Emekliye Çifte Zam Müjdesi | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.872,00
  % 0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8500
  % 0,07
 • € EURO
  35,2183
  % -0,16
 • £ POUND
  41,7176
  % -0,04
 • ¥ YUAN
  4,5287
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3697
  % -0,07
 • BITCOIN/TL
  2150636,440
  % -1,03
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Emekliye Çifte Zam Müjdesi

Emekliye Çifte Zam Müjdesi
728 90

Merkez Bankası’nın emeklilere yaptırdığı beklenti anketinin sonuçları açıklanıyor. Bu ankete göre ülkemizde bulunan memur emeklileri Temmuz ayında alacakları % 5’lik zamma ilaveten enflasyondan oluşan % 1.94 lük farkı da ekleniyor. Anketler sonucunda ise memur emeklileri çifte zam alıyorlar. Yeni zam oranlarına göre emekli aylığına en az 165 Türk Lirası zam ekleniyor. Böylece en düşük emekli aylığı 2 bin 544 Türk Lirası oluyor.

Başlıklar

Emekli Zammı Bekleyişi

2019 yılının başından beri ülkede yaşanan ekonomik krizden dolayı, zor geçinen emekliler gözlerini Temmuz ayındaki zam oranlarına çeviriyor. Ülke gündeminde en çok sorulan sorulardan birisi de emeklilerin alacağı zam oranı oluyor. Merkez Banka’sının yaptığı anket sonucunda ise Temmuz ayında emeklilere zam + enflasyon farkı verilecek gibi duruyor. % 5 lik zam üzerinden % 1.94 lük enflasyon farkı ekleneceği söyleniyor. Böylelikle emeklilerin maaşı en az yüz atmış beş Türk Lirası artıyor. Memur emeklisi maaşı ise en az iki bin beş yüz kırk dört Türk Lirası oluyor. Şimdi ise memur emeklilerinin gözü 3 Temmuz tarihine çevriliyor. Bu tarihte zam oranlarının açıklanacağı duyuruluyor.

300 250 4

Yine merkez Bankası’nın yaptırmış olduğu beklenti anketine göre 2019 yılının ilk altı ayının enflasyonu % 5.94 çıkabilecek gibi duruyor. Enflasyon farkından gelecek olan % 1.94 lük fark ile de memur emeklilerinin alabileceği toplam zam oranı % 6.94 civarlarına ulaşıyor. En düşük memur emekli maaşı iki bin üç yüz yetmiş dokuz lira elli dokuz kuruştan toplamda yapılacak yüz atmış dört lira on dört kuruşluk zam ile iki bin beş yüz kırk dört lira yetmiş üç kuruşa çıktığı hesaplanıyor.

Emekliye 3 Temmuz Heyecanı

Memur emeklileri ise her ayın 1’i ile 5’i arası maaşlarını alıyorlar. 3 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak olan zam oranlarından dolayı memurlar Temmuz ayında aldıkları aylıklarını eski maaş üzerinden alıyorlar. Temmuz ayı içerisinde tüm emeklilerin zam artışlarının hesaplarına yatması bekleniyor. Sosyal ve Güvenlik Kurumu’nun resmi olarak yapacağı açıklamanın ardından tüm emekliler rahat bir nefes almayı bekliyor.

Emeklilerin 2019 yılı ikinci ayı için zam artışlarında son virajlara girildiği şu günlerde tüm emekliler gözlerini Sosyal ve Güvenlik Kurumu’nun yapacağı açıklamaya çeviriyor. Açıklamanın sonrasında memur emeklileri alacakları zam oranlarını öğrenip ne kadar maaş alacaklarını biliyor olacaklar.

Çifte zam için heyecanla bekleyen emekliler en az % 5’lik zam bunun yanında % 1.94 lük enflasyon farkından doğan zam alacaklar gibi görünüyor. Şimdiden bu oranlara göre aylık ne kadar alacağını hesaplamaya başlayan emekliler 3 Temmuz’u dört gözle bekliyorlar.

Yetkililerin 3 Temmuz’da yapacağı basın açıklamasının ardından memur emeklilerinin 2019 yılının ilk beş ayı için oluşan enflasyon ve enflasyon farkından doğan zam oranları belli olacak. Her ayın birinizi günü ile beşinci günü arasında maaş alan memur emeklileri açıklamanın 3 Temmuz da yapılmasından dolayı maaşlarını zam olmadan alacaklar. Fakat açıklama yapıldıktan sonra her emekliye gelen zam oranı belli olacak ve sosyal güvenlik kurumunun onaylanması ile her memur emeklisi maaş zammını temmuz ayı içerisinde alıyor olacak.

Kıt kanat geçinen memur emeklileri bu zamlar ile biraz daha rahat nefes almayı planlıyor. Maaşlarına gelen toplamda % 5.94 lük zam ile emekliler en az yüz atmış beş Türk Lirası zam alıyor. Böylelikle en düşük emekli aylığı iki bin beş yüz kırk dört lira yetmiş üç kuruşa çıkıyor.

728 90
Araç çubuğuna atla