Ekonomi Konusunda Düzenlemeler İçeren Torba Yasa Meclise Sunuldu | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.620,00
  % 0,54
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5314
  % 0,21
 • € EURO
  34,8960
  % 0,35
 • £ POUND
  40,5613
  % 0,18
 • ¥ YUAN
  4,4919
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3456
  % 0,33
 • BITCOIN/TL
  2002196,677
  % -3,38
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

Ekonomi Konusunda Düzenlemeler İçeren Torba Yasa Meclise Sunuldu

Ekonomi Konusunda Düzenlemeler İçeren Torba Yasa Meclise Sunuldu
728 90

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili olan Mehmet Muş, ülke ekonomide yeni düzenlemeleri içeren yasa teklifi ile ilgili demeçlerde bulundu. Verilen teklife göre varlık barışı altı ay daha uzatılıyor. Borçlu olan özel şirketlere İstanbul Yaklaşımı benzeri olarak yeni bir teşvik ve borç yapılandırma paketi getirilecek. Yurt dışına çıkış harcı ise 50 Türk Lirasına çıkıyor. Klonlanmış IMEI numarasına sahip telefonlar dört ay içinde kapatılabilecek.

Finansal anlamda güçlük içerisinde bulunan şirketlere, geri ödeme yükümlülüklerini yerine getirmesine ve ülke istihdamına katkı sağlamaya devam etmelerine olanak verilmesini sağlamak amacı ile yapılacak çerçeve anlaşması içerisinde bazı teşvikler verilecek ve şirket borçlarının yeniden yapılandırılmasına imkan sağlanacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan Gelir Vergisi Yasası ile bazı yasalarda değişiklik yapılması hakkında yasa teklifine göre, yeni kurulmuş yirmi üniversiteye devredilen bina ve çeşitli tesislerin de içinde bulunduğu gayrimenkullere yönelik ihtilaf konularının ortadan kaldırılması amacı ile söz konusu bina ve tesisler, talep edilmeleri durumunda Yüksek öğretim Kurumunun (YÖK) onayı ile bu üniversitelere devredilebilecek.

300 250 4

Kurul, bu üniversitelere bağlanmış birimlerin hangi binada, tesiste ve gayrimenkulleri kapsadığı konusundaki tereddütleri gidermesinde de yetkili olacak.

Yurt dışında çalışan Türkiye vatandaşları ile yurt dışında çalışırken ya da ülkeye kesin dönüş yaptıktan sonra ölen kişilerin Türkiye vatandaşı olan hak sahiplerinin, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) müracaat ederek “Yurt Dışındaki Türk Vatandaşlarının yurt Dışındaki Geçirdikleri zamanların sosyal güvenlikleri bakımından değerlendirilmesi hakkında yasadaki haklarından yararlanabilirler.

Meclise getirilen bu kanun teklifi ile yurt dışı borçlanma yaparak aylık bağlanmış olan Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı sigortalıların, borçlanılacak her gün için tahakkuk edilecek borç miktarları, ödedikleri prime temel asgari ve azami günlük gelir arasında seçilecek günlük gelirinin %32’sinden %45’ine yükseltiliyor. Borçlanılan zamanlar, kısmi aylığın derecesi ile tam aylık statüsünün değişik olmasına sebep olabileceği nedeni ile tam aylığın bağlanacağı derece ve bağlayacak sosyal güvenlik kurumu da belirlenecek.

Kısmi aylık bağlatılmış olanlar da dahil olmak üzere maddenin yürürlük zamanından daha önce yurt dışında geçmiş zamanlarını borçlanma talebinde bulunan kişilerden tahakkuk ettirilen borçlarını kanuni süresi içinde ödeyen kişiler için sigortalılık zamanlarının hangi derecede değerlendirileceği veya tahakkuk ettirilmek istenen borç miktarının saptanmasında önceki yasalar esas alınacak.

Mevcut olan bir soruşturma kapsamında olan ya da el konularak kişiye ait mülkiyetin kamu nezdine geçirilmesi kararı verilen çeşitli kara ulaşım unsurları için 31 Aralık 2019’a kadar ilgili gümrük idarelerine başvurulması gerekmektedir. Bu işlemler gerçekleştirildikten taşıtın ilk ediniminde ödenmesi gerekmekte olan Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) yaklaşık olarak çeyreğine karşılık gelen miktarın müracaat sahibine tebliğ edildiği zamandan itibaren bir ay içerisinde ilgili tahsil dairesine ödenilmesi halinde, araç hakkında el konularak kişinin mülkiyetinin kamu nezdine geçirilmesi kararı verilemeyecek, mevcut verilmiş olan kararlar kaldırılacak ve el konulan araç sahibine geri verilecek.

İadesi talep edilmiş olan her türlü ulaşım araçlarının korunmasına ilişkin para tutarları, araç sahibi tarafından ödenecek.

Tasfiye işlemi tamamlanmış ulaşım taşıtları için başvurular kabul edilmiyor.

Söz konusu Özel Tüketim Vergisi oranı, maddenin yürürlüğe girdiği zamandan önce ilk edinimi gerçekleşmiş olan kara ulaşım araç taşıtlarının el konularak mülkiyetin kamu nezdine geçirilmesi kararı verilmesi, fiilin gümrük idaresi tarafından saptanmasından önce ve bir ay içerisinde kendiliğinden bildirilmesi halinde %15 olarak uygulanacak. Bu zaman, Cumhurbaşkanınca altı aya dek uzatılabilecek.

728 90
Araç çubuğuna atla