EOS Nedir, Avantajları Nelerdir? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.675,00
  % 2,25
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5121
  % 0,28
 • € EURO
  34,5466
  % 0,08
 • £ POUND
  40,4313
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,4915
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3444
  % -0,71
 • BITCOIN/TL
  2038237,482
  % -1,64
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

EOS Nedir, Avantajları Nelerdir?

EOS Nedir, Avantajları Nelerdir?
728 90

EOS, yeksek aktarım hızı ve esnekliğine sahip, açık kaynaklı bir blockchain protokolü olarak bilinmektedir. 2017 sensinde tanıtıldığı günden bu ya iş dünyasının sürekli olarak kullanabileceği ilk blockchain platformu olarak da bilinir. EOS diğerlerinden; blockchain üzerine kurulmuş bir işletim sistemi gibi kurgulanmasından kaynaklı temel özellik olarak ayrılıyor. 2017 senenini 25 Haziran tarihinde gerçekleştirilen ICO (sanal para arzı) ile 100 Milyon adet EOS satışından, 196 Milyon Dolar’ın üzerinde bir satış geliri elde etmiş bulunmaktadır. Fakat; ICO’nun hemen ardından, her 23 saatte bir, 2 Milyon adet EOS açık artırma vasıtasıyla en yüksek teklifi veren katılımcıya satılmıştır. EOS, toplamda 1 Milyar adet EOS satışı yaptıktan sonra bu satıştan yaklaşık 4 Milyon Dolay fon toplama başarısını yakalamıştır.

Başlıklar

EOS Nasıl Çalışır?

EOS, blockchain üzerinde, merkezsiz uygulamalar oluşturabilen bir platformdur. Bu uygulamalar platformun esnekliğinden, işlem kapasitesinin yüksek olmasından, güvenlik hizmetlerinden ve platformun kullanıcılara sunduğu birçok avantajdan faydalanmaktadır. Blockchainde verilerin doğrulanması işlemi; dPOS madenciliği sayesinde gerçekleştirilik. Bu sebepten ötürü, EOS ağında, saniye başına milyonlarca işlem gerçekleştirme şansı doğar. İşlemleri onaylamak için yetkilendirilmiş 21 madenci, EOS sanal para kullanıcılarının oylarıyla seçilmekte. EOS blockchainde aktarımlar, enerji tüketimi yüzünden eleştirilere maruz kalan PoW madenciliğine göre çok daha az bir enerji tüketimiyle gerçekleştirilebilir. Bu ağa dahil olan kullanıcılar cihazlarının; ekran kartı, işlemci, disk, hafıza alanı gibi hesaplama kaynaklarını EOS ağı ile paylaşmaktadır. Bunun karşılığında ise; kullanıcılar EOS ağı üzerinden ücretsiz bir şekilde EOS ve akıllı sözleşme ürünleri transferi yapabilir.

300 250 4

EOS Nasıl Muhafaza Edilir?

Çevrimiçi, masaüstü, mobil ya da donanım cüzdanlarında EOS saklama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Diyelim ki; blockchainlerin tamamı arasında bir senkronizasyon işlemi yapmak istiyorsanız, bir EOSIO tam node’a sahip olmanız gerekmektedir. Fakat blockchainin tamamını indirmek ve cihazınızı devamlı açık bir şekilde tutmak istemiyorsanız, Scatter ya da Atomic Wallet cüzdanlarını kullanmanız sizin için iyi olabilir. Eğer ki; EOS cüzdanınızı yanınızda istiyor iseniz, mobil cüzdanları ya da çevrimiçi cüzdanları kullanabilirsiniz. Cüzdan seçme işleminizi yaptıktan sonra özel anahtarınızı almanız gerekmektedir. Seçtiğiniz cüzdanın, özel anahtarı sizinle paylaşıldığı için ve de özel anahtar sayesinde cüzdanlarınızın şifrelerini güvenli bir şekilde sağladığınızdan kesinlikle emin olmanız gerekmektedir. EOS’u sürekli olarak internete bağlı olmayan sanal cüzdanlarda da saklama şansınız var. Donanım cüzdanlarından EOS gönderimi yapmak istediğinizde, cihazı; bilgisayarınızla ya da akıllı telefonununuzla ilişkilendirerek sala cüzdan programı sayesinde işlemlerinizi yapma fırsatınız bulunmaktadır. Aktarım işlemlerinizi, oluşturduğunuz parolayı girerek onay vermeniz gerekmektedir.

