• YARIM ALTIN
  1.702,00
  % -0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  9,2100
  % -0,92
 • € EURO
  10,7482
  % -0,76
 • £ POUND
  12,7575
  % -0,66
 • ¥ YUAN
  1,4418
  % -1,02
 • РУБ RUBLE
  0,1301
  % -0,85
 • BITCOIN/TL
  617223,319
  % 4,51
 • BIST 100
  1.432,80
  % 0,21

Hakİş Grev Çağrısında Bulundu

Hakİş Grev Çağrısında Bulundu

2019 Yerel Yönetim seçimleri sonrası el değiştirilen veya ekonomik sıkıntılar baş gösterilerek Belediyelerde işçi statüsünde çalışanlar işten çıkartılmaya başlanmıştı. Son olarak Bolu Belediyesi’nden çıkartılan işçilerin durumu üzerine Hakİş sendikasına bağlı Hizmet iş sendikası yürüyüş düzenleyerek tepkilerini göstermişlerdi. Ancak bu yürüyüşün yeteri etkiyi yapmaması üzerine yeni tedbirlerin devreye konulacağı Hak-İş tarafından açıklandı.

Alınan Karar Gereği

Hak-iş Sendikası yapılan bu olumsuzluklar üzerine toplanarak sendikalarına üye olan yada olmayan işçilerin haklarının geri iade edilmesi çağrısında bulunmuş, bu çağrılarının dikkate alınmaması durumunda 2019 Kurban Bayramı sonrası açlık grevi yapacakları kararını almışlardır.

Hakiş Genel Başkanı Mahmut Arslan yaptığı açıklamada ‘Belediyelerdeki işe iadeler konusunda taleplerimiz karşılanmazsa Kurban Bayramı’ndan sonra açlık grevine başlayacağız’ birinci ağızdan dile getirerek basınla paylaşmıştır.

Siyasi olduğu kanısına varılan ve Hakiş Konfederasyon toplantısının basına açık bölümünde Mustafa Arslan tarafından bu şekilde dillendirilen işçi kıyımları için gerekli her adımın atılacağı vurgusu Belediyelerden atılan işçilere umut oldu.

Uzlaşı Talebi

Bolu Belediyesinde işlerine son verilen işçiler ve yakınları tarafından eylemlerin devam ettiğini belirten yetkili Sendika temsilcisi Arslan Bolu Belediyesi’nin Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkanı tarafından yürütüldüğünü ve işçi kardeşlerinin hakkını savunmak için Bolu ilinden Ankara CHP Başkanlığına yaklaşık 6000 kişi ile beraber yürüdüklerini yaptığı açıklamalarda ifade etmiş amaçlarının uzlaşı olduğunu, kaosa meydan vermemek için işten çıkartılan 16.585 işçinin tekrar işlerine alınmasını istediğini ve bunun içinde CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan randevu talep ettiklerini talep ettiklerini belirtti.

CHP İl Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun randevuya halen cevap vermediği bilinmekte ve işçiler tarafından merakla randevu talebi beklenmektedir.

İşçilerin Çıkarılma Sebepleri

Basına yansıyan haberlere istinaden çıkarılan işçilerin bankamatik memuru oldukları duyumu Hakiş Sendika başkanına sorulunca verilen cevap ‘ Böyle bir durumu kendilerinin de tasvip etmediğini, varsa tespitleri kamuoyu ile paylaşılmasının gerektiğini belirten Başkan bahsi geçen işçilerin bu ima edilen gurup içinde yer almadığını aksine bu mağdur olan işçilerin yol ve temizlik işlerinde çalışan işçiler olduğunu belirterek minareyi çalan kılıfını uydurur demeye çalışarak CHP Bolu Belediye Başkanı’na imada bulundu.

Kadroya Geçirilme Çalışmaları

Tüm bu yaşanan olumsuzluklar altında bir muhabirin işçilerin kadroya geçirilmesi hakkında çalışmalar olup olmadığını sorması üzerine Hakiş Sendika Başkanı Mustafa Arslan bir önceki dönemde kit ve taşeron işçilerinin kadroya geçirilmemesi olayına üzüldüklerini ancak yeni yaptıkları taslak çalışma ile Sendikanın 14. Olağan Kurul toplantısında bunu dile getireceklerini belirtti.

Yapılacak toplantıya Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere çok katılımlı bir davetin beklendiğini dile getiren Arslan bu taslak çalışmasını da kısa bir zaman içerisinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanına sunacaklarını belirtti.

Olağan Kurul Toplantı tarihinin 10-11 Temmuz 2019 yılında 2 gün süreli Ankara Ato Congresium Merkezinde yapılacaktır.

Umutlar Ertelenmez

İşçi hakkının kul hakkı olduğu ve işten çıkarmaların hak hukuk ve adalete sığmadığını dile getiren işçiler kazanılmış ve söz verilmiş haklarının talep ettiklerini ve Hükümet yetkililerince haklarının korunmasını talep etmektedirler. Emeklerinin karşılığının verilmesini, özlük haklarının iyileştirilmesini isteyen işçiler işçilik emektir iyi niyettir vicdandır sestir diyerek mağduriyetlerinin giderilmesini istemektedirler.

Açlık grevine mahal verilmeden ülkenin huzur ve güveni için işten çıkartılan Bolu dahil diğer Belediyelerde çalışan emektar işçilerin bir an önce görevlerine iade edilmek istediklerini dile getiren işçiler yarına umutla bakmak istiyor.

İşçiler tarafından beklenen iki konu, birincisi Kemal Kılıçdaroğlunun randevu talebi ikincisi grevsiz işe tekrar alınmaları.