İran Konsolosluğu | Ankara, İstanbul, İletişim, Duyuru
 • YARIM ALTIN
  8.611,00
  % 0,43
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5331
  % 0,21
 • € EURO
  34,8760
  % 0,31
 • £ POUND
  40,5795
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  4,4946
  % 0,28
 • РУБ RUBLE
  0,3458
  % 0,36
 • BITCOIN/TL
  2000265,145
  % -3,94
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

İran Konsolosluğu

İran Konsolosluğu
728 90

İran Büyükelçiliği, başkent Ankara’da faaliyet gösteriyor. Türkiye ve İran ilişkilerinde resmi dış temsilcilik olarak hizmet veren kuruluş, vize başvurularını da değerlendirmektedir. İran Konsolosluğu Çankaya ilçesinde faaliyet gösteriyor. Türkiye’de yaşayan İranlılar içinde hizmet verilmekte ve resmi işlemler gerçekleştirilmektedir.

Başlıklar

İran Konsolosluğu Ankara

İran İslam Cumhuriyeti resmi adıyla Türkiye’nin sınır komşusu olan İran, kolay vize protokolleri uygular. Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları ve İran vatandaşları, 180 günde 90 günü geçmeyecek seyahatleri için vizeye tabidirler. Ancak İran ile e-vize uygulaması bulunmaktadır. Sınırda vize uygulaması ile iki ülke arasındaki seyahatler daha kolay sağlanıyor.

300 250 4

İran Konsolosluğu Ankara biriminden vize başvurularını, vatandaşlık işlemlerini ve diğer konsolosluk hizmetlerini alabilirsiniz. 0312 468 28 21 numaralı telefon üzerinden İran Ankara Büyükelçiliğine ulaşabilirsiniz. Konsolosluk hizmetlerine dair tüm konularda iletişim desteği verilmektedir.

Hafta içi her gün konsolosluk hizmeti verilmektedir. İran Konsolosluğu çalışma saatleri 08:30 ile 12:00 arasında Pazartesi- Perşembe günlerinde hizmet veriyor. Cuma günleri ise 08:30 ile 11:00 saatleri aralığında vize işlemleri için başvuru yapabilirsiniz.

İran Konsolosluğu Ankara ikamet adresi; Tahran Cad. No: 10 Gaziosmanpaşa- Çankaya/ Ankara olarak belirtilmiştir. Vize başvurularından önce vize randevusu alınması gerekiyor. Resmi internet adresi https://turkey.mfa.gov.ir/tr üzerinden tüm vize işlemleri ve süreçleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Vize işlemleri için https://evisa.mfa.ir/en/ linkini ziyaret edebilirsiniz.

İran Konsolosluğu İstanbul

İran vize başvuruları için Büyükelçilik, Başkonsolosluk ve Fahri Konsolosluklar aracılığıyla hizmet veriyor. Vize işlemleri, vatandaşlık işlemleri, öğrenci ve çalışma vizesi, ticaret veya aile ziyareti vize başvurularını konsolosluk birimlerine doğrudan yapabilirsiniz.

İran Konsolosluğu İstanbul Başkonsolosluğu; Ankara Caddesi 1 Numara, Cağaloğlu/ İstanbul adresinde faaliyet gösteriyor. Hafta içi her gün saat 08:30 ile 16:00 saatleri içerisinde konsolosluk birimi işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

İran e-vize uygulamalarında başvurular https://evisa.mfa.ir/en/ adresinden online yapılıyor. İran seyahat vize başvurularını tahmini seyahat tarihinden 1 ay önce https://evisa.mfa.ir/en/ üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul Başkonsolosluğu telefon numarası 0212 513 82 30- 33 üzerinden görüşme sağlayabilirsiniz. İranlı olup Türkiye’de yaşayan kişiler için konsolosluk birimlerinden;

 • Noter işlemleri
 • Doğum/ ölüm belgeleri
 • Evlilik belge ve işlemleri
 • Tapu vb. resmi işlemler

Gerçekleştirilmektedir. Vatandaşlık işlemleri, aile birleşimi işlemleri ve benzer konulardaki tüm işlemler İran Konsolosluk birimlerinden direkt olarak yapılabilir. İstanbul Başkonsolosluğu hafta içi her gün 08:30 ile 17:00 saatleri arasında açıktır. Ancak vize işlemleri Pazartesi ve Perşembe günleri arasında 08:30 ile 12:00 arasında yapılıyor. Cuma günleri ise 08:30 ile 11:00 arasında konsolosluk başvurularını gerçekleştirebilirsiniz.

İran Konsolosluğu İletişim

İran Konsolosluğu irtibat bilgileri https://turkey.mfa.gov.ir/tr İran İslam Cumhuriyeti resmi internet sitesinden sunuluyor. İran’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ile Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklular, https://evisa.mfa.ir/en/ linkinden online vize başvurularını yapabilirler.

İran Konsolosluğu iletişim numarası 0312 468 28 21 ile konsolosluk hizmeti sunuyor. Çankaya Gaziosmanpaşa’da bulunan İran Büyükelçiliği Tahran Cad. No:1 adresinde hizmet vermektedir. Vize başvuruları için mesai saatleri dahilinde ziyaret edebilirsiniz.

Vatandaşlık işlemleri, vize başvuruları, oturum ve çalışma izinlerinin tamamında tek yetkili kuruluş İran Ankara Büyükelçiliği’dir. Evlilik belgesi, doğum ve ölüm belgesi, tapu, noter ve tüm resmi işlemlerde İranlılar için Türkiye temsilciliklerinden hizmet veriyor. Türkiye’de oturumu olan İran vatandaşları Ankara, İstanbul, Erzurum ve Trabzon Konsolosluklarından işlem yapabilirler.

