Hisse Senetlerine Yatırım Nedir? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri Hisse Senetlerine Yatırım Nedir?
 • YARIM ALTIN
  8.605,00
  % 0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5413
  % 0,19
 • € EURO
  34,8292
  % 0,17
 • £ POUND
  40,7119
  % 0,41
 • ¥ YUAN
  4,4919
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3454
  % 0,28
 • BITCOIN/TL
  1985312,413
  % -4,24
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

Hisse Senetlerine Yatırım Nedir?

Hisse Senetlerine Yatırım Nedir?
728 90

Dünya’da hisse yatırımı güncel bir şekilde yıllardır devam etmektedir ve Türkiye üzerinde de son yıllarda oldukça yaygın bir şekilde ticareti artmaktadır. Günümüzde ise 400’den fazla firmanın hisse senetlerini alım ve satım amacıyla halka açtığı gözlemlenmektedir. Hisse senetlerine yatırım çeşitli firmalar ve yatırımcılar arasında bir kâr köprüsü oluşturan ve firmaya ilgiyle yapılan kârın paralel olarak arttığı sanal bir yatırım nesnesidir. Yatırım konusunda herhangi bir sınırlama yoktur. Türkiye’de yatırım yapılan piyasalara örnek verecek olursak, sırasıyla Anadolu Efes, Mavi, Koç Holding, Sabancı Holding, Tüpraş, Arçelik, Migros, Coca-Cola, Türk Hava Yolları, Bim, Ülker, Tofaş ve daha pek çok firmayı sıralamamız mümkündür. Güncel haberlerin takibini yapmak, firmaların kâr değerlerinin gelecek ve geçmiş analizlerini yapmak hisse senetlerine yatırım konusunda oldukça önemli noktalardır. Ama hisse senetlerin üzerinden yatırım yapma konusunda bilinen tek bir püf nokta vardır: hisse düşük fiyattayken hisseyi almak ve ulaşacağı en yüksek noktaya ulaştığını düşündüğünüzde hisseyi satmak.

Başlıklar

Bir Hisse Senedine Nasıl Yatırım Yapılır?

Şok, Doğan Holding, Koza Altın, yukarıda belirtilen ve daha pek çok firma sahipleri yılın belirli dönemlerinde şirketlerinin öz hisselerini alım yapmaları için yatırımcı olarak kabul ettiği halka açarlar. Bu hisse senetlerine yatırım, yatırımcılar ve şirket sahipleri arasında sanal bir ortaklık köprüsü kurar. Yatırımcıların bir hisse senedine sahip olmaları için yapmaları gereken ilk işlem, aracılık yapan kurumlarda bir hesaba sahip olmalarıdır. Kayıt sırasında yatırımcılar düzenlenmesi Sermaye Piyasası Kurumu tarafından gerçekleştirilen bir sözleşme imzalamak zorundadırlar. Bu sözleşmede ise yatırım yapacakları firmaların kâr ve komisyon değerleri belirtilmektedir. Daha sonra bu hesaplar üzerinden para yatırımları yaparak hisse sahibi olabilirler. Hisselerin ne zaman alınacağı ve satılacağı konusu ise tamamen yatırımcıların kişisel analizlerine dayanmaktadır.

300 250 4

Hisse Senetleri İçin Hesap Açmak

Hisse senetlerine yatırım amacıyla bir hesap sahibi olmak isteyen yatırımcı, günümüzde bankalardan ve online banka işlemlerinden kolaylıkla bu işi halledebilirler. Bu şekilde hesap açma işlemini gerçekleştiren bir kullanıcı, başka bir işlem gerçekleştirmesine gerek kalmadan yatırım yapmaya başlayabilir. Harici olarak banka üzerinden işlem gerçekleştirmek istemeyen kişiler, kurumlar ile iletişim vasıtasıyla da bir hesap sahibi olabilmektedirler.

