Engellilere Kredi Veren Bankalar | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.611,00
  % 0,43
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5331
  % 0,21
 • € EURO
  34,8760
  % 0,31
 • £ POUND
  40,5795
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  4,4946
  % 0,28
 • РУБ RUBLE
  0,3458
  % 0,36
 • BITCOIN/TL
  2000265,589
  % -3,94
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

Engellilere Kredi Veren Bankalar

Engellilere Kredi Veren Bankalar
728 90

Engellilere kredi verilmesi onların hayatlarını kolaylaştırmak ve birikim yapmak istiyorlarsa ya da bir yere büyük harcamalar yaparak bir alım yapmak isteniyorsa bu onların hayatlarını kolaylaştırmak ve yardımcı olmak için iyi bir çalışmadır ancak koşullar vardır. Öncelikle bu engellilere kredi veren bankalara ve ardından bunların şartlarına sırasıyla bakalım. Engellilere kredi veren bankaları da ayrıntıları ile inceleyelim.

Başlıklar

Engellilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

 • Ziraat Bankası
 • AlbarakaTürk Bankası
 • DenizBank
 • Aktifbank
 • ING Bank
 • PTT Bank
 • TEB Bankası
 • Burganbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Vakıfbank ve
 • Garanti Bankası’dır.

Bu kredinin adı da engelli ihtiyaç kredisidir.

300 250 4

Engelli ihtiyaç kredisinin yukarıda da dediğimiz gibi bazı şartları vardır ve bu şartlar kredinin alınıp alınmayacağında belirli etkiler sunmaktadır. Bu yüzden hepsini dikkatle okumalı ve başvurunuzu ona göre yapmalısınız aksi halde kredi notunuzun düşmesi söz konusu olabilir.

Engelli İhtiyaç Kredisi’nin Şartları Nelerdir?

Bu şartların her banka için farklılık gösterdiğinden de bahsetmek gerekir. Ancak bizim amacımız ortak bir fikir sunmak açısından sizleri bilgilendirmektedir ve temelde yer alan ortak şartları sizler için derledik:

Öncelikle başvuran kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Bu her kredi için zaten geçerli olan bir durumdur elbette. Burada da geçerliliğini sürdürmektedir.

Ardından T.C. vatandaşı olması gerekir bu da önemlidir. Ayrıca kişinin belirlenen üst sınırın altında olması gerekir. Bu üst sınır ise bankalara göre değişmektedir ancak kesin bir sayı vermek gerekirse ortalama 80-83 arası demek mümkündür.

Bir diğer şart ve belki de engellileri en çok etkileyen şart ise kişinin engel durumunun devlet tarafından ve kurumlarca onaylanmış olmasıdır. Bu engel %40 ve üzeri olmak zorundadır ve raporlar ile engelli kredi ihtiyacı için başvuru yapabilirsiniz.

Engelli bireyler de çalışabilmektedir. Bu aşamada engelli maaşı ile birlikte bir çalışma sebebiyle gelen gelir de söz konusu olduğundan belki de çekilecek kredinin oranı arttırılabilir. Bu gibi durumlarda çalışan engellinin maaş bordrosu veya onaylanan bir gelir belgesi şarttır. Bu sayede gelir artışınız olur ve yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi oranınız yükselebilir.

Elbette kredi notunuz yüksek olmalıdır bu herkes için geçerlidir sadece engellileri etkilemez. Kredi notunuza göre bir kredi alabilme imkanınız olacaktır. Üstünüze veya maaşınıza herhangi bir haciz olmaması da gerekir bu gibi durumlar şartları zorlar ve kredi alamamanıza sebep olabilir.

Bir diğer önemli koşul da bu engelin fiziksel seviyede olmasıdır. Zihinsel engelli kişiler için kredi çekmek veya bir yakınının çekmesi mümkün değildir.

Engelli İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Tüm Belgeler Nelerdir?

Bazı evraklar sunulması gerekir. Bu gibi durumlarda da başvuru için bu evraklar şarttır.

Elbette T.C. kimlik kartının aslı ve fotokopisi, engelli olan kişinin engelli kimlik kartı, engelli kişinin engelli ve %40 üzerinde engeli olduğuna dair onaylı bir devlet kurumu raporu, bu raporun aslı ve nüshası, engelli maaşını kanıtlayan belge ve varsa maaş bordrosu, ikametgah adresi ve asıl kredi başvuru formu istenir.

Ancak başka durumlar da vardır çünkü bazı bankalar kefil isteyebilirler. Bu gibi durumlarda da kefile dair belgeler de istenir. Örneğin; kefilin gelir durumunu gösteren belge ve ikametgahına dair e devlet üzerinden alınan bir belge gerekir.

Ayrıca teminat da istenebilir ve bu gibi durumlarda da buna göre belgeler eklenmelidir.

