Dünyanın En Çok Baskılanan Madeni! | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.678,00
  % 2,28
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5043
  % 0,28
 • € EURO
  34,5703
  % 0,19
 • £ POUND
  40,4178
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  4,4915
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3442
  % -0,74
 • BITCOIN/TL
  2022059,113
  % -2,95
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

Dünyanın En Çok Baskılanan Madeni!

Dünyanın En Çok Baskılanan Madeni!
728 90

Öncelikle merhaba,

Kapalıçarşı.net için yazmaktan mutluluk duyuyorum. Çok sevgili arkadaşım ve önemli bir konut yatırım uzmanı olan Yusuf (Boz) bana siteyi gönderdiğinde onun sadece konutta değil çok çeşitli alanlarda uzman olduğunu anladım ve ilk yazımda da beklentilerin aksine konutu değil, bana göre son yıllarda fiyatı çok yükselmesin diye en çok baskılanan madeni yazmaya karar verdim.

Lafı uzatmadan söyleyeyim, bu maden bence GÜMÜŞ. Gram gümüşün bu metni yazarken fiyatı 6 TL’nin dahi gerisinde. Her ne kadar son 2 yılda göz kamaştırıcı şekilde yükselse de piyasa analistlerinin beklentilerinin hala altında kalıyor.

300 250 4

Peki Bitcoin gibi mülkiyetsiz ve blockchain teknolojisi ile üretilen sanal para birimi (bir bakıma maden, üstelikle gümüş gibi limitli bir maden) bu kadar hızlı yükselirken neden Gümüş gibi fiziken de alımı mümkün olan bir piyasa değeri fiyat anlamında baskılanıyor.

Aslında ana sebebi Wall Street’te aramak lazım. Çünkü piyasa manipülasyoncuları genelde (bir şekilde bunun bir alışkanlığa dönmesi sebebi ile) borsadaki hisse senetlerinden baş döndürücü şekilde para kazanıyorlar. Buradaki birtakım güç ya da güçler dünya toplam değeri 1.3 Trilyon Dolar olan Gümüşü bir şekilde (en azından şimdilik) yok sayıyor.

Ancak bu kemikleşmiş para kazanma yöntemini yakın zamanda BTC kırdı, sanıyorum yakın zamanda bu alışkanlığı Gümüş de kökten değiştirecek. Ekonominin dünya genelinde ve pandemi etkisi ile; üzerine de Dünya Ekonomik Forum’un ortaya attığı “Great Reset” sosuyla beklenilen düşüşü; bence Gümüş’ü bu yılın kazanç rekortmenleri arasına sokabilir.

Üstelik, bu yıl dünyada beklenen büyük elektrik kesintileri ve bankaların çökme ihtimalinin (her ne kadar şu an için fazla mümkün görünmese de) çok fazla konuşulması fiziken de alınması mümkün olan Gümüş’ün yükselişine katkı yapabilir.

Bir süre sonra başka bir yazıda; ama bu sefer beklenildiği şekilde konut üzerine görüşmek üzere.

Sevgilerimle.

Not: Bu yazıda geçen hiçbir bilgi bir finansal tavsiye ya da alım yönlü bir karara gidiş için yazılmamıştır. Ben bir ekonomi uzmanı değilim ve tüm yazdıklarım kişisel görüş ve/veya çıkarımlarımdır. Ticari alım kararları ile ilgili mesleği bu olan kişilerle birebir görüşerek yatırım yapmanız önemlidir.

 

 

Ali Cömert Gökciler – Girişimci

728 90
Araç çubuğuna atla