Gayrimenkul Yatırımında Metaverse Dönemi | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.848,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5779
  % 0,19
 • € EURO
  35,0028
  % 0,30
 • £ POUND
  41,5112
  % 0,41
 • ¥ YUAN
  4,4897
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3926
  % 3,01
 • BITCOIN/TL
  2126832,462
  % -1,30
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Gayrimenkul Yatırımında Metaverse Dönemi

Gayrimenkul Yatırımında Metaverse Dönemi
728 90

Bir süredir dünya gündeminin tam ortasında yer alan Metaverse, pek çok sektörü derinden etkiliyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip edenlerin çok iyi bildiği yeni bir sanal evren olan Metaverse gün geçtikçe ismini herkese duyuruyor. Perakende, turizm, bankacılık, tekstil gibi sektörleri çoktan etkisi altına alan Metaverse, gayrimenkul sektöründe de önemli değişimlerin yolunu açıyor.

Metaverse ve gayrimenkul konusu her geçen gün daha da ilgi çekiyor ve bununla ilgili olarak düzenlenen zirvelerde sıkça ele alınıyor. Dünyanın son senelerde değişip gelişmesinin sonucunda bilinir hale gelen artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik kavramları sonucu ortaya çıkan metaverse yeni bir yatırım aracı olarak da öne çıkmış durumda. Fiziki paralar, altın, gümüş gibi değerli madenler ve daha pek çok ilgi gören yatırım aracı, yerini farklı araçlara bırakıyor. Yıllar boyunca herkes tarafından sıklıkla tercih edilen gayrimenkul yatırımcılığı da Metaverse evrenindeki yerini sağlamlaştırma yolunda ilerliyor.

Gayrimenkul sektörü dünya ve buna bağlı olarak ülkelerin nüfusu artış gösterdikçe büyüyen ve kendini sürekli yenileyen sektörlerden oluyor. Çok katlı binalar, toplu yaşam alanları gibi yenilenen dünyaya ayak uyduran projeler Metaverse dünyasında kendine yer buluyor. Gayrimenkul sektörünün geleceğini değerlendiren uzmanların da sürekli bahsettiği gibi bu tarz sanal yatırımlar, yatırımcıların yüzünü güldürüyor.

300 250 4

Metaverse dünyasına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların, sektörün yeniliği dolayısıyla kafasında pek çok soru bulunuyor. Sanal arsalar ve evlerin değer yaratma potansiyeli, gayrimenkullerin hangi özelliklere göre değerini yukarı taşıyacağı, kira gelirlerinin ne şekilde oluşacağı, arsa ve evlerin mevcut değerlerinin neye göre belirleneceği gibi sorular öne çıkıyor. Birden fazla olan ve hala gelişmeye devam eden Metaverse ortamlarından hangilerine yatırım yapmak gerektiği de son derece merak edilen bir diğer soru.

Konunun uzmanları dünya için yeni bir kavram olan Metaverse hakkında bilgi vermek ve bu gayrimenkullerin metaverse dünyası ile olan ilişkisini açıklamak için birçok eğitim, seminer, toplantı düzenliyor. Sanal arsalara yatırım yapmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar bu zirveler aracılığı ile konuya ilgi duyan kişilerle paylaşılıyor.

Emlak sektörünün önde gelen firmalarından PropertyTR Genel Müdürü Yusuf Boz, konu ile ilgili açıklamasında: “Klasik bir yatırım aracı olan ve seneler boyunca kullanılan gayrimenkul yatırımcılığının metaverse dünyasına taşınması da aslında sürpriz bir gelişme değil. Değişen dünya düzeni içinde çağa ayak uyduran ve sürekli yenilenen gayrimenkul sektörü yatırımcılarına birbirinden özel fırsatlar sunuyor. Her yeni alan gibi Metaverse üzerindeki gayrimenkullerin de önceden sıkı bir araştırma ile tam olarak kavranması gerekiyor. Son aylarda popüler olsa da aslında bir süredir var olan Metaverse dünyası üzerindeki işlemlerin takip edilmesi de son derece önemli” diyerek, Metaverse ile emlak sektöründe yaşanabilecek yeni gelişmeler olamabileceğini ifade ediyor.

