• YARIM ALTIN
  4.366,00
  % -0,76
 • AMERIKAN DOLARI
  20,0997
  % 0,65
 • € EURO
  21,6045
  % 0,92
 • £ POUND
  24,9910
  % 0,32
 • ¥ YUAN
  2,8415
  % 0,52
 • РУБ RUBLE
  0,2487
  % -1,63
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

İhtiyaç Kredisi Gecikirse Ne Olur?

İhtiyaç Kredisi Gecikirse Ne Olur?

Kimi zaman farklı nedenlerden kaynaklı müşteriler kredi taksitlerini ödeyememekte ya da sarkıtmak zorunda kalmaktadır. Peki ihtiyaç kredisi gecikirse ne olur; banka ve sizin aranızda zorlu anlar başlamış demektir. Ödemelerinizi daha fazla geciktirmeden yeni bir yol bulmanız büyük önem taşımaktadır.

İhtiyaç Kredisi Ödemelerinizin Gecikmesi Sizi Nasıl Etkiler?

Eğer kredi ödemelerinizi 1 aydan fazla ödeyemezseniz, geciken her ödeme için banka faiz oranını artıracaktır. Bankalar tarafından uygulanan gecikme faizi en fazla %1,30 olduğu için hesaplamalarımızı bu faiz oranı üzerinden gerçekleştirelim.

Bir krediniz var ve kredi faiz oranınız %1 olsun. Her ödemesini geciktirdiğiniz taksit için uygulanacak faiz oranı %2,20 olacaktır. (%1 faiz oranı + %1,30 gecikme faizi) Bu durumda borcunuz kısa zamanda büyük miktarlara ulaşabilir ve ödemeniz uzadıkça elde edeceğiniz zarar da artacaktır.

Kredi Ödemeleri Yapılamadığında Ne Yapmak Gerekir?

Kredi Ödemeleri Yapılamadığında Ne Yapmak Gerekir?

Eğer kredi ödemelerinizi zamanında gerçekleştiremiyorsanız yapabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır:

 • İlk yapabileceğiniz yöntem bankanız ile konuşmak olacaktır. Bankanız ile konuşmanız durumunda taksitlerinizi ve borcunuzu yeniden yapılandırarak cebinize uygun miktarlara indirebilirsiniz.
 • Eğer borcunuzu ödemekte büyük zorluk çekiyorsanız borç kapatma kredisi yardımıyla ödeyebileceğiniz düşük miktarlardaki taksitlere sahip ödeme planı oluşturabilirsiniz. Böylece eski zarar vermeye başlayan borcunuzdan kurtulursunuz ve yeni borcunuzu cebinize göre ödeyebilirsiniz.
 • İhtiyaç kredisi gecikirse ne olur; eğer ödemelerinizi yapamadığınızı düşünüyorsanız tüm ödeme planınız bozulana ve hukuki işlemler başlayana kadar beklememeniz gerekir. Fark ettiğiniz ilk aylardan itibaren bir çözüm yolu kredi notunuzu etkilemeden bu olumsuz durumdan kurtulmanız gerekir.

Yapılan Geç Ödemelerin Kredi Notunuza Etkisi

Kredi ödemelerinizi zamanında yapamazsanız zamanla bu durum sizin tüm kredi notunuzu düşürecektir. Kredi notunuz, tüm bankalar tarafından kontrol edilen ve kredi verme işlemi sırasında temel olarak kullanılan nottur. Bu not ne kadar yüksekse o kadar yüksek miktarlarda ve kolaylıkla kredi alabilirsiniz. Eğer kredi notunuz fazla düşükse bankalar size kredi vermek istemeyecektir.

Kısaca özetlemek istersen ihtiyaç kredisi gecikirse ne olur; kredi notunuz düşer ve bankalar tarafından tercih edilmeyen kişiler haline gelirsiniz. İleride ihtiyacınız olması durumunda da bankalardan kredi almakta zorlanırsınız.

YORUMLAR YAZ

Araç çubuğuna atla