Kamu kurumu olan devlet bankaları kişinin engelli olmasını yeterli görürken özel bankalar bu konuda farklı bir bakış açısına sahiptirler ve beklentileri de başkadır. Engellinin bir maaş geliri olmasını da beklerler. Krediler ancak bu şekilde verilebilmektedir.

Ayrıca kredi çekebilmek için en az 6 aylık bir sigortalı geçmişinin bulunması gerekmektedir. Bu gibi ayrıntılar bankalar için oldukça önemlidir.

Bu krediler 60 aya kadar vadeler ile verilmektedir.

Bazı Bankaların Engellilere Verilen İhtiyaç Kredisi İçin Faiz Oranları Nedir?

Elimizde bazı bankaların bunun için verdiği bazı faiz oranları vardır. Bu faiz oranlarının sık sık değiştiğini söylemek de mümkündür bu yüzden başvurmadan önce bankalara sorulması oldukça mantıklı olacaktır.

ING Bank / %1.2

TEB / %1.39

Aktifbank / %2.69

Denizbank / %1.69

Burganbank / %1.49’dur ve bu oranlar dediğimiz gibi değişime açıktır.

Şimdi isterseniz bazı bankaların engelli kredisi olanaklarına daha ayrıntılı bakalım.

TEB Engelli Kredisi

TEB’in engelli ihtiyaç kredisine başvuru yapabilmek için öncelikle PTT üzerinden başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Başvuru internet üzerinden de gerçekleşebilmektedir.

60 aya kadar süren bir vade seçeneği vardır ve engelliler için bir dosya ücreti söz konusu değildir.

Burger Bank Engelli Kredisi

Başvuru yine PTT aracılığı ile gerçekleşmektedir. Burada da 60 aya kadar vade seçeneği sunulmaktadır. Faiz oranı ise yukarıda belirttiğimiz gibi %1,49’dur.

Aktif Bank Engelli Kredisi

Başvurularını internet üzerinden de gerçekleştirebilirler. Böylelikle fiziksel engeli olan insanlar daha fazla yorulmamış ve zora sokulmamış olmaktadır.

30.000TL’ye kadar nakit kredi imkanı vardır ve 60 aya kadar vade seçeneği burada da bulunmaktadır. Faiz oranı ise %2,09’dur.

Vakıfbank Engelli Kredisi

PTT araçlığına gerek kalmadan direkt Vakıfbank üzerinden başvurulabilmektedir. Burada bir maaş bordrosu da gerekmektedir. Vakıfbank’ın böyle bir isteği söz konusudur.

Ayrıca engelli durumuna dair bir rapor belgelenmesi de gerekmektedir ayrıca.

Yine 30.000’e kadar nakit ve 60 aya varan vade sistemi burada da geçerlidir.

Garanti Bankası Engelli Kredisi

Düşük faizli ve 60 aya varan vade sistemi ile işlem yapılmaktadır.

Halk Bank Engelli Kredisi

Kişinin aylık engelli maaşının 10 katına kadar nakit kredi verilebilmektedir. Başvurular da internet üzerinden gerçekleşebilir.

Ziraat Bankası Engelli Kredisi

Ziraat Bankası’nda da internet başvurusu imkanı vardır. Böylelikle engelliler evlerinden çıkmadan ve zorluklar yaşamadan rahatça başvurularını yapabilirler.

60 aya kadar varan bir vade seçeneği ve yüksek kredi notu istenir. Ayrıca diğer bankalardan farklı olarak burada %40 değil %50 bir engelli oranı istenir. Bu önemli bir ayrıntıdır ve başvurmadan önce dikkat etmek gerekmektedir.

Ayrıca SGK priminin de 6 ay boyunca düzenli ve eksiksiz biçimde ödenmiş olması istenir.

PTT Engelli Kredisi

PTT’nin herhangi bir şubesinden başvuru yapabilir ve paranızı alabilirsiniz herhangi bir şube belirli değildir yani. Böylelikle size en yakın şubeye giderek fazla sıkıntı çekmemiş olursunuz.

Engelli kredisi, burada kişinin engelli maaşına göre belirlenmektedir ve PTT tarafından olmayacak şekilde belirlenen anlaşmalı banka ile sağlanmaktadır yani PTT burada köprü görevi görmektedir diyebiliriz.

Burada da belirlenen koşul; kredi çeken engellinin aylık maaşının yarısından fazlası her ay ödenecek biçimde bir kredi tutarı belirlenir. Vadesi ise diğer bankalar gibi 60 aya kadar çıkmaktadır bu konuda herhangi bir değişiklik ve bir sıkıntı söz konusu değildir.

Yapı Kredi Engelli Kredisi

Burada önemli olan bazı durumlar vardır. Kişinin üzerinde bir icra olması istenmez ve kredi notlarının da iyi bir seviyede olması beklenir. Gelir belgenizi de alarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Sigorta belgesi, maaş bordrosu veya gelir belgesi, kimlik fotokopisi ve devlet kurumlarından alınmış heyet onaylı engelli raporu beklenmektedir.

728 90
Araç çubuğuna atla