• YARIM ALTIN
  3.835,00
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8116
  % 0,01
 • € EURO
  20,4382
  % -0,29
 • £ POUND
  23,3099
  % -0,23
 • ¥ YUAN
  2,7735
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,2708
  % 0,13
 • BITCOIN/TL
  435124,449
  % 0,80
 • BIST 100
  %

Ethereum Ne Zaman Çıktı

Ethereum Ne Zaman Çıktı

Ethereum, kripto para dünyasında son yılların en gözde para birimlerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Ethereum artan değeri ve Bitcoin ile olan yarışı ile pek çok kişinin dikkatini çekmeye devam etmektedir. Peki, Ethereum ne zaman çıktı? Ethereum işlemleri nasıl yapılır?               

Ethereum Nedir ve Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Ethereum kripto para piyasasında açık kaynaklı ve akıllı anlaşmalar oluşturma gibi işlemleri yapmayı sağlayan bir sistemdir. Sistem içerisinde işlem halka açık ve blokchain modeli kullanılarak yapılmaktadır. Ethereum kripto para sistemi içerisinde Ether para birimi kullanılmaktadır. Ethereum sistemi içerisinde üretilen bu para birimi bankalar arasından transfer yapılabilir bir para birimidir. Aynı zamanda madencilik hesaplamaları amacıyla da kullanılabilen bir kripto para çeşididir.

2013 yılında Vitalik Buterin tarafından üretilen Ethereum zaman içerisinde kripto para piyasasında değerini arttırmıştır. 2014 yılında online bir fon bulma sitesinden alındıktan sonra ön madencilik gibi alanlarda çalışamaya başlayarak değerini arttırmıştır. Ancak asıl atılımını 2016 yılında DAO projesinin başarısız sonuçlanması ile 2 farklı blok zincirine ayrılarak yaptı. Hem Ethereum hem de Ethereum Classic olmak üzere iki farklı şekilde devam eden Ethereum kripto para birimi 2017 yılında kripto paraların tanınmasıyla büyümeye başladır.  Ethereum ilk çıkış fiyatı sonrasında 2017’de ilk defa büyük sayılı işlemlerle karşılaştı.

2016 sonu 2017 başlarından Ethereum bir milyon işlem sayısına ulaşarak büyük bir atılım yaratmıştır. Dolayısıyla bana göre Ethereum ne zaman çıktı sorusu yerine Ethereum ne zaman 1 milyon işlem sayısını geçti sorusu sorularak kripto para birimlerinin nasıl değerlendiği anlaşılabilir. 2017 yılı kripto para birimlerinin halka tanıştığı ve işlem verilenin yükseldiği yıldır. Hem Bitcoin hem de Ethereum kripto para birimleri büyük bir gelişim göstererek değerlerini arttırmışlardır.

Bitcoin ve Ethereum Para Birimleri Arasında İşlem Farkları Nelerdir?

Ethereum ne zaman çıktı araştırması yapan kişiler genellikle Ethereum’un Bitcoin ile karşılaştırıldığı görmektedir. Peki, Ethereum ile Bitcoin arasında bulunan farklar nelerdir? Ethereum ve Bitcoin kripto para birimleri birçok benzerlik barındırmasına rağmen işlem yaparken farklı şekilde ilerlemektedir. Kullanıcısına kazandıran bu kripto para birimleri farklılıkları oldukça fazladır. Özellikle Ethereum ile Bitcoin arasında olan işlem süresi farkı dikkat çekmektedir. Ethereum blok süresi ortalama 15 saniye civarında sürerken Bitcoin’de bu süre 10 dakikaya kadar ulaşmaktadır. Dolayısıyla da bu süre farkı pek çok yatırımcı adayının dikkatini çekmektedir. Ethereum ile Bitcoin arasında olan en önemli işlem farklarından bir diğer ise dijital para üretimi konusunda olan farklılıklarıdır. Ethereum dijital para üretiminde genellikle tutarlı bir tutum sergilese de bazı durumlarda değişiklikler de gösterebilmektedir. Buna karşın Bitcoin 4 yılda bir oran değiştirmekte ve yarıya düşmektedir.

Aynı zamanda Bitcoin ve Ethereum arasında olan farklardan biri de işlem büyüklüğü ve işlem türleri ile ilgilidir. Bitcoin işlemleri genellikle işlem büyüklüğü ya da yapılan işlemin bayt cinsi önemlidir. Bitcoin sisteminde rekabet genellikle bu iki önemli nokta arasında oluşmaktadır. Bitcoin sisteminde işlem ücretleri de işlem hesaplamalarının ne kadar karmaşık olduğuna göre değişir. Ethereum sisteminde ise işlem ücretleri gaz ünitelerinden belirlidir. Ethereum sisteminde bulunan işlem ücretleri de genellikle Bitcoin işlem ücretlerinden daha düşüktür. Bu nedenle Ethereum yıllara göre fiyatı araştırmaları Ethereum işlemi yapmak isteyen kişiler için oldukça önemlidir.

Ethereum Bitcoin’e Rakip Olabilir Mi?

Ethereum kripto para piyasalarında Bitcoin’in ardından en çok işlem gören ve kullanılan para birimi olarak piyasalarda boy göstermektedir. Bu nedenle de pek çok kişi Ethereum’un Bitcoin’e karşı rakip olup olmadığı ya da Ethereum’un Bitcoin’i geçip geçmeyeceğini merak etmektedir. Özellikle Bitcoin ne zaman çıktı ya da Ethereum ne zaman çıktı karşılaştırması yapan kişiler için bu iki kripto biriminin rakip olup olmaması oldukça önemlidir. Bu süreçte, Ethereum Bitcoin’den daha sonra işlem görmeye başlamasına rağmen değerini kısa sürede arttırmıştır. Bu nedenle de kripto para piyasalarında Bitcoin ile karşılaştırılarak Bitcoin’in rakibi olarak gösterilmiştir. Ancak bana göre Ethereum Bitcoin’in rakibi değildir. Bitcoin ile Ethereum farklı işlem özellikleri sunduğu için ikisinin de farklı işlemlerde farklı kazançları vardır. Bu nedenle de Ethereum işlemi Bitcoin işlemi yapmaya engel değildir.

Ethereum İşlemleri Nasıl Yapılır ve Ethereum Nasıl Üretilir?

Ethereum işlemleri ve üretimi kendine has özelliklere sahiptir. Bu nedenle kullanıcılarına ve yatırımcılarına bazı avantajlar sağlamaktadır. Ethereum üretimi yapmak isteyen bir kişi öncelikle bir Ethereum cüzdanı oluşturmalıdır. Ardından gerekli olan programlar yüklenerek Ethereum üretimine başlayabilirsiniz. Üretimlerinizi ister bireysel isterseniz de havuz içerisinde yapabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken, yapmak istediğiniz işlemdir. Havuza dahil olunan işlemlerde üretim daha fazla olabilmektedir. Aynı zamanda Ethereum üretimi için herhangi bir yüksek işlemcili cihaza gerek olmadan da işlem yapabilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken Ethereum kripto para sistemini tüm noktaları ile anlamak ve işlem yapmak istediğiniz türü seçmek olacaktır.

YORUMLAR YAZ

Araç çubuğuna atla