• YARIM ALTIN
  3.199,00
  % -2,74
 • AMERIKAN DOLARI
  16,6790
  % -1,25
 • € EURO
  17,7529
  % -0,56
 • £ POUND
  20,5346
  % -0,86
 • ¥ YUAN
  2,4936
  % -1,25
 • РУБ RUBLE
  0,3144
  % -0,62
 • BITCOIN/TL
  351557,492
  % -3,07
 • BIST 100
  %

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Gelir belgesi olmadan kredi veren bankalar sayesinde, kredi almanın en önemli şartlarından bir tanesi olan gelir belgesine sahip olmayan kişilerin de kredi almaları için imkân doğmaktadır. Ziraat Bankası başta olmak üzere, birçok devlet destekli ve özel bankanın sunmakta olduğu imkânlar arasında yerini alan gelir belgesiz krediler sayesinde, nakit ihtiyacı duymasına karşın herhangi bir gelir belgesine sahip olmayan kişilerin, gereksinim duydukları parayı elde etmeleri ve ihtiyaçlarını karşılamaları için bir kapı açılmış olmaktadır. Gelir belgesi sunamayan kişilerin, bankalarca sunulan kredilerden bir tanesini alabilmeleri için, bankaların belirtmiş oldukları şartlara sahip olmaları ve bu şartlar altında bankalara müracaat etmeleri gerekmektedir.

Gelir Belgesi Olmayan Kişilerin Kredi Çekmesi

Gelir belgesiz kredi veren bankaların sayısı, 2019 yılında daha da artmakta olup, çalıştıkları iş için maaş bordrosuna sahip olmayan ya da herhangi bir gelire sahip olamayan kişilerin de çeşitli kredi imkanlarından faydalanmalarına imkan sağlanmaktadır. Normal şartlarda bir bankadan kredi alabilmek için kredi başvurusunda bulunan kişinin düzenli bir gelirinin bulunması ve bu gelirinin kanıtlanması amacıyla, bankaya gelir belgesi sunması gerekmektedir. Ancak devlet destekli bankalar ve özel bankalardan birkaç tanesinin sunmakta olduğu çeşitli kampanyalar neticesinde, herhangi bir gelir belgesine sahip olmayan kişilerin de çeşitli kredileri talep etmek için hakları bulunmaktadır.

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Alabilmek İçin Bankalar Tarafından Talep Edilen Şartlar

Gelir belgesiz kredi almanın koşullarının yerine getirilmesinin yanında, bu şartlara sahip olan kişilerin yapmış oldukları başvurular için bankaların yapmakta oldukları çeşitli değerlendirmeler mevcuttur. Gelir belgesiz kredi almak isteyen kişiler için bankaların talep etmekte olduğu koşullar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İpotek Göstermek: Gelir belgesi bulunmayan kişilerin almış oldukları kredileri garanti altına alabilmeleri için, krediye karşılık bir teminat göstermesi gerekmektedir. Bu sebeple kendi üzerlerine ya da aile bireylerinden bir tanesinin üzerine kayıtlı olan bir gayrimenkulün, ipotek olarak tesis edilmesi gerekir.
 • Kefil Göstermek: Alınacak olan kredinin ödenememesi durumunda, banka tarafından verilen kredinin garanti altına alınması gerekmektedir. Bu sebeple gelir belgesiz kredi talep eden kişilerin, almış oldukları kredinin garanti altına alınmasını sağlayacak bir kefil bulmaları ve bu kefilin bilgilerini bankaya sunmaları gerekmektedir.
 • Ek Gelir Belgelemek: Düzenli bir maaşı bulunmadığı için gelir belgesini raporlayamayan kişilerin, almış oldukları krediyi güvence altına alacak bir ek gelire sahip olmaları ve bu ek gelirleri raporlamaları gerekmektedir.
 • Taahhütte Bulunmak: Gelir belgesiz olarak kredi almakta olan kişilerin, almış oldukları kredileri ödeyememeleri durumunda bankanın herhangi bir problemle karşı karşıya kalmaması amacıyla, gelir belgesiz kredi alan kişilerin taahhütte bulunmaları ve gerekli sözleşmeleri imzalamaları gerekmektedir.