Hisse Senetlerindeki Riskli Durumlar

Ticaret, ulaşım, hizmet ve daha nice sektörlerde olduğu gibi, yatırım sektöründe de birtakım riskler bulunmaktadır ve son yıllarda borsaya olan yoğun ilgi, bu risklerin seviyesini arttırmaktadır. Hisse senetlerine yatırım üzerinden kâr elde etme problemi, yatırımcının konuya olan ilgisi ve zamanla analizlerindeki gelişme ile oldukça hızlı çözülebilecek bir problemdir. Çünkü borsa konusunda yurtdışına oranla Türkiye’nin gelişimine baktığımızda, Türkiye’nin daha az karmaşık olduğu ve geriden geldiği görülmektedir. Bu nedenle borsa takibi üzerinden elde edilen kâr piyasası diğer piyasalardan ayrı tutulmamalıdır. Bir konu hakkında gelişme kaydedebilmek için, önce konunun ne olduğunu bilmek çok önemlidir. Bu nedenle borsa takibi yapacak yatırımcının öncelikli olarak bu iş üzerinden kâr elde eden insanların tecrübelerinden yararlanması gerekmektedir. Aynı zamanda günümüzde internet platformu üzerinde bir yatırımcının yararlanabileceği pek çok borsa gündemi içeren haber siteleri, forumlar, makaleler ve videolar mevcuttur. Bunun yanında bir yatırımcının dikkat etmesi gereken en önemli borsa kriterlerinden biri yatırım riskidir. Yatırım riski, yatırımcının hedef kâr noktası ile gerçekleşen kâr arasında oluşan boşluğa denir. Yatırımcı hedeflerini geçekleşen kâra yakın tuttuğu kadar zarar etmez ve üzerine çıktığı kadar kâr elde edebilir. Aylık ve haftalık değişen faiz oranları, firmalarını varlığı, gelirleri ve kâr geçmişleri ve borsa piyasasında 10 yılda bir görülen ekonomik krizler bir yatırımcının oluşturacağı yatırım profilleri için yakından takip etmesi gereken hususlardır.

Risklerin Çeşitleri

Borsa piyasası çok geniş ve renkli bir yelpazeye sahip olduğundan ve en önemlisi değişen uluslararası ve ülke içi gündemden etkilendiğinden, pek çok risk faktörü vardır. Bunlar arasında enflasyondan kaynaklı, piyasadan kaynaklı, finans ve yönetim yüzünden gerçekleşen ve sistematik olarak seğiren riskleri saymak mümkündür. Piyasadaki firmaların yaptıkları işlerin getirilerine göre değişen maliyetler, firma kullanıcılarının ürünler üzerindeki negatif etkileri, rekabet olguları ise borsada değişkenliğe sebep olan etkenlerdendir. Enflasyondan kaynaklı riskte piyasada gerçekleşen alım gücünün azalmasıyla, yatırım yapılan ürünün/ hissenin değerinde görülen düşüştür. Piyasadan kaynaklı risklere baktığımızda ise, hissenin alım psikolojisi üzerinden işlediğini söylemek mümkündür. Aynı zamanda siyaset hakkında olaylarda bu düşüşlere sebebiyet vermektedir. Hisse senetlerine yatırım yapacak olanların dikkat etmeleri gereken hususlar bu şekildedir.

Hisse Yatırımı Yapacaklara Tavsiyeler

Öncelikle hisse senetlerine yatırım yapmak isteyen kişi, piyasadaki analistler ve forumlardaki bazı insanlardan bağımsız olarak analiz yapmayı öğrenmeye odaklanmalıdırlar. Borsa piyasasının püf noktası, piyasadan bir adım geride durmaktır ve olacak gelişmeyi önceden takip etmektir. Bunun yanında yatırım yapmayı düşünen ve uzun vadeli piyasa takibi yapmayı planlayan bir birey, başlangıç için mutlaka borsa takibi yapmış ve başarılı olmuş insanların kitaplarını okumalıdırlar. Bu tarz borsa kitaplarının içerisinde başarı göstermiş yatırımcıların hayat hikâyeleri, borsa tarihindeki büyük sıçramalar hakkında bolca bilgi, yatırımcıların yaptıkları hatalar ve öğrendikleri nüanslar bolca mevcuttur. Bu doğrultuda yatırımcı, hisse senetlerine yatırım ve kâr elde etme hakkında yüklü bilgi edinebilir.

728 90
Araç çubuğuna atla