En İyi Türk Kripto Para Borsası | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri En İyi Türk Kripto Para Borsası
 • YARIM ALTIN
  8.146,00
  % 0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2000
  % 0,12
 • € EURO
  35,0117
  % 0,02
 • £ POUND
  40,9908
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  4,4507
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3560
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2259475,172
  % -1,46
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

En İyi Türk Kripto Para Borsası 

En İyi Türk Kripto Para Borsası 
728 90

Kripto para borsası, kripto paraların ya da varlıkların işlem gördükleri finansal platformlara verilen isimdir. Elektronik borsalar olarak da düşünülebilir. Bu borsalarda, aslında tıpkı geleneksel borsalarda olduğu gibi, kripto paralarla ilgili alım satım, transfer, bahis vb. finans işlemleri gerçekleştirilir. Bu platformlara kayıt yaptıran kullanıcılar/yatırımcılar, belli bir arz talep mekanizması içerisinde tokenlerin (dijital varlık birimlerinin) fiyatını belirlerler. Ek olarak, bu tür borsalarda kripto paraları reel (itibari) paraya dönüştürme şansı da vardır.

Kripto paraya dayalı finans evreninin son yıllarda büyük ivme kazanmasıyla birlikte, her ülkenin kendi kripto borsa dinamikleri oluşmaya başlamıştır. Öyle ki, günümüzde en iyi Türk kripto para borsası için belirlenen ölçütlerden söz edilir hale gelinmiştir… özellikle de COVID-19 salgınının Türkiye’nin kripto paraya bakışını da etkilemesiyle birlikte.

Başlıklar

300 250 4

Pandeminin Türkiye’deki Kripto Para Algısına Etkisi

Küresel salgının damgasını vurduğu 2020 yılının son aylarında Türkiye, kripto paraya uyum bakımından 154 ülke arasında 29uncu sıraya yerleşmiş durumdaydı; Ortadoğu’da ise lider konumundaydı. Salgın sürecinde, kripto para birimleri arasında hala başı çekmekte olan Bitcoin’e duyulan güven oranı %20’nin, memnuniyet oranı ise %55’in üstüne çıkmıştır. Başka bir deyişle, 2020’de yaşanan küresel sarsıntı, pek çok kişi ve kurumu kripto para borsalarına yönlendirmiştir ve artık evet, en iyi Türk kripto para borsası hakkında yapılan analizler, belki de her zamankinden daha anlamlı hale gelmiştir.

En İyisini Seçmenin Önemi

Kuşkusuz, herkes genelde zorlukla kazanıp biriktirdiği varlıkları en iyi yerde korumak ve deyim yerindeyse gözü arkada kalmadan emanet etmek ister. Kağıt üzerinde kripto para, esasen oldukça güvenli bir sistem olan blokzinciri (blockchain) teknolojisine bağlıdır. Ancak tıpkı başka sektörlerde olduğu gibi, hem Türkiye’de hem dünya genelinde kripto paraya verilen önem arttıkça, ilgili borsaların sayısında bir patlama yaşanmıştır ve bu çeşitlenme, ilk bakışta olumlu gibi görünse de, bazı istismar durumlarını beraberinde getirmiştir. Her zaman tam anlamıyla yeterli olmayan güvenlik, hacklenme vb. sorunlar, söz konusu piyasa için azımsanamayacak tehditler haline gelmiştir.

Bu nedenle, günümüzde artık daha bilinçli bir yaklaşımın gerekli olduğunu anlayan yatırımcılar, kripto para borsası seçiminde daha ince eleyip sık dokumaya başlamışlardır. Mesele, özetle en iyi ve sağlam borsayı seçip kendini güvence altına almaktır. Peki, en iyi borsa ya da daha doğru bir deyişle en iyi Türk kripto para borsası belirlenirken dikkate alınan ölçütler hangileridir?

En İyi Borsa Neye Göre Belirlenir? 