Karşılaştırmalar ve takipler sonucunda yatırımcıların kafasında bir fiyat skalası oluşması mümkün görülüyor. Değişik gayrimenkullerin önceki ve sonraki fiyatları yatırımcılara karlılık açısından birçok fikir veriyor. Enformasyon kanallarından kolayca edinilen bilgiler sayesinde hem bireysel Metaverse yatırımcıları hem de şirketler ne tarz bir pozisyon almaları gerektiğine karar veriyor. Şirketler genellikle birbiriyle bağlantılı yerlerdeki gayrimenkullere yönelerek daha büyük yatırımlar yapmayı tercih ediyor. Bireysel yatırımcılar ise bu yeni dünyayı daha fazla tanımak ve deneyimlemek için ufak gayrimenkul yatırımları ile sağlam adımlar atmaya çalışıyor. Bireysel yatırımcının yanı sıra inşaat firmaları da bu konu ile son derece ilgili. Bu şirketlerin pazarlama ve satış konusunda farklı stratejilerin tartışılıp düzenlenmesi noktasında sıkı bir çalışma yürütmesi gerekiyor.

Metaverse üzerinden gayrimenkul alım satımının gelecekte fiziki gayrimenkul satışını ne şekilde etkileyeceği de son derece merak konusu. Uzmanlar büyüyen ve her geçen gün bilinirliğini artıran sanal dünyanın emlak piyasasına olumlu etkiler yapacağını düşünüyor. Pek çok yatırımcı yeni fırsatlar bulmak için bu iki piyasaya da hakim olacağı şekilde hareket ediyor. Metaverse üzerinden alınan çeşitli yerler bu sanal dünyanın takipçilerinin buluşma noktası olarak da kullanılıyor. NFT gibi yeni alanların sergilemesinin yapıldığı Metaverse dünyası, birden fazla kavramı birleştirerek ve büyüyerek yoluna devam ediyor.

Gayrimenkul sektörünün öncü kuruluşlarından olan ve yaptığı başarılı işlerle tanınan PropertyTR yönetim kurulu başkanı Yusuf Boz, sektör ile ilgili yaptığı başarılı tahminler ve yorumlarla öne çıkıyor. Gayrimenkul değerleme üzerine çalışmaları bulunan Boz, “Türkiye ve dünyada son hız ilerleyen ve cazibesini gün geçtikçe daha da artıran emlak sektörü farklı olumsuz durumlara rağmen büyümeye devam ediyor” ifadeleriyle gayrimenkul piyasasının yükselişte olduğunu vurguluyor.

Çok merak edilen Metaverse ve Gayrimenkul konusunu da değerlendiren Yusuf Boz, çeşitli ekonomik sorunlara rağmen insanların emlak yatırımı yapmayı sürdürdüğüne dikkat çekiyor. Boz, “Fiziki emlak alım satımının yanında Metaverse gibi sanal dünyalara olan ilginin gittikçe artmasını bekliyoruz. Önümüzdeki yıllar için en değerli yatırımlardan biri gayrimenkul olarak görülüyor” diyerek gerçekleşmesi beklenen hareketliliğe dikkat çekiyor.

Reva Yatırım bünyesinde gayrimenkul yatırım uzmanlığı konusunda faaliyetlerine devam eden Yusuf Boz’un ifadeleri ile son yıllarda kırılan emlak satışı rekorları ile doğrulanmış oluyor. Yatırımcılara ve tüketicilere emlak konusunda yardımcı olan PropertyTR emlak ofisi, Metaverse gibi sanal dünyalara olan ilginin de gün geçtikçe artacağı konusunda diğer uzmanlarla hemfikir. Sektörle bağın temelden kurulmasının önemi ve geniş bir portföye sahip olmanın yatırıma olan olumlu etkilerinin altını çizen Yusuf Boz, sanal dünyaların bilinirliğini katlayarak yatırımcıların ilgisini çekeceğinden de emin.

Metaverse üzerinde yaşanan gayrimenkul patlaması ve yeni dünyanın gereklilikleri, herkesi konunun uzmanlarına doğru yönlendiriyor. Özellikle yeni ve gelişmekte olan bir alana yatırım yapmak isteyenleri heyecanlandıran sıcak gelişmeler gün geçtikçe daha da hareketleniyor.

728 90
Araç çubuğuna atla