Kara Listede Olanlara Kredi 2019 | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.855,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5637
  % 0,14
 • € EURO
  35,0167
  % 0,33
 • £ POUND
  41,4895
  % 0,35
 • ¥ YUAN
  4,4876
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3936
  % 3,31
 • BITCOIN/TL
  2126505,198
  % -1,04
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Kara Listede Olana Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kara Listede Olana Kredi Veren Bankalar Hangileridir?
728 90

Kara listedekilere kredi sağlayan bankalar sayesinde, bu kişilerin gereksinim duyduğu acil nakit ihtiyaçları karşılanmaktadır. Özellikle çıkarılmış olan yasa çerçevesinde sicil affından faydalanmış olan kişilerin, kara listeden çıkmaları sebebiyle kredi alma imkânları bulunmaktadır. Daha öncesinde kara listede olan ya da sicili bozuk olan kişilerin herhangi bir bankadan kredi alma imkânlarının bulunmaması sebebiyle, bu kişiler maddi ihtiyaçları konusunda sıkıntı çekmekteydi. Fakat sicil affı sayesinde, bu kişilerin de kredi almasına olanak sağlanmış olup, özellikle kredi kartı borçlarının temizlenmesi için bankalardan kredi talep etme hakkına sahip olmaktadırlar. Toplamda 11,5 milyon kişinin yer almakta olduğu kara listelerin temizlenmesi sayesinde bu kişiler için temiz bir sayfa açılmış olup, kara listedeki kişilerin kredi kullanmaları konusunda önleri açılmıştır.

Başlıklar

Kara Listede Olan Kişiler Nasıl Kredi Alabilir?

Kara listedekilerin kredi alması için bazı durumları gözden geçirmeleri ve çeşitli yapılandırmalara yönelmeleri gerekmektedir. Kredi kartı taksitlerinin ödemesini en az 3 ay geciktirmiş olan kişilerin alınmakta olduğu kara listeler; bu kişilerin kredi kartı ya da kredi kullanmasının engellenmesine sebep olup, sicili bozuk şeklinde anılmalarına sebep olmaktadır. Kişilerin kara listeden çıkmamış şekilde kredi talebinde bulunmaları imkânsız olduğundan, kara listeden çıkıp sicilin düzelmesi için yapılması gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Kara listeden çıkıp, sicilinin düzelmesi için harekete geçen kişilerin yapması gereken adımlar şu şekilde belirtilmiştir:

300 250 4
 • Kara listeden çıkmak için yapılması gereken ilk şey, bankalara bulunan mevcut borçların tamamını yapılandırmaktır. Borçlarını yapılandırmayan kişilerin, kara listeden çıkmak gibi bir şansları bulunmamaktadır.
 • Kara listeden çıkıp, kredi notunu yükseltmek ve sicili düzeltmek için yapılması gereken en önemli adım, bankalardan blokeli olarak düşük limitli bir kredi kartı almaktır.
 • Alınmış olan düşük limitli kredi kartının taksitlerinin, hiç aksatılmadan, düzenli ve eksiksiz bir şekilde ödenmesi gerekmektedir.
 • Kişiye ait faturaların tamamı için otomatik ödeme talimatı verilmelidir. Kredi notunun belirlenmesi konusunda fatura ödemeleri de oldukça etkili olduğundan, otomatik ödeme talimatlarının verilmesi durumunda kredi notları yükselecektir.
 • Kredi taksitleri ve faturaların düzenli biçimde ödenmesinin ardından, en az 2-3 ay içerisinde kredi notu yükselecektir.

Kredi notunun yükselmesinin ardından, kara listede yer alan kişiler kara listeden çıkmanın yanında, sicillerinin de temizlenmesinin önünü açacaktır. Kara listeden çıkmış olan tüm kişilerin, bankalardan kredi talep etme hakkı bulunmaktadır.