Hangi alan için olursa olsun, günümüzde “en iyi” olanı belirlemek ya da müşterilerin vb. eğilimlerini tam anlamıyla saptayabilmek zorlaşmıştır. Bunun nedenleri arasında, gitgide çeşitlenen kaynaklar (anket şirketleri vb.), hızlı değişkenlik gibi etkenler sayılabilir. Buna rağmen, en iyi Türk kripto para borsası gibi bir konu hakkında sorgulama yapıldığı zaman, finans uzmanlarının hemfikir oldukları bazı temel ölçütler bulunmaktadır. Bu ölçütler, özetle şöyle sıralanabilir:

–       Seçenekler: Belli bir konuda en ideal kararı kılmaya ve/veya en iyi olanı belirlemeye çalışırken, piyasadaki mevcut seçenekleri araştırıp aralarında karşılaştırma yapmanın önemi büyüktür. Herhangi bir kripto para borsası, ilk bakışta en cazip çözüm gibi görünebilir; ancak rakiplerine oranla avantajları, dezavantajları, konumu vb. bilgileri dikkate almak da gerekmektedir.

–       Para birimi seçenekleri: Bir borsanın, yatırımcılara farklı kripto para birimi seçenekleri sunup sunmadığı da araştırılması gereken önemli etkenlerden biridir. Daha fazla kripto para birimi seçeneği, daha esnek ve zengin ticaret olanakları sunar.

–       Kullanıcı arayüzü: Tıpkı bir mağazanın vitrini ve raf düzenlemesi gibidir. Kullanıcı, aradığını rahatça bulabiliyor mu? Tüm bilgiler yerli yerinde ve düzenli mi? Keyifli ve ergonomik bir kullanım sağlanıyor mu? Bu sorulara olumlu yanıt verebilen platformların, “en iyi” kategorisinde yer alma şansı doğal olarak daha fazladır.

–       Müşteri hizmetleri: Borsa platformlarını araştırırken dikkate alınması gereken bir diğer önemli etkendir. İşlem öncesi ve sonrası müşteriye sağlanan destek, yöneltilen sorulara ve olası şikayetlere zamanında ve olabildiğince saydam yanıt verilmesi, hata ve mağduriyetlerin etkili biçimde giderilmesi, işlem sonrası takip vb. unsurlar, en iyi borsaları belirlemekte yardımcı olur.

–       Güvenlik: Bu listede kasıtlı olarak en sona bırakıla ama en önemli olan ölçüt! Altyapı güvenliği, bir kripto borsanın olmazsa olmazıdır. Sektörün gelişmesiyle birlikte artan risk ve tehditler, ilgili platformlar tarafından titizlikle ele alınmalıdır. Fonların soğuk cüzdanlarda saklanması, işlemlerin gerektiğinde birden fazla onay aşamasına tabi olması gibi “en az zarar” odaklı bir yapılandırma, platformun iyi olup olmadığı hakkında kesin bilgi verir.

Başlıbaşına Bir Ölçüt Olarak Güvenilirlik

Güvenlik unsuruna ek olarak, kripto para platformlarının güvenilirlik profili de büyük öneme sahiptir. En iyi Türk kripto para borsası dendiğinde, bu unvan için “yarışan” adayların belli başlı özelliklerine bakılır: İşlem hacmi, alış-satış fark ortalaması, aktif işlem çifti oranı (ATR), tahmini rezervler, mevzuata uygunluk, API teknik kapsamı gibi maddeler için borsanın sağladığı oranlar ölçülür ve güven puanı hesaplanır.

En İyi Türk Kripto Para Borsası… Veya Borsaları

Başdöndürücü bir hızla gelişen ve değişen bir piyasada, en iyi Türk kripto para borsası gibi bir tanımı tekil olarak kullanmak biraz zorlaşmıştır; özellikle de farklı kaynakların farklı ölçümler yapıp kendilerine özgü sıralamalar sundukları bu dönemde. Ancak yine de Paribu, BTCTürk, Thodex gibi platformlar, en iyi Türk kripto para borsası araştırmalarında kendilerinden en çok söz ettirenler arasında.

728 90
Araç çubuğuna atla