İNG Bank Bireysel Emeklilik İptali | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.867,00
  % 0,30
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5561
  % 0,12
 • € EURO
  34,9929
  % 0,27
 • £ POUND
  41,4930
  % 0,36
 • ¥ YUAN
  4,4876
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3902
  % 2,43
 • BITCOIN/TL
  2123320,397
  % -1,15
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

İNG Bank Bireysel Emeklilik İptali

İNG Bank Bireysel Emeklilik İptali
728 90

İng Bank’ta var olan bireysel emeklilik sistemi NN Hayat ve Emeklilik Bireysel Emeklilik olarak anılmaktadır. Emeklilik yıllarınızın başlangıcı için yaptığınız birikimlerinizi oldukça güvenli bir yatırım aracına dönüştüren bir sistemdir. Yıllar içerisinde yaptığınız birikiminiz, emekliliğinizde isterseniz parça parça, isterseniz toplu olarak alma şansınız bulunur. İNG Bank Bireysel Emeklilik Nedir, nasıl yapılır ve İNG Bank Bireysel Emeklilik iptali nasıl gerçekleştirilir?

Başlıklar

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi artık zorunlu olarak tüm çalışanlar için zorunlu olarak yapılıyor. Devletin maaşınızdan sizin adınıza birikim yapması şeklinde basitçe tanımlanabilecek olan bireysel emeklilik sisteminin işyeriniz tarafından sizin adınıza yapılması zorunludur. Fakat sizin buna devam etme zorunluluğunuz yoktur. Dilediğiniz zamanda İNG Bank Bireysel Emeklilik iptali yaparak birikiminizi geri alabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi BES olarak da bilinir.

300 250 4

BES’e göre her ay maaşınızdan belirli bir miktar birikiminiz için otomatikman ayrılırken birikiminiz %25 devlet tarafından da katkı yapılarak çoğaltılmış oluyor. Nu sayede emeklilik döneminizde her zaman alınan emekli maaşınızın haricinde ek bir geliriniz daha olmuş oluyor. fakat yine de İNG Bank Bireysel Emeklilik iptali yapmak istiyorsanız bunun bir takım uygulamanız gereken kuralları vardır.

Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

İNG Bank bireysel emeklilik iptali yapmak istiyorsanız, size emeklilik sisteminizin başladığına dair bildirim yapıldıktan sonra çıkabilirsiniz. 2 ay dolmadan bireysel emeklilik sistemi iptal hakkınız bulunmamaktadır. Eğer 45 yaş altındaysanız 4A ve 4C kapsamında çalışan tüm kişiler zorunlu olarak Bireysel Emeklilik Sistemine kaydedilir. Tüm 4A ve 4C’li çalışanları kapsayan bu uygulama 9 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Buna göre tüm SGK lı 45 yaş altı çalışanların maaşından %3’lük bir kesinti yapılarak Bireysel Emeklilik Sistemi için ayrılır. Bu tutar Bireysel Emeklilik Sistemi için ayrılır ve sisteme aktarılır. Burada her ay aynı şekilde birikim uygulanır. Ayrılan bu tutar üzerine de %25’lik bir devlet katkısı da eklenir.

Bireysel Emeklilik Sistemi İptali Nasıl Yapılır?

BES’in hem avantajları hem dezavantajları olduğu için bazı kişiler tarafından iptal edilmek istenebilir. İptal talebinizi ilettiğiniz zaman Bireysel Emeklilik Sistemi’niz iptal edilir ve o ana kadar olan tüm birikiminiz hesabınıza geri aktarılır. Bireysel Emeklilik Sistemi birçok bankada olan bir uygulamadır. Özellikle maaşınız hangi bankaya yatırılıyorsa o bankadaki bireysel emeklilik sistemine kayıt edilmiş olursunuz. Dolayısıyla Bireysel Emeklilik Sistemi iptal talebinizi de o bankaya iletmeniz gerekir. BES için birikiminizin başladığı şeklinde bildirim aldıktan 14 gün sonrasına kadar BES iptalinizi yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde iptal talebinizi iletebilir, maaşınızdan ilk BES sistemine aktarılan paranız banka hesabınıza tekrar iade edilir. İNG Bank Bireysel Emeklilik iptali için yapmanız gerekenler şu şekildedir;

 • İNG bank şubesine uğrayarak Bireysel Emeklilik Sisteminizi iptal etmek istediğinizi belirtebilir, sözleşme imzalayarak iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • İNG Bank şubesi üzerinden Bireysel Emeklilik Birimi ile görüşebilir iptal sözleşmesini mail olarak da alıp e postayı imzalayarak geri gönderebilirsiniz.
 • İNG Bank bireysel emeklilik iptali için 444 1666 nolu telefonla iletişim kurarak Bireysel Emeklilik Sisteminizi iptal etmek istediğinizi belirtebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma Talebi

Bireysel emeklilik sistemine İNG bank’a bizzat başvurarak ya da işyeriniz tarafından otomatik katılım ile dahil olmuş olabilirsiniz. İNG Bank bireysel emeklilik iptali yapmak istediğinizde İNG Bank’ın NN Hayat Emeklilik Birimi üzerinden işlemlerinizi yürütmeniz gerekiyor. Bu sisteme ister bizzat başvuru yoluyla ister otomatik katılımla başvurmuş olun, mutlaka iptal işleminde şirkete iletmeniz gereken evraklar bulunur. BES’ten ayrılma süreci içinde yapmanız gerekenler şu şekildedir;