Kara Listedeki Kişilerin Kredi Alması İçin Gerekli Şartlar

Kara listedekilerin kredi talebinde bulunabilmesi için oldukça zorlu bir süreci takip etmeleri ve bankaların talep ettiği koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir. Kredi borçları konusunda istikrarsız davranıp, kara listeye düşen kişilerin gereksinim duyduğu nakit ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla, bazı bankalarca kredi imkanları sunulmaktadır. Fakat sunulan kredi imkanlarından faydalanmak isteyen sicili bozuk kişilerin, bankaların talep ettiği şartları yerine getirmesi ve bu şartlar doğrultusunda kredi başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Kara listedeki kişilerin kredi alabilmeleri için bankalar tarafından belirlenen şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kefil Göstermek: Bankaların birçok problemli kredi için talep etmekte oldukları kefil şartı, kara listede yer alan kişilerin almak istedikleri krediler için de en başta yer alan şartlardan bir tanesi sayılmaktadır. Kara listede olup da almak istedikleri krediler için herhangi bir kefil beyanı yapamayan kişilerin, kredi alma olasılıkları mevcut değildir. Vermiş oldukları kredinin güvence altına alınmasını arzu eden bankalar, bu krediler için kefil olmaması durumunda kesinlikle kredi vermemektedir.
 • İpotek: Kara listede olan kişilerin ve bu gibi olumsuz durumlara sahip olan müşterilerin kredi taleplerinin onaylanması için bankaların sundukları ikinci önemli şart olarak, krediye teminat gösterilecek olan ipotek kuralı belirlenmiştir. Kara listede yer alıp, almış oldukları krediye karşılık bir teminat göstermek zorunda olan kişiler, kendileri ya da ailelerinden bir kişiye ait olan gayrimenkulü ipotek olarak beyan etmek zorundadırlar. Krediler için teminat gösteremeyen ve bir gayrimenkulün ipotek altına alınmasına olanak sağlayamayan kişilerin, kara listede yer alan kişilere verilen kredilerden faydalanmak gibi bir imkanları bulunmamaktadır.
 • Ek Teminat: Kara listede yer alan kişilerin talep ettikleri kredilerin onaylanması için bankaların belirtmekte oldukları şartlardan bir tanesi de ek teminat gösterilmesidir. Kara listede olunduğu için kredi notu düşük olan ve kredi ödemeleri konusunda bankaya güven vermeyen kişilerin, kredi alabilmek amacıyla bankalara ek teminatlar sunması gerekmektedir.
 • Gelir Belgesi: Kara listede olup olmaması önemsenmeksizin, kredi başvurusu yapmış olan tüm kişilerden gelir belgesi talep edilmekte ve alınacak kredinin miktarı gelir belgesine göre belirlenmektedir. Gelir belgesini bankaya beyan edemeyen ya da herhangi bir gelir belgesine sahip olmayan kişilerin, kredi kullanma imkanları bulunmamaktadır.

Aktifbank Kara Listedeki Kişilere Kredi İmkanı

Aktifbank sicili bozuk kişilere kredi sağlamanın yanında, emekli ve kredi notu düşük olan kişilerin de kredi kullanmasına müsaade etmektedir. Sicili bozuk olan kişiler için özel kredi kampanyası hazırlayan tek banka olan Aktifbank, bu kişilerin kredi kullanabilmesi için her banka tarafından talep edilen; gelir belgesi, kefil, ipotek ve ek teminat gibi şartları öne sürmektedir. Bu şartlara uyum sağlayıp, kara listede yer alan tüm kişilerin Aktifbank’ın sunmuş olduğu kredi kampanyalarından faydalanma imkanı bulunmaktadır.

Fibabanka Kara Listedekilere Kredi

Fibabanka sicili bozuk kişilere kredi sağlayan ikinci banka olup, kredi notu düşüklüğü ya da kara listede olmaları sebebiyle kredi kullanamayan kişiler için kredi imkanı sağlamaktadır. Kara listede yer alan kişilere kredi imkanı sunan tüm bankaların talep etmekte olduğu şartları talep eden Fİbabanka’dan; teminat, gelir belgesi ve kefil şartlarını yerine getiren tüm sicili bozuk kişilerin kredi talep etme şansı bulunmaktadır. Banka tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde kredi başvurusu onaylanırsa, kişilerin sahip oldukları gelirin oranlanması neticesinde belirlenen miktar kadar kredi çekilmesi mümkündür.

QNB Finansbank Kara Listedekilere Kredi Fırsatı

QNB Finansbank sicili bozuk kişilere kredi imkanı vermekte olan bankalardan bir tanesi olup, vermekte olduğu kredileri 2019 yılında da devam ettirmektedir. Kara listede yer aldığı ya da kredi notu düşük olduğu için kredi kullanma hakkı bulunmayan kişilerin; mevcut ihtiyaçlarını karşılayıp, çeşitli borçlarını kapatabilmeleri amacıyla QNB Finansbank tarafından çeşitli kredi imkanları sunulmaktadır. Kara listede yer alan kişilerden talep edilen şartların aynılarını talep etmekte olan QNB Finansbank; bu kişilerin gerekli görülen ipotek, kefil, gelir belgesi ve ek teminat gibi koşulları sağlamaları neticesinde kredi almalarına müsaade etmektedir.

TEB Bankası Kara Listede Olanlara Kredi

TEB sicili bozuk kişiye kredi veren bankalardan bir tanesi olup, bu kişilerin belirtilen yaş ve ipotek gibi koşulları yerine getirmesi sonucunda kredi kullanmalarına imkan vermektedir. Düzenli bir gelirinin bulunmasının yanında, bankanın talep ettiği teminat, gelir belgesi, kefil ve ipotek gibi koşulları yerine getirebilen tüm sicili bozuk kişilerin, TEB’in sunmakta olduğu kredi imkanından faydalanma hakkı bulunmaktadır. 30 bin TL üst limitle verilmekte olan bu krediler için oldukça uygun faiz oranları uygulanmakta olup, 48 aya kadar vade seçeneği sunulmaktadır. Kara listede yer alıp, birçok borca sahip olan kişilerin faydalanabileceği bu kredi sayesinde, mevcut borçların tamamının tek çatı altında toplanabilmektedir.

728 90
Araç çubuğuna atla