Euro Neden Yükseliyor | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1574550,442
  % -1,11
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Euro Neden Yükseliyor

Euro Neden Yükseliyor
728 90

Euro neden yükseliyor sorusuna verilebilecek cevaplar günümüzde oldukça büyük önem arz etmektedir. Euro’nun artması Türkiye’ye gelen yabancılara bir artı sağladığı gibi, Türklere oldukça zorlu durumlar yaşatabilmektedir. Merak edilen diğer konular ise kurların Türkiye’ye etkisi, neden yükseldiği ve nasıl düşüşe geçeceğidir.

Türkiye’de Euro Neden Yükseliyor?

Bilindiği üzere bir ülkede döviz kurları artışa geçiyor ise bu ülkenin belirli miktarda cari açığı olduğu anlamına gelmektedir. Türkiye’de ise Euro neden yükseliyor sorusuna bir cevap olarak da bu cari açık sebep olarak verilebilmektedir. Türkiye’nin iç piyasasında döviz ihtiyacı tam olarak karşılanmamasından dolayı cari açık günden güne fazlalaşır ve buna bağlı olarak döviz de değer kazanmaktadır. Bu dövizlerin değer kazanması ile beraber alım fiyatı da gözle görülür bir şekilde artmaktadır. Kişilerin ellerinde bulunan Türk Lirası’nı Euro’ya çevirmek istediklerinde, oranlar denk olmamasından kaynaklı olarak kişilerin ellerindeki paraları, istedikleri dövize çevirebilmeleri bir hayli imkansız olmaktadır. Bu sebeple de Euro artış görmeye devam etmektedir.

300 250 4

Ancak unutulmamalıdır ki, Euro’nun yükselmesinde asıl sebep bunlarla kısıtlı değildir. Bunun yanında ise ülkeler arasında yaşanan olumsuz krizlerinde borsa piyasasına etkisi oldukça büyük olmaktadır. Bir ülkeyle aranda geçen olumsuz bir siyasi durumlar, bürokratik krizler devletlere döviz kuru olarak geri dönebilmektedir. Bu sebeple de o ülkeye ait döviz kurları gittikçe artmaya devam etmektedir.

Yükselen Kurların Türkiye’ye Etkisi Nedir?

Euro neden yükseliyor sorunun yanında bu yükselmelerin sebep olabileceği durumlar da kişilerin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bunun sebeplerinden bir tanesi de halk kesiminin bu durumdan oldukça fazla etkilenmesidir.

Dövizlerin artmasından bu yana, bu durumdan birçok kişi faydalanmaya çalışmaktadır. Döviz kurlarıyla ilgili ya da ilgisiz neredeyse her işletme bu durumu bahane ederek sattığı mallara büyük zamlar getirebilmektedir. Bu durumdan mağdur olan halk ise neredeyse hiçbir şey yapamamaktadır.

En temel ihtiyaçların bile zar zor giderildiği bu dönemde tatil yapmak ya da bir yerden başka bir noktaya geçmek oldukça maliyetli bir işlem haline gelmektedir. Kurların artışıyla otel fiyatları, uçak biletleri gibi uygulamalarında fiyat artışları gözle görülebilir nitelikte olmaktadır.

Kurlarda oluşan artışlarla beraber, halk tabakasına bu durumun enflasyon ve işsizlik olarak geri döneceği, şirketlerin artan maliyetler sebebiyle oldukça olumsuz etkileneceği de yadsınamaz gerçekliklerden bazılardır.

Enflasyon artışı ile beraber kişilerin market alışverişi, eğitim, ev kiraları gibi durumlarında uygulanan fiyat oranları da artarak ilerlemeye devam etmektedir. İşsizliğinde giderek artmaya devam ettiği ülkemizde bu durumu ekarte edebilmek gittikçe zorlaşmaktadır.

Turizmin Döviz Kurları İle Alakası

Eğer bir ülkeye giriş yapan yeterli miktarda turist sayısı var ise bu o ülkede bulunan döviz kurlarının yükselişe geçmeyeceğini ve aksine stabil oranda bulunacağını gösterir. Türkiye’de bulunan turistik mekanlar ile döviz kurlarının aynı olması kişilerin kafalarını karıştırmaktadır.

Türkiye’de bulunan turizm mekanlarının oldukça fazla olması bu durumda insanların aklına Euro neden yükseliyor sorusunu getirmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, ülkemize giren turist sayısı pandemi sebebiyle oldukça aza inmiştir. Bu sebeple de, ülkemizde bulunan döviz kurlarındaki cari açıklık gittikçe büyümüş ve artışlara sebep olmuştur. Pandeminin etkisinin giderek azalmasıyla beraber, turistlerin ülkeye tekrardan gelebilmesi Euro kurlarının eski haline dönebilmesi adına beklenen bir durumdur.

Euro Kuru

Euro neden yükseliyor sorusunun sıklıkla sorulmasına neden olan ülkemizdeki Euro kurlarındaki artış, artık halkı oldukça kötü bir şekilde etkilemektedir. Bugün 1 Euro’nun Türk parasındaki karşılığı 10,33 Türk Lirası’dır.