 • Bireysel emeklilik sistemine otomatik katılım aracılığı ile dahil olduysanız 0850 210 66 94 Nolu NN Hayat Emeklik firmasının otomatik katılım birimini ya da Otobes birimini arayabilirsiniz. Ayrıca müşteri yardım hattı da aranarak iptal talebinizi iletebilirsiniz. Fakat kendi isteğinizle BES’e katıldıysanız ve iptel etmek istiyorsanız da 444 1 666 nolu telefondan NN Hayat Bireysel Emeklilik Sistemi Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.
 • Talebiniz alındıktan bir süre sonra müşteri hizmetleri tarafından geri aranırsınız ve BES avantajları ile ilgili size bilgilendirme yapılır. Sistemi tekrar değerlendirerek kalmak isteyebilirsiniz. Kalmak istemiyorsanız ara verme alternatifini de düşünebilirsiniz. İptal etme durumunda birikiminizin olmayacağına dair bilgilendirme aldıktan sonra eğer iptali hâlâ istiyorsanız ilettiğinizde iptal işlemi başlayacaktır. BES’ten ayrılma konusunda kararlıysanız firma tarafından 5 gün içerisinde Mail olarak ya da fax yolu ile size iptal için ayrılma talep formu ile birlikte ayrılma bilgi formu gönderecektir.

Bilgi formu;

 • Ayrılma bilgi formu üzerinde o güne kadar olan birikiminizi ve hesabınıza geçirilecek parayı görürsünüz. Ayrılma talep formunuzu dikkatli bir şekilde doldurup bilgi formunuzu okuduktan sonra NN Hayat Emeklilik Birimi tarafından size gönderilen mail adresine bu formları tarayarak göndermelisiniz.
 • İptal talebiniz firmaya ulaştıktan sonra ayrılma işleminiz başlatılmış olur.
 • Eğer sisteme otomatik katılımla dahil olduysanız o zaman paranızın iadesi için 10 günlük yasal süre bulunur. Eğer bireysel olarak katıldıysanız iade için yasal süre 20 gündür.
 • Bu 10 ya da 20 günün sonunda yapılacak olan iadeye yasal kesintiler uygulanarak hesabınıza yatırılır. Otomatik katılım ile sisteme dahil oldu iseniz yasal kesinti olarak gelir vergisi kesintisi yapılır. Eğer otomatik katılım olarak değil de bireysel olarak giriş yaparsanız, giriş aidatı, gelir vergisi ve varsa stopaj kesintileri yapılarak hesabınıza aktarılır.
 • Bireysel Emeklilik sisteminden eğer 3 yıldan erken ayrılırsanız devlet katkısı olarak herhangi bir pay alamazsınız.

BES Avantajları ve Dezavantajları

BES’in en önemli avantajı birikim yapmanızı sağlamasıdır. Maaşınızdan yapılan her katkı için %25’de devletten katkı gelir. Bu %25’lik katkı en üst limit olarak asgari ücretin brüt miktarı üzerinden hesaplanır. BES sistemi yaptırdığınız ya da otomatik olarak yapılan firmadan memnun değilseniz firma değiştirebilirsiniz. İstediğiniz zaman birikiminizi inceleyebilir, değişiklik yapabilirsiniz. Bu sebeple mutlaka kontrol etmeniz tavsiye edilir. Ödemeleriniz talebiniz üzerine dondurulur. Bunun gibi birçok avantajı bulunan Bireysel Emeklilik Sistemi ile maaşınızdan cüzi miktarlarda kesinti yapılarak sizin için birikim yapılır.

Para biriktirmekte zorlanan, bir türlü birikim yapamayan kişiler için aslında oldukça avantajlı bir sistemdir. Birikim yapılmasının yanı sıra %25 oranında devlet katkısının da olması oldukça avantajlıdır. Fakat emeklilik döneminde geri ödeme alacağınız için uzun bir süreç olacaktır. BES ile küçük küçük birikimler yaptığınızda emekli olduğunuz zaman bu birikiminizi ister toplu olarak, isterseniz de emekli aylığı gibi aylık olarak alabilirsiniz. Bu sebeple emeklilik yaşamınızda oldukça işinize yarayacak bir birikiminiz olmuş olur.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin dezavantajları da bulunur. Bunlar arasında, sistemden 10 yıl dolmadan çıkmak isterseniz devlet tarafından büyük miktarlarda kesinti yapılır. Bu sebeple çok acil bir durum olmadığı sürece bireysel emeklilik sisteminizi iptal ettirmemelisiniz. Eğer iptal düşünüyorsanız sisteme dahil olduğunuz ilk yıl içerisinde iptal ettirmeniz daha iyi olacaktır. Bunun yanı sıra eğer birikim sırasında fonunuz şirket tarafından iyi yönetilmiyorsa beklediğiniz kadar iyi bir birikim elde etmezsiniz. BES şirketlerinin hemen hemen hepsi işlettiği fonlarda %8 ve %10 arasında bir işletim kesintisi yaparlar.

728 90
Araç çubuğuna atla