Halkbank Bireysel Emeklilik İptali | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.914,00
  % 0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1698
  % 0,07
 • € EURO
  33,7866
  % -0,09
 • £ POUND
  39,4684
  % -0,11
 • ¥ YUAN
  4,3297
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3384
  % -0,01
 • BITCOIN/TL
  1781284,199
  % 1,62
 • BIST 100
  9.179,48
  % -1,66

Halkbank Bireysel Emeklilik İptali

Halkbank Bireysel Emeklilik İptali
728 90

Halkbank üzerinden yapılan bireysel emeklilik iptalini anlatacağız. Böylelikle bireysel emeklilik planını Halkbank bankası üzerinden gerçekleştirmiş sizler bu yazıyı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olacak ve işlemini gerçekleştirmek için gerekli adımlara başlayacaktır.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emeklilik sistemini anlamak oldukça kolaydır. Öncelikle devlet tarafından desteklenen bir sistem olduğunu söylemek mümkündür. Bu sayede vergiler açısından da bir avantaj sağlanmış olup herkes için kurtarıcı bir sistemdir.

300 250 4

Bireysel emeklilik sisteminin asıl amacı kişinin emeklilik sürecinde geçireceği sürecin maddi ve manevi olarak rahat bir hayat sürmesini sağlayacak durumda olmasıdır. Buna verilecek en iyi örnek de kumbara örneğidir. Bu örneği açıklamak gerekirse; bir kumbaranız olduğunu ve her ay oraya belli ve aynı miktarda para attığınızı düşünün. Emeklilik vaktiniz geldiğinde o para birikmiş olur ve emeklilik sürecindeki maaşınıza bir ek olur. Kısaca ve basitçe böyledir ancak ayrıntıları vardır ve bu ayrıntılar da bankalara göre değişmektedir elbette.

Burada önemli olan bu kumbaraya devletin de siz para atarken para atıyor olmasıdır. Yani ekstra gelen bir para vardır böylelikle rahatça paranızı katlayabilirsiniz. İsterseniz öncesinde de paranızı kullanabilirsiniz elbette.

Bireysel Emeklilik Sistemi Neden Ortaya Çıkmıştır?

Aslında devlet imkanları ile tamamen bağlantılıdır demek mümkündür. Çünkü emeklilik sürecinde devletin imkanları yeterince iyi değildir bu sebepten bireylerin kendi kişisel birikimlerine ihtiyaçları vardır.

Bu tamamen emeklilik döneminde huzur ve refahınız için olası durumlarda hayatınızın daha iyi şartlarda geçirilmesi için yapılan devlet destekli bir plandır.

Bireysel Emekliliğin Özellikler Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu bankadan bankaya değişse de temel özellikler ortaktır.

 • Ülkemizde bireysel emeklilikte belli oranlarda devlet katkıları söz konusudur. Bu katkılar sayesinde kişiler bireysel emekliliğe yakınlık duymuşlardır. Siz paranızı yatırdığınız sürece devlet de size destek olacak ve ek paralar verecektir. Devlet bundan vazgeçebilir mi diye düşünecek olursak bu elbette de gerçekleşebilir bu tamamen devletin elindedir ancak mantıklı bir hareket olmayacağı da bilinmektedir bu sebepten tercih edilmeyecek bir durum olması bireysel emeklilik sistemindeki herkesin rahatlama sebebi ve biraz da güvencesidir.
 • İstediğiniz zaman farklı fon ve yatırımlara geçebilme şansınız vardır. Ancak bazı bankalar bu durumlarda senelik kısıtlamalar getirebilir.
 • Devlet bu fonlardan herhangi bir vergi almaz bu sebepten de kullanan kişilerin rahatlaması normaldir.
 • Parayı emeklilik sonrasında nasıl alacağınız tamamen sizin kararınızdır. Örnek vermek gerekirse; parayı emeklilik döneminde toplu bir biçimde de alabilirsiniz, kendi ve bankanızın belirlediği koşullarda da planlı olarak alabilirsiniz veya sigorta karşılığında mı kullanacaksanız bu da sizin tercihinizdir. Gelin bunları da kısaca inceleyelim.
 • Toplu almak bir yatırım yapmak istiyorsanız oldukça mantıklı olacaktır. Emeklilik döneminizde böylelikle bir eviniz, arabanız veya ne istiyorsanız büyük bütçelere sahip şeyleri alabilirsiniz.
 • Parça parça almak da maaş almak gibidir. Böylelikle aynı gelir ve gider dengenize göre rahat olabileceğiniz programlı bir sistemde alabilirsiniz.
 • Sigorta karşılığında da bu bir hayat sigortasıdır sağlık sigortasıdır aslında. Hastane harcamaları gibi birçok harcamanın en kaliteli seviyede sağlanması için de kullanılabilmektedir.

Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıldır?

18 yaşından büyük herkesin katılabileceği bir sistem olduğunu da söylemek gerek. Belirli miktarlar karşılığında bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Asgari katkı payı ise 229 TL’dir. Ancak asgari katkı payı her sene Ocak ayında arttırılmaktadır.

Kesintiler ilk 5 yıl içerisinde yapılacaktır. Ara verme durumunda da 5 TL lik bir kesinti söz konusudur.

