İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.870,00
  % 0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8583
  % 0,07
 • € EURO
  35,2194
  % -0,16
 • £ POUND
  41,7058
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  4,5277
  % -0,06
 • РУБ RUBLE
  0,3704
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  2158882,426
  % -0,83
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?
728 90

iBB tarafından ihtiyaç sahibi kişilere verilen sosyal yardımlar 2021 yılında da devam edecek. Birçok ihtiyaç sahibi tarafından araştırılan bir konu olan İBB sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabını yazımızda detaylı olarak açıklayacağız. Ayrıca bazı vatandaşların İBB sosyal yardım kartları bloke edilmiş ya da kapatılmıştı. Kartların tekrar nasıl aktif hale getirildiğini ve bununla alakalı birçok konuyu da detaylandıracağız.

Başlıklar

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Yapmak

Günümüzde özellikle pandemiden sonra birçok kişi maddi anlamda zor duruma girdi. Hayatın pahalılaşması, birçok kişinin işi ile ilgili problem yaşaması yardım ihtiyaçlarını da çoğalttı. İstanbul Büyükşehir belediyesinin sosyal yardıma ihtiyaç duyan insanlar için yaptığı sosyal yardım için başvuru yapmak aslında çok kolay. Peki,  İBB sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? Sosyal yardım kartı başvurusu yapmanın 2 kolay yolu bulunuyor;

300 250 4
 • Telefon yolu ile başvuru yapabilirsiniz. İBB sosyal yardım kartı için başvuru yapmak isteyen vatandaşlar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının numarası olan 0212 444 00 93 numaralı telefondan başvuru yapılabilir. Telefon numarası arandıktan sonra İBB sosyal yardım kartı başvurusu yapmak istediğinizi söylediğinizde yetkililer yardımcı olacaklardır.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesinin telefon numarası meşgul çalıyorsa yine İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı olan Beyaz Masa birimine ulaşarak İBB sosyal yardım kartı başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için de ALO 153 Beyaz Masa hattına ulaşmalısınız.
 • Telefon haricinde şahsi olarak bireysel başvuru da yapabilirsiniz. Bireysel başvuru için de Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ile birlikte çalışan Kadın Koordinasyon merkezine şahsi olarak başvuru yapmanız gereklidir. Burası İstanbul Bakırköy’de Bahriye Üçok Mahallesi’nde yer almaktadır. Buraya bizzat başvuru yaptığınız zaman şartların tamamımı taşımanız halinde İBB sosyal yardım kartı alabilirsiniz.
 • Kadın Koordinasyon Merkezi’ne de gidemeyecek olanlar ve telefonla da ulaşamayanlar bağlı oldukları mahalle muhtarlığına da başvuru yapabilirler. Ayrıca sivil toplum kuruluşları, inceleme merkezleri de İBB sosyal yardım başvurularını kabul etmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartını Kimler Alabilir?

İBB Sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabını araştıran vatandaşlar, kartı kimler alabilir şeklinde de araştırma yapmaktadır. Buna göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen sosyal yardım kartları için yapılacak başvurularda başvurunun olumlu sonuçlanması için başvuru sahibinin şu şartları taşıması gerekiyor;

 • Eşi vefat eden kadınlar İBB sosyal yardım kartı başvurusu yapabiliyor. Bunun haricinde eşi vefat eden kadınlar için birçok yardım yapan kurum ve kuruluşlar bulunuyor.
 • Hiçbir yerden maaş almayan tüm vatandaşlar,
 • Çalışmasına rağmen aile nüfusunun kalabalık olması sebebi ile maaşı yetmeyen insanlar
 • Büyük sağlık problemi olup çalışamayacak durumda olan kişiler İBB sosyal yardım başvurusu yapabilir.
 • Başvuru yapan kişi her kim olursa olsun üzerine kayıtlı hiçbir mal varlığının olmaması gerekiyor. Taşınır ya da taşınmaz hiçbir mal varlığı olmamalıdır.

İBB sosyal yardım başvurusu yapacak olan, şartları sağlayan kişiler Kadın Koordinasyon Merkezi, Beyaz Masa, muhtarlıklar, Sivil Toplum Kuruluşları gibi yerlere başvurularını ilettikten sonra başvurular İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından incelenecek ve sonuçlandırılacaktır.

Kişinin beyanının doğru olduğu tespit edildiğinde İBB sosyal yardım kartı başvurusu kabul edilecek ve yardım kartı verilecektir. Başvuru sonucunda başvurunun asılsız olduğu ya da yalan olduğu ortaya çıktığında ise başvuru kabul edilmeyecektir. İBB sosyal yardım kartı başvurusu yaklaşık ortalama 5 ay ile 7 ay arası olarak sonuçlanmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nereden Alınır?

