Kamu İşçilerine Hükümet Tarafından Yapılan Zam Teklifi Açıklandı | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.852,00
  % 0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5273
  % 0,01
 • € EURO
  34,9635
  % 0,13
 • £ POUND
  41,4505
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  4,4840
  % -0,11
 • РУБ RUBLE
  0,3908
  % 2,58
 • BITCOIN/TL
  2135470,399
  % -0,47
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Kamu İşçilerine Hükümet Tarafından Yapılan Zam Teklifi Açıklandı

Kamu İşçilerine Hükümet Tarafından Yapılan Zam Teklifi Açıklandı
728 90

TÜRK-İŞ Genel Başkanlık görevini yürüten Ergün Atalay tarafından yapılan açıklamada hükümet tarafından kamu işçileri için yapılması planlanan zammın belirlendiği ifade etti. Ergün Atalay açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: 3500 TL altında ücret alan bireylere yaklaşık olarak 60 TL oranında bir zam yapıldığını ifade etti. Yılın ilk altı ayı için %5’lik bir teklif yapıldığı, yılın diğer altı aylık periyodu için ise %4 oranında bir enflasyon teklifi yapıldığını sözlerine ekledi. Hükümet tarafından yapılan teklif karşısında ise bakana teşekkür ederek zam teklifini yeterli bulmadıkları Ergün Atalay tarafından açıklandı.

Başlıklar

Toplu İş Sözleşmeleriyle İlgili İkinci Toplantı

Kamuda istihdam edilen 200.000 işçinin önümüzdeki yıl alacakları zammın belirlenmesine yönelik olarak toplu iş sözleşmeleri ile ilgili olarak ikinci toplantı kısa bir süre önce yapıldı. Hükümet tarafından TÜRK-İŞ bünyesinde çalışan tüm kamu çalışanlarına net 300 TL zam buna ek olarak ilk altı aylık periyot için %15 sonraki altı aylık periyodlar için ise enflasyon artışı ile 3 puanlık bir refah payının talep etmelerine karşı olarak hükümet karşı bir zam talebinde bulundu. Hükümet tarafından ise bu zam önerisi yerine 3.500 TL altında maaş alan bireylere 60 TL’lik bir zam teklifi yapılırken, ilk altı aylık zaman dilimi için %5, ikinci altı aylık zaman dilimi için ise %4 oranında bir enflasyon teklif edildi. Bu teklif karşısında aradığını bulamayan TÜRK-İŞ Genel Başkanı ilgili balana teşekkür ederek masadan ayrıldıklarını açıkladı.

300 250 4

TÜRK-İŞ Teklifi Neden Kabul Etmedi?

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay teklifi neden kabul etmedikleri ile ilgili olarak da bir açıklama yaptı. Teklifin kamu işçilerinin ihtiyaçlarını karşılamadığı için kabul etmediklerini açıklayan Atalay; ağustos ayı sonuna kadar bir orta yolun bulunup ilgili imzaların atılması gerektiğini aksi takdirde greve gideceklerini ifade etti. Yasaların gereklerini yerine getireceklerini belirten Atalay buna uymakla yükümlü olduklarını ancak hükümet tarafından sunulan teklifin kabul edilecek bir tarafının bulunmadığını belirtti.

Hükümetle TÜRK-İŞ Geçen Ayda Görüşmüştü

Yaklaşık olarak 200.00 işçinin kamuda istihdam edildiği ve bu işçi gruplarının hakları için hükümet ile TÜRK-İŞ arasında geçen haftada bir görüşme yapılmıştı. Geçen hafta yapılan görüşmeden olumlu bir sonuç alınmadığı gibi bu hafta da yapılan görüşmeden olumlu bir sonuç alınamadı. Kamu işçilerine yönelik yapılan toplu iş sözleşmeleri memurlara yönelik olarak yapılacak toplu sözleşme koşullarını etkileyeceği için oldukça önem taşıyor. Bu nedenle kamu çalışanlarının toplu sözleşme detayları diğer sektörlerde çalışan bireyleri de etkileyecek gibi görünüyor.

TÜRK-İŞ’ten 3500 TL Talebi

Hükümet ile TÜRK-İŞ arasında yapılan ilk görüşme TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay’ın kamu işçisi olarak görev yapan bireylerin taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevini yürüten Zehra Zümrüt Hanım’a sunmuşlardı. TÜRK-İŞ kamu işçilerinin net olarak 300 TL zam ilk altı ay için %15 diğer altı aylık zaman zarfı için ise enflasyon artışına ek olarak 3 puanlık refah payı talebi bakan Zehra Zümrüt Hanım’a iletilmişti. Zehra Zümrüt Selçuk ise kamuda istihdam edilen personellerin haklarının mali yapı çerçevesinde yeniden düzenleneceği ve iyi bir sonuca ulaşarak tamamlanacağı ifade etmesi ile sona ermişti.

Kamu İşçisi Olarak Kimler Yapılacak Zamdan Yararlanabilecek?

Kamu İşçisi olarak; karayolu personelleri, demiryolu personelleri, il özel idaresi çalışanları, şeker fabrikalarında çalışanları vb. gibi birçok kişi istihdam ediliyor. TÜRK-İŞ ise kamuda çalışan bahsi geçen tüm personellerin haklarını gözeterek uygun bir zam alma çabası içinde bulunuyor.

728 90
Araç çubuğuna atla