan geçmiş sicil kaydı; banka geçmişi, aylık gelir, geçmiş ödemeler ve kredi başvuruları gibi bilgileri kapsamaktadır. Daha önceden herhangi bir sebepten dolayı siciliniz bozulduysa, kara listeye kredi veren banka şirketleri arasında bir tanesini tercih edip, o bankaya kredi başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Kara Listede Bulunan Kişiler Kredi Çekebilir Mi?

Günümüzde pek çok banka, özellikle de Covid-19 virüs salgını sebebi ile bireylerin sicil kaydına bakmadan kredi imkanı sağlamaktadır. Bu bankaların, 3 ay erteleme ile ödeme yapılan kredi fırsatları birçok vatandaş tarafında yoğun talep gördü. Kara listede olup da bankalardan kredi çekmek isteyen vatandaşlar bu başvurularına olumsuz yanıt alsa bile, genel ihtiyaçlarını karşılamak adına kredi çekmek istemektedir.

Bozuk Sicil ile Kredi Çekebilme Kanunu Nedir?

Bozuk Sicil ile Kredi Çekebilme Kanunu Nedir?

26.03.2020 tarihinde resmi gazetelerde yayımlanan, “7256 sayılı kanunun 48/2 geçici maddesinde” de belirtildiği üzere, “kredi taksit ödemeleri 24.03.2020 tarihinden önce olup; kullanılan kredinin ana para ve faizlerinin ödemelerini aksatan tüzel, gerçek kişiler, 31 Aralık 2020 tarihine kadar kredinin tamamını kapatması ya da yeniden yapılandırması ile beraber, yeni yapılacak olan kredi başvurularında kara listeli sicil dikkate alınmamaktadır.” İfadeleriyle de kanunların açık bir şekilde belirttiği gibi, yıl sonuna kadar borcunu yapılandıran bireylerin bankalara olan borçlarını yapılandırması durumunda eğer; kredi limiti yeterliyle, kredi başvurularında bozulmuş sicil olup, olmaması dikkate alınmayacak.

Hangi Bankalar Bozuk Sicile Kredi Verir?

Kara listeye kredi veren banka seçenekleri arasında; Aktif Bank, Denizbank, Yapı Kredi, Fibabanka, Odeobank, Burgan Bank, Akbank, Garanti Bankası ve de Ziraat Bankası şirketleri yer almaktadır.

YORUMLAR YAZ

Araç çubuğuna atla