Vize için gerekli evraklar, devam eden süreçler, vize harç ücretleri ve aile birleşimi gibi konular için konsolosluk iletişim numaralarından yetkililer ile görüşme sağlayabilirsiniz.

İran Konsolosluğu Adresi

İran Konsolosluğu adresi Ankara ve İstanbul olarak güncel telefon numaraları ile birlikte verilmektedir. Ankara Büyükelçiliği irtibat adresi; Tahran Cad. No: 10 Gaziosmanpaşa/ Ankara ve telefon numarası 0312 468 28 21 şeklindedir.

İran İstanbul Başkonsolosluğuna telefonla ulaşmak için 0212 513 82 30- 33 numaralarını arayabilirsiniz. Konsolosluğa doğrudan başvuru yapmak için ziyaret adresiyse şöyledir; Ankara Cad. No:1 Cağaloğlu/ İstanbul

İran vize işlemleri başvurularını Erzurum şehri ve civar bölgelerden, Erzurum Konsolosluğuna yapabilirsiniz. İletişim adresi; Alparslan Bulvarı, Osman Gazi Mah. 201. Sok. Eres Yapı Kooperatifi, D Blok Yıldızkent/ Erzurum olan konsolosluk, 08:30 ile 17:00 saatlerinde hizmet veriyor.

İran konsolosluğu nerede faaliyet gösteriyor konusunda Trabzon Konsolosluğu hizmet binasının Taksim Caddesi’nde olduğu belirtilir. Kızıltoprak Sokak numara 3’de hizmet veren konsolosluk 08:30 ile 17:00 saatlerinde açıktır. Hafta sonu tüm konsolosluk birimleri kapalıdır.

https://turkey.mfa.gov.ir/tr web adresini ziyaret ederek tüm konsolosluklar için konum bilgisi alabilir, online vize başvurularını yapabilir ve seyahat için duyurular kısmından yararlanabilirsiniz.

İran Konsolosluk Vize Randevu

İran vizesi başvurularında yetkili kurum, İran Ankara Büyükelçiliği olarak hizmet veriyor. İran Konsolosluğu vize randevu işlemleri için konsolosluk biriminden faaliyet gösteriyor. Vize işlemlerini hafta içi her gün 08:30 ile 12:00 arasında gerçekleştirebilirsiniz.

İran konsolosluğu https://turkey.mfa.gov.ir/tr web sitesinden ve https://evisa.mfa.ir/en/ adresinden vize başvurularını kabul ediyor. Son dönemlerde e-vize uygulaması ile daha kolay başvuru ve vize süreçleri sürdürülmektedir. İran’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklular konsolosluk birimine dijital sistem üzerinden başvuru yapabilirler.

Online randevu veya telefonla randevu ücretsiz olarak veriliyor. Vize için gerekli evrakları tamamlayarak, vize başvurularını sorunsuz şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İran Konsolosluk Duyuru

İran vizesi başvuru ve süreçleri, İran Ankara Büyükelçiliği tarafından sürdürülüyor. Çalışma ve oturum vizelerinde, vatandaşlık başvurularında onay mercii Ankara Büyükelçiliğidir. İran Konsolosluğu Duyuru ve haberler bölümüne https://turkey.mfa.gov.ir/tr web adresinden ulaşabilirsiniz.

İki ülke arasındaki siyasi gelişmeler, ticari anlaşmalar ve vize uygulamaları ile alakalı güncel bilgilere yer verilmektedir. İran konsolosluk birimlerinin çalışma saatleri ve faaliyette olduğu tarihler, aile birleşimi başvurularında kabul ve onay tarihleri, vatandaşlık işlemleri ile İranlılar için tüm resmi işlemlerle ilgili duyurular güncel olarak paylaşılıyor.

Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu, Erzurum ve Trabzon Konsolosluklarından başvuru ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İşlem süreçleri, vize harç ücretleri, pasaport işlemleri ve tüm konsolosluk işleri için duyuruları inceleyebilirsiniz. Seyahat önerileri, kısıtlamaları ve tüm bilgiler İran Büyükelçiliği resmi web sitesi ile T.C Dışişleri Bakanlığı resmi internet adresinde yayınlanıyor.

İran Konsolosluğu Vize Sorgulama

İran vize başvurularında sorgulama, dijital sistemler üzerinden yapılabilir. E vize uygulaması ile Türk vatandaşlarına kolay vize uygulayan İran İslam Cumhuriyeti, seyahatlerden 30 gün önce başvuru yapılmasını öneriyor. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Konsolosluk İşlemleri birimi, dijital sistemi üzerinden vize sorgulaması yapılabilir.

İran Konsolosluğu vize sorgulama işlemleri için https://www.konsolosluk.gov.tr/Appointment/SearchAppointment internet adresini ziyaret ediniz. Kimlik numarası ile vize sorgulama ekranından, İran vizesi başvuru sonuçlarını görüntüleyebilirsiniz. E-devlet uygulaması kullananlar, sisteme giriş yaparak vize sorgulaması yapabilirler.

T.C Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sayfasından T.C kimlik numarası ile vize sorgulaması yapılabilir. Türk vatandaşları ve yabancı uyruklu kişiler www.nvi.gov.tr sisteminden veya www.devletkapisi.gov.tr adresinden vize başvuru süreçlerini kontrol edebilirler.

İran Konsolosluğu vize başvurusu vize başvuru merkezlerinden yapılmış ise verilen vize barkod numarası ile işlem sağlanabilir. E-vize başvurularında, online sistem üzerinden vize takip numarası veya pasaport numarası ile sorgulama yapılmaktadır.

728 90
Araç çubuğuna atla