Ekonomik Takvim Nedir? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.911,00
  % 0,13
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1685
  % 0,07
 • € EURO
  33,7899
  % -0,10
 • £ POUND
  39,4902
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,3297
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3382
  % -0,04
 • BITCOIN/TL
  1781284,159
  % 1,62
 • BIST 100
  9.179,48
  % -1,66

Ekonomik Takvim Nedir?

Ekonomik Takvim Nedir?
728 90

Ekonomik takvim, özellikle şirketlerde ve işletmelerde yer edilen bir tablodur. Bu tablo ile birlikte; günlük veri akışını takip edebildiğiniz gibi hangi ülkeden hangi verinin geldiği ve bu verilerin ne zaman açıklanacağını, verilerin açıklanmış önceden bilgilerinin olup olmadığı rahatlıkla görülebilir. Ekonomik takvim nedir?

Ekonomik Takvim Nedir?

Herhangi bir ülkede yaşanılan siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmeler, ekonomik takvim ile birlikte rahatlıkla görülür. Aynı zamanda piyasa hareketlerini görmek, takip etmek ve piyasanın hangi olayla ne durumda etkilendiği gibi çeşitli durumlara cevap aramak, ekonomik takvim ile birlikte kolaylaşır. Piyasa da bulunan dalgalanmaların yatırımlara ne derecede etki ettiğini öğrenmek isteyen yatırımcılar, ekonomik takvimi göz önüne alarak süreci yönetir. Piyasada bulunan değerlerin yatırımcıya risk ya da kazanç gibi çeşitli durumları sağlaması, ekonomik takvimden takip edilir. Böylelikle ileriye dönük yatırımlar, daha güvenilir bir şekilde gerçekleşir.

300 250 4

Ekonomik Takvimde Parite ve Emtia Fiyatlandırması

Ekonomik takvim kendi içerisinde çeşitli pariteleri ve emtia fiyatlandırmalarını bulundurur. Parite ve emtia fiyatlarında yaşanılan dalgalanmalar, ekonomik takvime yansır. Böylelikle emtialar ve pariteler üzerinden işlem yapmak isteyenler, bu doğrultuda değerlendirmeler yapar. Her ülkede bulunan verilerin saatlere göre değişkenlik göstermesi, ülkelerde bulunan parite ve emtia fiyatlarında olan değişimler ve bu doğrultuda yapılan çeşitli yatırımlar daha sağlıklı bir düzeyde yapılmak istendiği takdirde, takvim göz önünde bulundurulur.  Emtia fiyatlarında yaşanabilecek herhangi bir dalgalanma, kişilerin verilerinin değerlendirilmesi ve ileriye dönük beklentilerinin ne düzey de bulunması gibi çeşitli etkilenmeler gerçekleşir. Özellikle yatırımcılar ve piyasayı takip eden kişilerin beklentilerini karşılayan ekonomik takvim aynı zamanda kişiye istediği konuda yeterli bilgiyi verir. Ekonomik veriler, yatırımcıların beklentilerine göre gerçekleşmesi ya da dalgaların piyasayı etkileyebilmesine göre kişinin yönünü de belirtir.

Ayı Ve Boğa Eğilimleri

Ayı ve boğa denilen çeşitli eylemler, piyasada kullanılan kavramlardır. Bu kavramlar ekonomik takvim ile birlikte ele alınabilir.

 • Boğa eğilimi; Kişinin piyasa da istediği beklentilerin üzerine çıkması konusunda ekonomik takvim tarafından alınan eğilimdir.
 • Ayı eğilimi; Tersi durumda bir işlem gerçekleştiği takdirde, yani kişinin beklentilerinin piyasanın daha altında kalması durumunda, ekonomik takvim ile birlikte veriler, piyasanın kötümser bir hava yaratacağını belirtir. Bu durumda yatırımcı ayı ve boğa eğilimlerine göre sürecini yönetir.

Yatırımcı yatırımını yaparken, bu eğilimlerin hangi anlama geldiğini de özellikle bilmelidir. Eğilimler yatırımcının, kazanca uğraması ve zarar etmesi gibi çeşitli durumlarda da oldukça büyük etkiler oluşturur.

