En Güvenilir Kripto Para | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri En Güvenilir Kripto Para
 • YARIM ALTIN
  8.130,00
  % -0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1956
  % 0,11
 • € EURO
  35,0185
  % 0,04
 • £ POUND
  41,0471
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  4,4463
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3562
  % -0,12
 • BITCOIN/TL
  2256504,333
  % -1,35
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

En Güvenilir Kripto Para

En Güvenilir Kripto Para
728 90

1980 yıllarında ortaya çıkan ve karmaşık kodlar sayesinde güvenliği sağlanan para birimidir. Günümüzde sıkça isminden bahsettiren kripto para, dijital sistemle çalışan ve uçtan uca şifrelenen para birimidir. Dijital ve güvenli bir sistemle, bu para birimini kullanan her bir kişinin kaydını tutarak çalışır.

Kriptografik algoritmalar kullanan bu sistemin işleyişi kriptolojiye bağlıdır. Herhangi bir merkezi bulunmayarak, kişinin parasını oto kontrolüyle takip etmesini sağlar. Banka veya kredi kartlarında da bir nevi kripto para birimini kullandığımız söylenebilir. Somut olarak elimize almadığımız, sanal ortamda kullandığımız paralardan pek bir farkı yoktur.

Mobil bankacılık uygulamalarında veya internet bankacılığında paranın giriş ve çıkışını gördüğümüz gibi, kripto para biriminde de aynı şekilde rakamsal değişiklikleri görürüz. Nakit paraya bir alternatif yaratan kripto parayı, herhangi bir kişi veya kuruluşu yönetmiyor olması onu daha güvenilir hale getirmiştir.

300 250 4

Başlıklar

Kripto Para Nerelerde Kullanılır?

Birçok kişi kripto parayı, ’’geleceğin parası’’ olarak görmektedir. Günümüzde dijital ortamda kullanılan para birimi gelişmiş ve nakit kullanan insan sayısı azalmıştır.

Dijital ortamda ve epeyce karışık bir matematik temelli şifrelendirme ile güvenliğini had safhada tutan kripto para, sanal ortamda yaptığımız her işlemde kullandığımız bir para birimi olmuştur. Fiziksel herhangi bir karşılığı olmamakla beraber, neredeyse tüm dijital platformlarda kullanılabilmektedir.

Kripto parayı; Gün geçtikçe daha da benimsediğimiz, E-ticaret başta olmak üzere, perakende, sosyal medya, fatura ödemeleri, ithalat ve ihracat ödemelerimizde kolaylıkla kullanabiliriz. Akıllı telefon, tablet veya bilgisayarlarımızda saniyeler içerisinde güvenli ödeme yapmak için kripto para iyi bir seçenektir.

Kripto Para Nasıl Kullanılır?

Son yıllarda, akıllı telefonların kullanımının da artmasıyla beraber, önümüze çıkan reklamlar sayesinde sıkça ismini duyduğumuz kripto para birimi birçok farklı ismiyle karşımıza çıkmaktadır. Fakat, bu noktada önemli olan sitenin güvenliği olmalıdır.

En güvenilir kripto para, özellikle son yıllarda sıklıkla adını duyduğumuz ‘’BTC’’ sembolüyle gösterilen, ‘’ Bitcoin’’ ‘dir. Herhangi bir bankaya bağlı olmadan, sadece sanal ortamda kullanacağımız para birimidir.  Yaratıcısının kim olduğu tam olarak bilinmeyen Bitcoin, en sık tercih edilen ve en güvenilir kripto para birimidir. Oldukça popüler olan bu para biriminin, nakit olarak çekebileceğiniz bir merkezi veya   herhangi bir ödeme sistemi bulunmamaktadır. Bu para birimi, talepler doğrultusunda fiyatta artış veya düşüş yaşanıyor.

Günümüzün en güvenilir kripto para birimi olan Bitcoin, geçtiğimiz yıllardan bugüne büyük bir talep artışı yaşamakta ve dolayısıyla hareketli bir dönem geçirmektedir. Geçtiğimiz son bir yılda epeyce yükselirken, son zamanlarda talep artışıyla beraber ciddi bir düşüşe geçtiğini söylemek mümkün.