EOS Adresine Hesap Adı Tanımlama

Sanal cüzdanınızda oluşturulan EOS hesabına EOS transfer işlemi yapabilirsiniz. Fakat; EOS adresinize bir hesap ismi tanımlamak istiyorsanız, 12 karakter sınırlı bir hesap ismi bularak kullandığınız cüzdana özel EOS hesabınıza, sanal cüzdanınızda oluşturulacak MEMO adresini de ekleyerek belirlediğiniz EOS miktarını gönderebilirsiniz.

EOS Madenciliği Yapılabilir Mi?

Proje, fikir birliği mekanizması olarak dPOS kullandığı için bu mümkün değildir. Fakat; madencilik yapmak yerine, blok üreticileri ağ oluştururlarken, EOS coinlerine blok sağlayacak ve ödüller verecektir. Blok üreticileri ise dPOS sistemi ile oylanacaklar.

EOS.IO ve EOS Coin’leri

EOS sistemi; EOS.IO ve de EOS coinleri olmak üzere iki tane temel unsurdan oluşmaktadır. EOS.IO’yu bir bilgisayar işletim sistemine benzetebiliriz ve görevi ise; EOS blockchain ağını yönetmek ve kontrol etmek. EOS.IO merkezsiz uygulamaların dikey ve de yatay ölçeklendirmesini sağlamak için oluşturulmuş olan blockchain mimarisini kullanmaktadır. EOS coin ise EOS ağının sanal para biriminin adıdır. Bir geliştiricinin EOS coinlerini harcamak yerine ağ kaynaklarını kullanması, dAPPS oluşturmak ve çalıştırmak için elinde tutması daha yararlı olacaktır. Bunun yanında herhangi bir uygulama çalıştırmayan coin sahibi, bant genişliğine ihtiyaç duyan diğer kullanıcılara bunu ayırabilir ya daha kiralayabilir.

EOS Avantajları Nelerdir?

EOS blokchainin bilinen çok fazla avantajı vardır. Ethereum platformunun daha hızlı, iyi ve daha güvenlikli bir sürümü olarak piyasada ismi geçmektedir. Faydalarını düşündüğümüzde; EOS tam donanımlı dAPP’ler geliştirme fırsatları sunmaktadır. Merkezsiz bir platform olarak çalışıyor olmasının yanı sıra, herkesin dAPP oluşturabileceği ve EOS tarafından desteklenen blockchain platformunda da çalışmasına izin verir. Sadece merkezsizlik özelliğiyle bile benzersizlik gösterebilir.  Genelde dAPP’ler kendilerine enerji sağlayabilmek adına akıllı sözleşmeler kullanmaktadır. Fakat; EOS’la akıllı sözleşmelere hiç bir şekilde gerek yoktur. Bu sözleşmelerin yerine, sözleşmelerden daha iyi olduğu iddia edilen dAPP işlemleri kullanılır.

EOS ile Ücretsiz İşlemler

Blockchain sistemlerinin çoğunda, her bir işleme ait ücret ödemeniz gerekebilir. Fakat aynı durum EOS için söz konusu değildir ve EOS sayesinde yapacağınız işlemler ya da hizmetler hiç bir ücret ödemeden yapılabilmektedir.

EOS üzerinden dAPP geliştirebilme işlemi diğerlerine göre daha kolaydır ve geliştiriciler web araçları setini, veritabanı şemalarını ve diğer işlevleri verimli bir biçimde kullanma şansına sahiptirler. Bu sayede de dAPP’lerin geliştirilmesi her açıdan kolaylaşır.

ICO; EOS ve Ethereum

ICO; EOS ve Ethereum benzeri pek çok blockchain platformunun başarılı olmasında büyük bir öneme sahiptir. Bu da demek oluyor ki; herkes platformlarda ICO’ya ev sahipliği yapabilir ve bunu kullanabilir. Tüm bunların yanı sıra; akıllı sözleşme işlemlerinin olmaması EOS’un geliştiricilere kolaylık sağlayan sistemlerin en başında gelmesine örnek gösterilebilir.

728 90
Araç çubuğuna atla