Ekonomik Takvim Nasıl Yorumlanır?

Ekonomik takvim, tam anlamıyla yorumlanmadığı takdirde, kişinin zarara uğramasına sebep olur. Özellikle yatırımcı açısından düşünüldüğün takdirde, yanlış okunan ekonomik takvim verilerinde yanlış şekilde değerlendirilmesini sağlar. Ekonomik takvimlerde çeşitli rakamlar yer alır. Bu rakamlar doğru yorumlandığı takdirde o ülke de bulunan ekonominin ne değerde olduğu da rahatlıkla anlaşılır. Rakamların verilerine göre, il ekonomisinde dikkate alınması gereken değerler de ortaya çıkar. Ülke ekonomisindeki beklentilerin, rakamlar ile birlikte orantılı olduğu görülebilir. Kişinin verilere göre olumlu ya da olumsuz yorumlanabilmesi, rakamlar ile birlikte sağlanır.

Ekonomik Takvim Ve Ekonomik Değerler

Faiz, işsizlik, tarım dışı istihdam oranları ve bu düzeyde bulunan çeşitli konular, ekonomik takvimde bulunur. Aynı zamanda verileri etkileyen diğer unsurlarda ekonomik takvimde yer edinir. Ekonomik takvim, bütün verilen bu unsurların tek bir şekilde okunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda dünya genelinde bulunan çeşitli finansal piyasa durumlarının, ne yönde değişeceği ve kişinin ekonomi konusunda belirli altyapıları ne düzeyde sağlaması gerektiği gibi durumlar ekonomik takvim tarafından okunur. Ekonomik takvimin okunmasında, tercihen uzman analistlerin yorumlarını takip ettiğiniz takdirde, daha detaylı bilgileri edinebilirsiniz. Aynı zamanda sitede bulunan piyasa uzmanları ve konu ile ilgili çeşitli eleştiriler, yatırımcıların bu konu hakkında fikir almasında da yardımcı olur.

Ekonomik Verilerin Önemi

Herhangi bir yatırımcı, verilere göre önce ya da sonrasında çeşitli pozisyonlar alır. Bu pozisyonlar, piyasadaki sert dalgalanmalara göre de değişkenlik gösterebilir. Önemli verilerin, kişinin beklentisine göre değişkenlik gösterdiği gibi verilerin fiyatlar üzerindeki etkisi de oldukça ciddidir. Herhangi bir yatırımcı ekonomik veriler üzerinden bir yatırım yapmak istediği takdirde burada beklentilerinin farklı aynı zamanda bulunan fiyatların beklentilerinin üzerinde olması gibi çeşitli durumları göz ardı etmemelidir. Bulunan verilerin aynı anda açıklanması mümkün değildir. Verilerden beklenenden fazlasını görmek ise kişilerin daha fazla kazana bilirliğini sağlar. Aynı zamanda ülke ekonomisine göre değişkenlik gösteren veriler, piyasada birçok kişinin kararsız kalmasını da seyir haline getirir. Veriler çoğu zaman beklentilerin üst noktada yaşanmasına sebep olurken, bazen de çok alt seviyelerde gerçekleşir. Bu durum yatırımcının ileriye dönük yatırımların da oldukça etkileyici olur.

Ekonomik Takvim Kim Tarafından Okunur?

Ekonomik takvim çoğu zaman yatırımcılar tarafından okunsa da, çoğu zaman piyasa uzmanları tarafından eleştirilir. Piyasa uzmanları ekonomik takvim üzerindeki verinin, yatırımcıya oldukça büyük etkilerde yardımcı olduğunu söylemektedir. Bir ekonomik takvim içerisinde çeşitli konularda fikir sahibi olunduğu gibi günlük, haftalık, yıllık ya da saatlik olarak, raporlar rahatlıkla hazırlanabilir. Yatırımcı ileriye dönük birikimlerini yatırıma çevirmek istediği takdir de burada piyasa değerlerini ve ekonomik takvimi kontrol altına almalıdır. Bu durumda oldukça ön planda olan veriler, doğru okunduğu taktir de kişiye istediği düzeyde kazanç sağlar.

728 90
Araç çubuğuna atla