Bu durumda halk birçok açıdan etkilenmeye devam etmektedir. Ülkemizde kurulan pazarlarda dahi bu durumu fırsat bilerek hiçbir alakası dahi bulunmuyorken ürünlerine zam yapan pazarcılar bulunmaktadır. Bunun yanında zincir marketlerde günden güne artarak ilerleyen ürün fiyatları ise halk kesiminden herkesi zor bir duruma düşürecek niteliktedir.

Euro kurunun gittikçe artmasıyla beraber birçok vatandaş ne yapacağını bilemeden ellerinde bulunan maaşlarla geçinmeye çalışmaya devam etmektedir. Bu duruma ek olarak yalnızca market fiyatları değil; ev kiralarının artması, eğitim masraflarının artması, otomativ fiyatlarındaki artışlar ve işsizlik artışı gibi olumsuz durumlarda meydana gelebilmektedir.

Bu sebeple insanlar birçok alanda yatırım yapmaya ve ellerinde bulunan mesleklerini kaybetmemek adına oldukça büyük çabalar sarf etmektedir.

Euro/TL

Euro ve TL arasında bulunan döviz açıkları ülkeleri zor bir sürece sürükleyen durumlardan sadece bir tanesidir. Ülkemizde yükselmeye devam eden Euro günümüz kurlarında 10,33 Türk Lirası olarak işlem görmektedir.

Bu durum turistler için oldukça avantajlıdır. Örneğin; ellerinde bulunan 1 Euro ile beraber 10 liralık bir ürün satın alabilmektedir. Ancak, ülke de bulunan yerli halk için bu durum negatif yönleriyle hissedilmektedir.

Artan enflasyon ve işsizlik ile beraber Euro’nun artışı halk tabakasından olan kişileri oldukça kötü bir şekilde etkilemektedir. Bunun bir sebebi de yükselen kurları bahane eden üretici sınıfındaki insanlardan kaynaklanmaktadır. Bu sınıftaki kişilerin ilgisi olup olmadığına bakmadan fırsatçılık yapmak adına yükselttiği fiyatlar tam anlamıyla cep yakan türdedir ve insanların yaşam koşullarını oldukça zorlaştırmaktadır.

Euro Neden Yükseliyor 2021?

Euro neden yükseliyor sorusuna cevap olarak çeşitli konular sıralanabilmektedir. Bu konulardan ilki ülkeye gelen turist sayısının azlığı ve ülke de bulunan turistin de dışarıya çıkması olarak verilebilmektedir. Ülkede bulunan turistler Euro satışı yapmalarından ardından Türk parası almaktadır ve böylece ülkedeki döviz açığı da giderek kapanmakta ve yükselmeler giderek yavaşlamaktadır. Ancak bunun aksi gerçekleştiği süre zarfı boyunca Euro giderek artış göstermeye devam etmektedir.

Bir diğer sebep olarak ise devlet arasındaki olumsuz krizler ve olumsuz bürokratik durumlar verilebilmektedir. İki ülke arasında meydana gelen olumsuz durumlar, karşı ülkeye döviz kuru olarak yansıtılmaktadır. Bir tür soğuk savaş olan bu durum, ülkelerin başına sorunlar açabilecek niteliktedir. Nitekim ülkemizde bulunan halk tabakası yükselen döviz kurları sebebiyle oldukça fazla olumsuz olarak etkilenmektedir.

Bunun yanında asıl sebeplerden bir tanesi olan ülkede bulunan cari açıklardır. Bir ülkede, döviz paralarında görülebilecek bir yetersizlik alım veya satım işlemlerini oldukça olumsuz etkilemektedir. Bu noktada da cari açık giderek büyüyerek, fiyat artışı da ortaya çıkmaktadır.

Euro’nun Yükselme Sebepleri Nelerdir?

Euro’nun yükselme sebepleri arasında birçok konu sayılabilmektedir. Bu konulardan ilki ülkede bulunan cari açıklardır. Cari açığın artmasıyla beraber ülkede bulunan döviz kurlarının fiyatı da artış göstermektedir.

Bir başka sebep olarak devletlerin arasında meydana gelen siyasi krizlerdir. İki devlet arasında bir sorun yaşandığı zaman bu durum para birimlerine yansıtılarak diğer devletin zor durumda kalması istenebilmektedir, soğuk savaş olarak görülebilecek olan bu uygulama ülkelerde devamlılık seyrettiği zamanlarda olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir.

Bunun yanında ise ülkelere giriş yapan turist sayısı ile çıkış yapan turist sayısıyla ters orantı halinde olmasıdır. Bir ülkede turist oldukça büyük bir oranda bulunuyor ise bu ülkenin cari açığı da gittikçe kapanacağından zamanla döviz kurları da düşüşe geçmektedir. Ancak gelen turist sayısı, çıkan turist sayısından fazla olduğu zaman diliminde ise bu döviz kurları giderek artacaktır.

Buna ek olarak herhangi bir ürününü ihraç etmeyen bir ülke de döviz kurları açısından oldukça büyük problemler yaşanabilmektedir. Özellikle sanayi ürünlerinde görülen yetersiz satışlar döviz kurlarının yükselmesinde en büyük etkenlerden bir tanesi olmaktadır.

728 90
Araç çubuğuna atla