Bitcoin dışında birçok sanal para birimi bulunmaktadır. Bunların arasında; ’’Ethereum’’, ’’Tether’’ , ’’ Polkadot ’’Ripple’’, ’’Cardano’’, ’’Litecoin’’  gibi  kripto para birimleri bulunmaktadır. Bunlar gibi pek çok sanal para birimi bulunmasıyla beraber, kripto para seçmede zorluk yaşatmaktadır. En güvenilir kripto para, bulunması zor bir para birimi olsa da epeyce araştırma yapıp seçilmesi tavsiye edilmektedir.

Kripto Para Avantajları

Değindiğimiz üzere kripto para, fiziksel kullanıma uygun bir para değildir. Pek çok sanal ortamda ihtiyaç duyduğumuz bu para birimini kullanırken, nakit olarak kullanamadığımız için herhangi bir hırsızlık olayına maruz kalmayız. Banka\Kredi kartında veya nakit olarak yanımızda taşımadığımız kripto parayla, istediğimiz tüm işlemleri dijital ortamda güvenli bir şekilde yapabiliriz.

Bir diğer avantajı ise, işlem limiti olmadan istediğimiz miktar parayla işlem yapabiliyor olmanızdır. Havale, EFT gibi işlemlerde, paranın karşı tarafa ulaşması için beklenilen süre kripto para kullanımında bulunmaz. Transfer edeceğiniz parayı, beklemeden kolay bir şekilde gönderebilirsiniz. Ayrıca, hiçbir şekilde sahte para kopyalanması durumuyla karşılaşmazsınız.

Merkez bir banka veya kuruluş tarafından yönetilmiyor olması da, rahatlıkla ülkelerarası kripto para işlemi yapabilmemize olanak tanımaktadır. Kripto para transferinde, banka havalelerinde alınan komisyon benzeri herhangi bir ücret ödemezsiniz. Kripto para miktarında bir sınırın bulunması, geleneksel parada yaşadığımız enflasyon sorununu da ortadan kaldırmaktadır.

Kripto Paraların Güvenliği

Kripto para kullanarak yatırım yapmak isteyen kişilerin sık sorduğu soru, bu paraların güvenliğinin nasıl sağlandığı olmaktadır.

Kripto paranın güvenliği, kriptolojiden yardım alıp, tamamen karmaşık bir matematiksel formül kullanılarak oluşturulan şifreli yazılarla sağlanmaktadır. Güvenlikli bir ortamda hazırlanan bu şifreli yazıların, en güvenilir kripto para bulma konusunda oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Kripto para, nakit paraya göre daha güvenlikli olmakla beraber, çok daha iyi bir şifreleme sistemi kullanılarak korunmaktadır.

En güvenilir kripto para olarak belirttiğimiz Bitcoin’i kullanırken sanal bir cüzdan hesabı oluşturursunuz. Bu sanal cüzdanınızda bulunan kripto para miktarı, diğer kişiler tarafından görülse de isminiz paylaşılmaz.

Kripto Para Yasal Mıdır?

Herhangi bir merkeze bağlı olmayan kripto paralarla ilgili, ülkemizde yasal bir düzenleme henüz yapılmamıştır. En güvenilir kripto para olarak bildiğimiz Bitcoin, bir para fonuna sahip olmamakla beraber, kripto para kullanılarak yapılan hiçbir işlemin devlet tarafından bir yasallığı bulunmamaktadır.

Sanal para biriminin kullanıldığı Bitcoin, kripto para borsalarında popüler olmasına rağmen, hükümet tarafından herhangi bir yasal düzenleme yapılmamıştır. Yasallığı ülkelere göre değişen Bitcoin kripto para birimi, bazı ülkelerde yasal bir varlık olarak kabul edilirken, bir merkezi kuruma bağlı olmaması nedeniyle, Türkiye’de yasal bir varlık olduğu kabul edilmemiştir.

728 90
Araç çubuğuna atla