En İyi Kripto Paralar | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1575359,202
  % -0,61
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

En İyi Kripto Paralar

En İyi Kripto Paralar
728 90

Kripto paralar, 2008 yılında Bitcoin’in üretilmesi ile yatırım dünyasına girmiştir. Bunun ardından Bitcoin’in ünlenmesi ile birlikte ise birçok kripto para birimi piyasaya sunulmuştur. Piyasada bulunan bu kripto paralardan hangisinin daha iyi, hangisi ile yatırım yapmak gerek bu konudan bahsedeceğim.

2020 Yılında En İyi Performans Göstermiş Kripto Paralar

Bir kripto paranın iyi olduğunu anlamak için geçmiş yıllarda sergilediği grafikler büyük önem taşımaktadır. Hangi kripto para alınmalı 2020 yılı sonuçlarına göre geçen yıl en iyi performans göstermiş kripto para birimlerini inceleyelim.

300 250 4

Geçtiğimiz yıl iyi performans sergilemiş en iyi kripto paralar;

 • BTC: Bitcoin 2020 yılında genel olarak %157,11 değer artışı göstererek en iyi kripto paralar içerisinde yerini korumaktadır.
 • ETH: Ethereum 2020 yılında genel olarak %345,49 değer kazanarak kripto para borsası içerisinde güvenini yerleştirmiştir.
 • LTC: Litecoin geçtiğimiz yıl genel olarak %90,10 oranında artış göstermiştir.
 • XRP: Ripple 2020 yılı sonunda genel olarak %223,68 oranında değer artırarak yatırımcılarına kazanç sağlamıştır.
 • XLM: Lumen, Ethereum’a yakın olarak %335,68 göstererek geçen yılın kazandıran kripto para birimleri arasında yerini almıştır.
 • BAT: Basic Attention Token geçtğimiz yıl %20,74 değer artışı sağlamıştır.
 • LINK: ChainLink 2020 yılının sonunda %671,47 oranında değer artışı yaşayarak en yüksek artış yaşayan para birimi olmuştur.

Bu bilgilerin ışığında en çok para değeri artışı ChainLink yaşamıştır diyebilirim. En düşük artışı ise %20,74 ile Basic Attention Taken yaşamıştır. Ancak en düşük artış miktarı bile %20 olmuştur.

2021 Yılında Yatırım Yapabileceğiniz En İyi Kripto Paralar

Bu kadar kripto para içerisinden en iyi kripto paralar hangisidir ve hangisine 2021 yılında yatırım yapmak kazançlı olacaktır ele alalım. Bu para birimleri en popüler ve geçtiğimiz yıllarda kar kazandırarak yatırımcılarını sevindirmiş para birimleridir.

 1. Bitcoin (BTC): Bitcoin uzun süreler boyunca yatırımcılarının yüzünü güldürmüş bir kripto para birimidir. Özellikle 2021 yılı içerisinde yaşaması beklenen büyük sıçrama ile 2021 yılında tercih edilebilecek en iyi kripto paralardan biridir.
 2. Ethereum (ETH): Hangi kripto para alınmalı 2021 yılında cevabı Ethereum olacaktır. Ethereum geriden gelen ancak yükselişe devam eden bir kripto para birimidir.
 3. Litecoin (LTC): Litecoin, Bitcoin ya da Ethereum kadar pahalı bir kripto para değildir. Buna rağmen değeri ilk 10 kripto para içerisindedir. Bu nedenle küçük yatırımlar yapmak için mantıklı bir harekettir.
 4. Ripple (XRP): Ripple da bir diğer ucuz ancak 2021 yılı içerisinde değerini artırması beklenen para birimidir.
 5. Tether (USDT): Tether, tabiri caizse doların coin haline getirilmiş versiyonudur. 1 USDT = 1$ olarak sabitlenmiştir. Doların önümüzde yıl içerisinde göstereceği artışta kar elde etmek için bu coin cinsini kullanabilirsiniz.

Weiss Ratings’e Göre En İyi Kripto Paralar

Weiss Ratings, ünlü kripto paralar için belirli ölçeklere göre değerlendirme gerçekleştirerek A+ ’tan E- ‘ye kadar harf derecesi vermektedir. Değerlendirilen bu kripto paraları inceleyerek en iyi kripto paralar hangisidir hakkında bir fikir sahibi olabiliriz.

Başlangıçta şunu bilmeliyiz ki derecelendirmelerde en yüksek not A+ ancak hiçbir kripto para A+ alamadı. En yüksek olarak B – alan kripto paralar bulunmaktadır.

Derecelendirmeye göre en iyi kripto paralar;

 1. Bitcoin: Bitcoin derecelendirme içerisinde B – puanı alarak en iyi kripto paralardan biridir unvanını kazanmıştır.
 2. Ethereum: Ethereum ise bir diğer B – puanını almayı başarmış kripto para birimidir.
 3. Ripple: Ripple C+ alarak bu sıralamada 3. Sıraya yerleşmiştir.
 4. EOS: 2,78 değeriyle EOS C+ almış ve 4. Olarak listeye girmiştir.
 5. Tezos: Tezos listeye son olarak girmiş C+ derecesine sahip bir diğer kripto paradır.

Yatırım riskine göre en iyi para birimleri;

 1. Bitcoin: Bitcoin bu kriterde de B – alarak ilk sıraya yerleşmeyi başarmıştır.
 2. Ethereum: Ethereum da yine B – alarak Bitcoin’i takip etmektedir.
 3. Ripple: C+ alarak bu sıralamada da Ripple 3. Olmuştur.
 4. Bitcoin Cash: Bitcoin Cash bu kriterden C+ alarak listeye girmeyi başarmıştır.
 5. Litecoin: Litecoin C+ ile bu listeye sondan girmeyi başarmış bir diğer kripto para birimidir.

En İyi Kripto Paralar Neye Göre Değerlendirilir?

En iyi kripto paralar neye göre değerlendirilir, bu değerlendirme yapılırken neler göz önünde tutulur diye inceleyecek olursak;

 • Kripto paranın sergilediği grafik büyük önem taşımaktadır. Yıl başındaki değeri ile yıl sonundaki değeri arasındaki fark + olmalıdır. Bu değer – ise yatırımcılarını yıl sonunda zarara uğrattığı anlaşılacaktır.
 • Para biriminin risk ve ödül oranı olumlu yönde olmalıdır. Risk ne kadar büyükse ödül o kadar artacak olmalıdır ki yatırımcılar aldıkları riske göre kar elde edebilsinler.
 • Kripto para borsası içerisinde bilinen para birimleri iyi değerlendirilmelidir. Para biriminin çalışma mantığı incelenerek artması için gerekli koşulların neler olduğu bilinmelidir. Bu sayede para biriminin neye göre artıp düşeceği anlaşılabilir.
728 90
Araç çubuğuna atla