Hırvatistan Konsolosluğu | Ankara, İstanbul, İletişim, Duyuru
 • YARIM ALTIN
  8.610,00
  % 0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  32,4838
  % 0,10
 • € EURO
  34,8613
  % 0,26
 • £ POUND
  40,7207
  % 0,46
 • ¥ YUAN
  4,4919
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3453
  % 0,25
 • BITCOIN/TL
  1990785,166
  % -4,08
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

Hırvatistan Konsolosluğu

Hırvatistan Konsolosluğu
728 90

Hırvatistan Konsolosluğu; Hırvatistan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları bu seyahat amaçlarına uygun olan bir Hırvatistan vizesi almak durumundadırlar. Hırvatistan’ın 2013 yılında Avrupa Birliği ülkeleri arasına dahil olmasına ek olarak Schengen ülkeleri de arasına da girmiş ve böylece bu ülkeye yapılacak olan kısa süreli seyahatler kapsamında Schengen vizesi alınması gerekli hale gelmiştir.

Ancak gri, yeşil ve siyah pasaport hamili kişilerin 180 gün içerisinde 90 günlük bir seyahat kapsamında bu ülkeyi seyahat etmeleri durumunda vize almalarına gerek yoktur. Uzun süreli vizeler için ise başvurular Hırvatistan Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirilecektir.

Başlıklar

300 250 4

Hırvatistan Konsolosluğu Ankara

Hırvatistan Konsolosluğu Ankara ilinde bulunan temsilciliği aslında Büyükelçiliktir. Hırvatistan’a ait başkonsolosluk İstanbul ili sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bilindiği üzere Büyükelçilikler, vize başvuru işlemlerinin yapılabildiği ve buna ek olarak vize onayı ya da vize reddi gibi kararları vermede yetkili olan resmî bir kurumdur. Bu bağlamda başkonsolosluğun da vize başvurularına karar verme yetkilerinin bulunmadığını belirtebiliriz.

Ankara’da bulunan Büyükelçilik ve İstanbul’daki Hırvatistan Konsolosluğu birlikte, bu ülkenin dış temsilcilikleri adı altında yer alırlar. Ve her iki kurum da vize işlemlerinin yanı sıra, Türkiye ile Hırvatistan arasındaki ticari, diplomatik ilişkilerin şekillenmesine yardımcı olarak, çeşitli projelerin yürütülmesinde de görev almaktadırlar. Buna ek olarak Hırvat Konsoloslukları ve Büyükelçilikleri, Türkiye’de yaşayan Hırvat vatandaşların, ülkelerine dair olan vatandaşlık işlemleri ile de uğraşmaktadır. ( kimlik, pasaport, doğum belgesi gibi belgelerin çıkarılması vs. )

Ankara’da bulunan Hırvat Büyükelçiliği için adres ve iletişim bilgileri merak edilen konular arasındadır. Bu kuruma dair bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Ankara Hırvatistan Büyükelçiliği Adresi:

Aziziye Mah. Kırkpınar Sk. 18/5 06690 Çankaya/ ANKARA

Ankara Hırvatistan Büyükelçiliği Telefon: + 90 312 405 808

Ankara Hırvatistan Büyükelçiliği  Web Sayfası: http://tr.mvep.hr/en

Hırvatistan Konsolosluk İstanbul

Hırvatistan Konsolosluğu yani bu ülkenin başkonsolosluğu İstanbul ilinde yer almaktadır. Başkonsoloslukların görevleri ise aslında bir bakıma Büyükelçilikler ile aynıdır diyebiliriz. Çünkü her ikisi de ülkelerin dış temsilcilikleridir. Ancak özellikle vize işlemleri konusunda bu iki kurum yetki bakımında birbirinden ayrılmaktadır. Hırvatistan Konsolosluğu İstanbul ya da diğer illerden yapılan uzun süreli vize başvurularını kabul ederken, bu vizelerin onayı konusunda karar verme yetkisine sahip değildir. Yani, Hırvatistan Konsoloslukları için yalnızca vize başvurularının yapıldığı kurumlar olduğu söylenebilir. ( vatandaşlık işlemleri vs dışında. ) Ancak Hırvatistan Büyükelçiliği ise vize için yapılan başvuruları değerlendirmek ve vize onayı ya da reddi gibi konulara karar vermek ile yükümlü resmî bir kurumdur.

Bu bağlamda kısa süreli vize başvurularının konsolosluk tarafından değil, Hırvatistan vize başvuru merkezleri tarafından kabul edildiğini de hemen söyleyelim. Yalnızca uzun süreli vize almak isteyen kişiler için yapılan başvurular; Hırvatistan Konsolosluğu üzerinden kabul edilmektedir.

Hırvatistan Konsolosluğu nerede merak edenler için, bu konsolosluğa dair adres ve iletişim bilgileri alt kısımda paylaşılmıştır.

Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu Adresi:

Asmalı Mescit Mahallesi, Oteller Sokak No:1, 34430 Beyoğlu/ İSTANBUL

Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu Telefon: ( 0212 ) 293 54 67

Hırvatistan Konsolosluğu çalışma saatleri ise hafta içi: 09.00 ila 12.00 ve 12 ila 16.30 saatleri arasındadır. ( konsolosluk içerisinde yer alan departmanların çalışma süreleri farklılık göstermektedir. )

Hırvatistan Konsolosluğu İletişim

Hırvat Konsolosluğu yalnızca İstanbul’da değil İzmir ilinde de bulunmaktadır. Bu bağlamda İstanbul ve çevresinde yaşayan vatandaşlarını başvurularını Hırvatistan İstanbul Konsolosluğu üzerinden yapabilirken; İzmir ve çevresinde yaşayan vatandaşlar da başvurularını Hırvatistan İzmir Konsolosluğu üzerinden yapabilmektedir. Ancak İzmir’de bulunan konsolosluğun fahri konsolosluk olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Yukarıda Hırvatistan Konsolosluğu iletişim bilgilerini sizlerle paylaştık. İlgili numaraları arayarak, bu resmî kurumlara vize işlemleriniz hakkında dilediğiniz soruyu yöneltebilirsiniz. Ayrıca büyükelçilik sitesi dahilinde de vize işlemleri, oturma izinleri konusunda aradığınız her konuya ayrıntılı bilgiler eşliğinde ulaşabilirsiniz.

İzmir’de bulunan Hırvatistan Konsolosluğu iletişim bilgileri de aşağıda verildiği gibidir.

Hırvatistan İzmir Konsolosluğu Adres Bilgileri: Şair Eşref Blv. No: 6/7 Çankaya/ İZMİR

Hırvatistan İzmir Konsolosluğu Telefon Numarası: +90 (232) 4462870

Hırvatistan İzmir Konsolosluğu çalışma saatleri ise hafta içi; 10.00 ila 16.30 saatleri arasında olmaktadır.

Hırvatistan Konsolosluk Adresi

Hırvatistan Konsolosluğu bu ülkeye seyahat etmek isteyen ve bu sebeple de uzun süreli vize alması gereken kişilerin vize başvurularını kabul etmektedir. Daha önce de belirttiğimiz üzere, kısa süreli seyahatler Schengen C tipi kapsamında değerlendirilir ve bu vizeler için müracaatlar, vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilmektedir. Ancak uzun süreli seyahatler ise ulusal vize kapsamındadır ve bu vizeler için yapılacak olan müracaatlar ise yalnızca konsolosluklar tarafından kabul edilmektedir.

Hırvatistan vizesi için başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar müracaat işlemlerini gerçekleştirmeden önce bu resmî kurumdan randevu almak durumundadırlar. Randevu alma işlemi ise internet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Hırvatistan Konsolosluğu adresi yani adres bilgileri de yukarıda ilgili alt başlıkların altında belirtilmiştir. İstanbul Şişli’de yer alan bu resmî kuruma ulaşım oldukça kolaydır; metro ve otobüs vasıtaları ile ulaşılmaktadır. Google haritalar üzerinden bu kurumların tam adresleri gösterilmekte olduğu için, buradan faydalanmanızda da fayda vardır.

Hırvatistan Konsolosluğu Vize Randevu

Hırvatistan Konsolosluğu üzerinden vize başvurularının yapıldığını daha önce de söylemiştik. Buna ek olarak müracaat işlemlerinden evvel ilk olarak konsolosluk siteleri üzerinden randevu alınması gerektiğini de belirtmiştik. Randevu alınmadan Hırvatistan vize işlemleri gerçekleştirilemez. Bu kurumdan randevu aldıktan sonra hangi vize türü için başvuruda bulunacaksanız ona uygun olan evrak listesini eksiksiz ve doğru bir biçimde hazırlamanız gerekmektedir.

Eğer evrak listesinde herhangi bir eksik ya da hata durumu söz konusu olursa o zaman Hırvatistan vize başvurunuzda vize reddi ile karşılaşabilirsiniz.

Hırvatistan Konsolosluğu Duyuru

Yukarıda bahsettiğimiz Büyükelçilik ve konsolosluk siteleri üzerinden Hırvatistan vize işlemlerine dair en güncel ve yeni bilgileri edinebilirsiniz. Bilindiği üzere ülkelerin vize prosedürleri ve bu prosedürler içerisine dahil olan vize şartlarında dönem dönem bazı değişiklikler meydana gelebiliyor. İşte bu değişikliklerin hepsi, site içerisinde sizlere güncel bir biçimde yansıtılmaktadır.

Buna ek olarak Hırvatistan Konsolosluğu duyuru bölümünde vize işlemleri haricinde Hırvatistan hakkında merak edilen, ülkede yaşanan sorunlar ya da gelişmeler, öğrenciler ve eğitim için yapılan çalışmalar, burslar gibi pek çok farklı haber de yer almaktadır. Ülkeye dair en güncel bilgileri ya da haberleri büyükelçilik sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

Hırvatistan Konsolosluğu Vize Sorgulama

Bilindiği üzere vize başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra her ülkenin başvuru sonuçlarını değerlendirme süreci ve süresi farklılık göstermektedir. Bu bağlamda Hırvatistan vizesi için yapılan başvuruların sonuçlarının yaklaşık olarak 15 ila 30 iş günü arasında açıklandığını söyleyebiliriz. Ayrıca hem Türkiye hem de Hırvatistan resmî tatilleri kapsamında hizmet verilemediği için bu süre içerisinde artış da meydana gelebilmektedir.

Talep edilen şartlar ve vize evrakları ile Hırvatistan Vizesi için başvuruda bulunduktan sonra Hırvatistan Konsolosluğu vize sorgulama işlemleri, tercih ettiğiniz vize başvuru merkezinin yönlendirmeleri doğrultusunda yani bu merkezlerin internet siteleri içerisinde bulunan sistem üzerinden online olarak öğrenilebilmektedir diyebiliriz.

728 90
Araç çubuğuna atla