Gelir Belgesiz Kredilerde Bankaların Yaptığı Araştırmalar

Gelir belgesi olmayan kredilerde banka araştırması yapılmakta ve krediyi talep eden kişi hakkında bazı detaylar incelenmektedir. Bankalar tarafından, kredi talep eden kişi hakkındaki bazı verilere ulaşılmaya çalışılmakta olup, bu verilerin olumlu çıkması neticesinde kredinin onaylanması gibi bir durum söz konusudur. E-devlet ya da farklı sistemler üzerinden araştırılmakta olan bu veriler neticesinde, kişilerin sahip oldukları net gelir miktarları tespit edilmektedir. Gelir belgesiz krediler için bankaların yapmakta olduğu araştırmalar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Kredi Notu İncelenmesi: Kredi talebinde bulunan kişiler için bankalar tarafından belirlenen ilk şartlar arasında yerini almakta olan kredi notu, düşük ya da yüksek olmasına göre değerlendirilmekte ve kredi başvurusunun onaylanması için doğrudan etki oluşturmaktadır. Son dönemlerde daha da önemli bir konu haline gelen kredi notu analizi, bankaların vermekte oldukları kredilerin herhangi bir risk grubuna girip girmediği konusunda fikir sahibi olunmasını sağlamaktadır. Kredi notu düşük olan, kredi sicili kötü olan ya da kara listede yer alan müşterilerin kredi başvuruları kabul edilmezken, kredi notu normal ve normalüstü olan müşterilerin kredi talepleri onaylanmaktadır.
 • SGK Verilerinin İncelenmesi: Gelir belgesiz kredi talebinde bulunan kişilerin kredi başvurularının sonuçlanması için, bankalar tarafından bu kişilerin SGK dokümanları ve varsa vergi levhasına ulaşılmaya çalışılmaktadır. Bu bilgilere ulaşmakta olan bankalar, herhangi bir gelir belgesi talep etmediğini beyan etmiş olsa da bu bilgiler sayesinde kişilerin gelir durumunu teyit etmektedir ve verecekleri kredinin onayını, mevcut bilgilerin ardından belirlemektedir.

Odeabank Gelir Belgesiz Kredi Detayları

Odeabank gelir belgesi olmadan kredi veren bankalardan bir tanesi olup, belirli miktardaki kredi ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaktadır. Bordrosuz kredi imkanı sunmakta olan Odeabank, bu kredileri için bazı şartlar talep etmektedir. Bu şartlara uyum sağlayan tüm müşterilerin, 60 aya kadar çıkan vade oranlarıyla kredi alma hakları mevcuttur. Odeabank tarafından verilen gelir belgesiz krediler için talep edilen temel şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Gelir belgesiz kredi almak isteyen kişilerin kredi notu yüksek olmak zorundadır.
 • Gelir belgesiz kredi alacak olan kişilerin, herhangi bir finansal kurum ve kuruluş sebebiyle kara listeye düşmemiş olması ve sicilinin temiz olması gerekmektedir.
 • Kişilerin kredilere teminat gösterebilecekleri herhangi bir gayrimenkule sahip olması gerekmektedir.

Bu temel şartları sağlamakta olan tüm kişilerin, Odeabank tarafından verilen gelir belgesiz krediler için başvuruda bulunma hakkı bulunmaktadır. T.C. Kimlik belgesinin alınmasının ardından internet şubesi ya da Odeabank şubeleri üzerinden gerçekleştirilmekte olan kredi başvuruları için son kararı, Odeabank yetkilileri vermekte olup, kredi başvuru sonuçları müşterilere en kısa süre içerisinde bildirilmektedir. Odeabank’tan alınacak olan gelir belgesiz kredilerin detayları şu şekilde belirtilmektedir:

 • Gelir belgesiz kredilerin üst limiti 10.000 TL olarak belirlenmiştir.
 • Krediler için 53 TL tahsis ücreti kesilmektedir.
 • Gelir belgesiz krediye uygulanmakta olan faiz oranı %2,27’dir.
 • Krediyi 36 aya varan vade seçenekleriyle alma imkânı bulunmaktadır.
 • Aylık olarak ödenecek asgari taksit miktarı 439 TL’dir.

Garanti Bankası Gelir Belgesiz İlk Kredim Kredisi

Garanti Bankası gelir belgesiz kredisini “İlk Kredim” kategorisi altında vermektedir. Kişilerin 100.000 TL’ye kadar kredi çekme hakkının bulunduğu gelir belgesiz ilk kredim kampanyası için uygulanmakta olan faiz oranı %2,4 olarak belirlenmiştir. Daha önce herhangi bir konut ya da araç kredisi almamış olup, ilk kredisi için başvuran müşterilerin faydalanabileceği İlk Kredim kampanyası için banka tarafından bazı şartlar öne sürülmektedir ve şu şekilde belirtilmektedir:

 • İlk Kredim kampanyasından faydalanmak isteyen kişilerin, daha önce herhangi bir kredi almamış olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan kişilerin herhangi bir kredi kartı borcu olmamalıdır.
 • Başvuru yapacak kişilerin kredi notunun yüksek olmasının yanında, bu kişilerin sicilinin temiz olması ve kara listede yer almamaları gerekmektedir.

Akbank Gelir Belgesiz Kredi Detayları

Akbank gelir belgesi olmadan kredi vermenin yanında, bu kredilerin geri ödenmesi konusunda da çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır. 40.000 TL’ye kadar kredi çekme imkanı bulunan Akbank gelir belgesiz kredisi için belirlenmiş olan detaylar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kredi için 48 aya kadar vade seçeneği sunulmaktadır.
 • Kredi için belirlenen faiz oranı %2,16’dır.
 • Aylık taksit ödemeleri 1.007,74 TL2dir.

Kredi notu yüksek olan ve sicilinde herhangi bir bozukluk bulunmayan kişilerin faydalanabileceği gelir belgesiz krediye başvurmak için Akbank mobil uygulaması olan “Akbank Direkt” sistemine girilmesinin ardından;

 • Akbank aktivasyon şifresi girilmeli,
 • “Başvuru ve Nakit İhtiyaçlarım” seçeneğine tıklanmalı,
 • “İhtiyaç Kredisi Başvurusu” linkine girilmesinin ardından, talep edilen bilgiler girilmelidir.