İBB sosyal yardım kartı başvurusu yapıldıktan sonra eğer başvurunuz kabul edildi ise yardım kartınız adresinize iletilecektir. Toplam 3 iş günü içerisinde adresinize iletilecek olan sosyal yardım kartınız, evde bulunmamanız halinde hane halkından herhangi birisine talebiniz doğrultusunda teslim edilebilir. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi üzerinden birçok farklı birimlerin yaptığı yardımlara da başvuru yapabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nerede Kullanılır?

İBB sosyal yardım kartı ile anlaşmalı marketlerden alışveriş yapabilirsiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmalı olduğu marketlerde sosyal yardım kartınızla limitiniz dâhilinde alışveriş yapmanız mümkün olmaktadır. Önemli olan nokta sadece anlaşmalı market ya da mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı pos cihazı olmayan mağazalarda İBB sosyal yardım kartı ile alışveriş yapamazsınız. Anlaşmalı mağazalarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından teslim edilen pos cihazları olduğu için sadece o marketlerden alışveriş yapabilirsiniz. Anlaşmalı marketler;

 • Şok Marketlerin tamamı
 • KİM Market
 • Çağrı Market
 • UCZ
 • Migros
 • Carrefour
 • Onur Market
 • Rammer
 • Happy Center

Bu marketlerden kartınızın limiti ne kadar ise bu limit dâhilinde alışveriş yapmanız mümkün olmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadardır?

İBB sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabı ile ilgili olarak İBB sosyal yardım kartının limiti de vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yarım limiti her başvuranın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Buna göre kart teslim edildikten sonra ilk olarak istisnasız herkese 200 TL yükleme yapılır.

Başvuru sahibinin ihtiyaç durumu İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından değerlendirildikten sonra en alt limit ihtiyaç tespit edildi ise 50 TL, başvuru sahibi orta derece ihtiyaç sahibi ise 100 TL, başvuru sahibi yüksek derecede ihtiyaç sahibi ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 150 TL’lik yardım ödemesi yapılmaktadır. Bu miktarların değerlendirilmesinde ise kart sahibi kaç kişiye bakmakla yükümlü, aylık olarak haneye kaç TL giriyor ve ailenin mağduriyetinin ne durumda olduğu önem taşıyor. İstanbul Büyükşehir belediyesi tarafından bu detaylar tek tek incelenerek yardım miktarına karar verilecektir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İBB sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır konusu ile ilgili bilgi edindikten sonra gerekli belgelerin neler olduğuna dair de bilgi sahibi olmak önemlidir. Yardım hakkı kazanabilmek için gerekli belgelerin eksiksiz olarak başvuru birimine iletilmesi gerekmektedir. Verilen belgeler doğru ve eksiksiz olmalıdır. Yanlış belge ya da yalan beyanda bulunulduğu zaman başvuru kabul edilmeyecektir. Buna göre İBB sosyal yardım kartı alabilmek için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • Yardım başvurusu yapacak olan kişi İstanbul’da yaşıyor ve ikametinin İstanbul’da olması gerekmektedir. Şehir dışından gelen başvurular kabul edilmemektedir. Yani dolayısıyla ikametgâh gereklidir.
 • Başvuru sahibinin hiçbir şekilde devam eden sosyal güvencesi olmaması gerekiyor. Sosyal güvencesinin olmadığına dair belge gereklidir.
 • Düzenli bir gelirinin olmadığına dair belge,
 • Muhtarlıktan fakirlik belgesi alınması gereklidir.
 • Kart başvurusu eşi vefat etmiş bir kadın tarafından yapılacaksa eşinin vefatını belgelemesi gereklidir.
 • Sağlık sorunları nedeniyle çalışamayan bir kişi tarafından yardım başvurusu yapılacaksa bu durumu belgeleyen sağlık raporları getirilmelidir.
 • Başvuru sahibi çalışıyor olsa da hanede bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısının çok ve gelirinin az olduğunu belgelemesi gerekir.

Fakir Belgesi Nasıl Alınır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen sosyal yardım kartına başvuru yapabilmek için en önemli belge fakir belgesidir. Fakir belgesi olmayan hiçbir yardım başvurusu kabul edilmemektedir. Fakir belgesi muhtarlıktan alınır. Bunun için de başvuru yapan kişinin üzerinde hiçbir mal varlığının olmaması gerekiyor.

Fakir belgesi, taşınır ya da taşınmaz fark etmeden hiçbir mal varlığının olmaması durumunda mahalle muhtarları tarafından verilir. Fakir belgesi ile sadece İBB üzerinden yapılan yardımlara değil, kaymakamlıklar, vakıflar gibi farklı yerlere de yardım başvurusu yapabilirsiniz.

728 90
Araç çubuğuna atla