Ethereum Bitcoin Farkı | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.149,00
  % 0,21
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1862
  % 0,09
 • € EURO
  34,9965
  % 0,05
 • £ POUND
  41,0046
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,4520
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3561
  % -0,15
 • BITCOIN/TL
  2262494,496
  % -0,99
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Ethereum Bitcoin Farkı

Ethereum Bitcoin Farkı
728 90

Geleceğin en önemli yatırım alanlarından biri olarak gösterilen kripto para piyasaları, pek çok yatırımcı adayının ilgisini çekmektedir. Kripto para piyasaları özellikle içerisinde bulunana farklı para birimleri ve getirileri sayesinde kazandıran bir sistem olarak görülmektedir. Bu sistem içerisinde bulunan en önemli para birimlerinde Ethereum Bitcoin farkı ise yatırımcı adaylarının en merak ettiği sorulardan biridir.      

Başlıklar

Kripto Para Piyasalarında Bulunana Para Birimleri Nelerdir?

Kripto para birimleri tıpkı finans ve döviz piyasalarında olan para birimleri gibi çeşitlenmektedir. Birbirinden farklı prensip ve kuralları olan bu para birimleri yatırımcılarına oldukça fazla kazandırmaktadır. Kripto para ortaya çıktığı 2009 yılından bu yana pek çok farklı para birimi de yaratılmıştır. Sanal bir döviz piyasası olarak da adlandırılabilecek olan kripto para piyasasında en çok bilinen ve kazanç getiren para birimleri arasında Bitcoin, Ethereum ve buna benzer para birimleri yer almaktadır. Bu noktada sorulması gereken ilk soru Bitcoin nedir ve Ethereum nedir? şeklinde olmalıdır.

300 250 4

Bitcoin ve Ethereum kripto para birimleri arasında en çok tercih edilen ve en çok yükselen para birimleri arasında yer alan iki para birimidir. Bence iki para birimi arasında pek çok benzerlik bulunmaktadır. Özellikle ikisi de kripto para piyasasında en çok kazandıran para birimleri arasında yer alması, para birimi cüzdanlarında saklanabilir olması ve çevrimiçi borsalarda alınıp satılması yönünden aynı özelliklere sahiptir. Bu iki para biriminin de en yüksek kripto para birimlerinden olduğundan bahsetmiştim. Peki, bu para birimlerinin yükselmesini ya da değer kazanmasını ne, nasıl belirlemektedir? Kripto para piyasasında herhangi bir merkezi yönetim olmadığından kripto paraların değer kazanıp kaybetmesi tamamen kullanıcıların tercihlerine göre belirlenmektedir. Blockchain olarak adlandırılan bir defter teknolojisi sayesinde yeni paralar üretilebilmektedir. Böylelikle paraya yönelik kullanım talebi arttıkça kripto para biriminin değeri de yükselmektedir.

Bitcoin ve Ethereum Para Birimlerinin Ortaya Çıkışı

Ethereum ve Bitcoin almak isteyen kişiler Ethereum Bitcoin farkı ve benzerliklerini de araştırmaktadır. Kripto para birimleri arasında en çok kazandıran ve kullanılan birim olan Bitcoin, 2009 yılından beri işlem gören kripto para piyasasında en çok tercih edilen para birimi olarak karşınıza çıkmaktadır.  Hükümet destekli ya da merkezi bir yönetimle kontrol edilmeyen bu kripto para birimi sistemsel olarak güvence altına almaktadır. Kripto para deyince akla ilk gelen Bitcoin, ilk kripto para birimi olmamasına rağmen en çok kazanç getirenidir. Özellikle son 10 yıl içerisinde büyük bir ivme yakalamış, 2017 yılında bu ivmesi en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Çevrim içi olarak ilerlediğinde gerçek dünyada herhangi bir karşılığı yoktur. Ancak buna rağmen devletlerin ve şirketlerin tanıdığı ve kabul ettiği kripto para sistemi içerisinde Bitcoin en çok kabul edilenlerden biridir.

Ethereum ise 2015 yılında ortaya çıkan bir kripto para birimidir Ethereum kripto para piyasasında açık uçlu bir merkezi bulunmayan bir sistem kullanmaktadır. Özellikle akıllı sözleşmelerin güvenli ve dolandırıcılık gibi kesintiler olmadan oluşturulması işlemimde hizmet vermektedir. Bitcoin kripto para biriminden daha geniş bir uygulama kapsamına sahip olan Ethereum avantajları ile oldukça dikkat çeken bir sisteme sahiptir. Bu nedenle de Ethereum Bitcoin’i geçer mi sorusu sıklıkla gündeme gelmektedir.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ethereum Bitcoin farkı kripto para piyasasında yatırım yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Birbiri ile en çok kazanç getiren kripto para birimi olma konusunda yarışan bu iki kripto para birimi arasından bazı farklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar genellikle teknik ve sistemle ilgili farklılıklardır. Bunlardan ilki Ethereum ağı içerisinde yürütülebilir kod işlemleri yapılabilmektedir. Bitcoin’e bakıldığında ise bu durumun mümkün olmadığı ve yalnızca not tutma özelliğinin olduğu görülmektedir. Aynı zamanda iki sistem arasında bulunana işlem süresidir. Bitcoin sisteminde işlemler dakikalar içerisinde gerçekleşirken Ethereum sistemi içerisinde saniyeler içerisinde gerçekleşir. Ethereum Bitcoin farkı arasında en önemli olan fark ise amaçlarıdır. Bitcoin sistemi ulusal para birimleri yerine kullanılmak üzere üretilen bir alternatiftir. Ethereum sistemi ise hem uygulama geliştirilebilen hem de sözleşmelerin oluşturulabildiği kendi para bitimi olan bir sistemdir. Bu nedenle de Ethereum oldukça merak edilmekte ve Ethereum TL karşılığı sorgulanmaktadır.

Ethereum ve Bitcoin Para Birimlerinin İşlem Farklılığı

Kripto para piyasasında en çok bilinen para birimlerinden olan bu iki para birimi özelliklerde olduğu gibi yapılan işlemlerde de birbirinden ayrılmaktadır. Her ikisi de dijital para birimi olmasına rağmen sistemleri birbirinden farklı işlemektedir. Bitcoin tamamen bir para birimi olarak tasarlandığından işlem genişliği Ethereum’a göre daha azdır. Ethereum ise akıllı sözleşmeler oluşturma ya da merkezsiz uygulamalar geliştirmek isteyenlere olanak vermektedir. Hem kısa sürede işlem yapma şansı tanıması hem de kolay kullanımı ile pek çok kişi tarafından olumlu karşılanmaktadır. İncelenen özelliklere göre bu iki para birimi arasında sizin için en uygun para birimi ve sistemini seçmek size kalmıştır.

728 90
Araç çubuğuna atla