Birikim üzerinden yapılacak kesintiler de vardır. Bunlar da peşin giriş aidatı, ertelenmiş giriş aidatı, yönetim gider kesintisi, ödemeye ara verme kesintisi gerçekleşmektedir.

Bireysel Emeklilik İptali Nedir?

Her aşamada iptal işlemi gerçekleştirilebilir. Burada herhangi bir sıkıntı yoktur. Ancak bir cayma miktarı da söz konusudur. Bu cayma hakkı 60 gün içerisinde gerçekleştiyse ancak o zaman herhangi bir kesinti olmadan cayma hakkına sahipsiniz. Aksi halde bir cayma bedeli ödemeniz de söz konusudur.

Bireysel Emeklilik İptalinde Kesintiler Nedir?

 • Stopaj Kesintisi
 • Giriş Aidatı Kesintisi
 • Devlet Katkısı Kesintisi

10 yıl şartı da vardır. 10 yıl dolmadan bireysel emeklilik sisteminden ayrılanlardan %15 stopaj kesintisi yapılmaktadır. Ancak 10 yıl geçtiyse %10’luk bir kesinti yapılacaktır. Ancak emekli olunduktan sonra da stopaj kesintisi her şekilde yapılır o zaman da %5’tir.

Halkbank Bireysel Emeklilik Sisteminin Telefon Üzerinden Gerçekleşmesi Nasıl Olmaktadır?

Elbette şubeye gitmenize hiç gerek kalmadan telefondan da yapabilirsiniz. 444 44 00 numarasını arayarak bireysel emeklilik ile ilgili tüm işlerinizi halledebilirsiniz. Diğer bir numara ise 0850 800 44 00’dır. Bu numara ile de yine bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu numara Halkbank Emeklilik Çağrı Merkezi olarak geçmektedir.

Telefon ile gerçekleştirebileceğiniz bir yöntem daha vardır o da SMS yöntemidir. Eğer telefonla konuşmaya vaktiniz yoksa ya da telefon aramalarından bir kesinti yapılıyorsa SMS de bir tercihtir.

Öncelikle büyük harfler ile ‘AYRILMA’ yazara T.C. kimlik numaranızı yazmanız gerekmektedir. Ardından bu yazıyı 2560’a göndermeniz şarttır. Böylelikle bireysel emeklilik sisteminden ayrılma işleminizi belirtmiş olursunuz.

Ardından size bir mesaj gelecektir elbette. Size hala ayrılmak istiyorsanız ‘EVET’ yazmanız gerektiği de iletilir bu mesajda. Böylelikle iptal işleminizin tamamlandığını anlarsınız. En son işleminizin başarılı biçimde gerçekleştiğine dair bir mesaj da gelecektir. İşte bu kadar kolay biçimde bireysel emeklilik sisteminden iptalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Halkbank Bireysel Emeklilik Sisteminin İnternet Üzerinden Gerçekleşmesi Nasıl Olmaktadır?

İnternetle daha haşır neşir iseniz bu versiyonu da tercih ederek yine bireysel emeklilik sisteminden iptalinizi isteyebilirsiniz.

Burada devreye mobil uygulamalar girer. Biliyorsunuz ki artık bankaların mobil uygulamaları neredeyse her işlemi yapabilmektedir. Öyle ki bankalara giden kişi sayıları telefonların etkisi çoğaldıkça azalmıştır. Hal böyleyken iptal işlemini de buradan gerçekleştirebilirsiniz.

Sistemin bireysel emeklilik kısmında iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet üzerinden uygulamayı indirmeden de iptal işleminizi de gerçekleştirebilirsiniz.

https://internetsube.halkemeklilik.com.tr/ linkinden iptal işlemini yapacağınız siteye giriş yaparsınız. Ardından müşteri numaranız veya T.C. kimlik numaranızla giriş yapabilirsiniz. Hangisi daha kolayınıza geliyorsa onu yapmalısınız.

Böylelikle sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Menüden iptal işlemini çok kolay bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Oldukça kısa bir vakitte de işlem biter.

Halkbank Bireysel Emeklilik Sisteminden Cayma Sonrasında Ne Yapılmaktadır?

60 gün içerisinde cayma hakkınızı kullandıysanız herhangi bir kesinti yaşanmadan direkt paranız sizlere verilmektedir. Ancak 60 gün sonrasında gerçekleşen her iptal işleminde belirli kesintiler vardır ve bunların yukarıda belirttiğimiz şekilde yapılması gerekmektedir. Burada kesintiler sonrasında kalan para banka tarafından sizlere verilecektir.

Eğer bireysel emeklilik sahibi vefat etti ise 4721 sayılı kanuna bakılarak belirlenen yasal mirasçıya bırakılacaktır. Yasal mirasçı bireysel emeklilik sistemindeki parayı isterse kullanabilir, isterse de devam ettirebilir. Bu tamamen kişinin kendi isteği ile alakalıdır.

Oldukça kısa sürede bireysel emeklilik sistemine dahil olabilir ve cayma yani bireysel emeklilikten iptalinizi de aynı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle sistem her alandan iptal işlemini sağlayarak hem sizin vaktinizden çalmamış olurlar hem de sistemin hızlı işleyişi ile herkesin hayatı kolaylaştırılmıştır.

728 90
Araç çubuğuna atla