Döviz Çiftlerinin Korelasyonu Ticareti | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1573937,104
  % -0,58
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

Döviz Çiftlerinin Korelasyonu Ticareti

Döviz Çiftlerinin Korelasyonu Ticareti
728 90

Döviz piyasasında işlem yapılırken kullanılan para birimlerinin birbiri ile ilişkilidir. Diğer bir ifade ile çift ticaret stratejisi olarak da adlandırılmaktadır. Bu ilişkileri bazı finans piyasalarında daha net bir şekilde hissetmek mümkündür. Özellikle Forex piyasasında bu ilişkileri net olarak görebilirsiniz. Döviz çiftleri iki birimin işlem pencerelerine yerleştirilmesi ile oluşmaktadır. Bu çiftler birbirinin hareketlerini sürekli tekrarlamaktadır.

Korelasyon Nedir ve Döviz Çiftlerini Nasıl Etkilemektedir?

Korelasyon, verilerin oluşturduğu serilerin arasında yaşanan değişimlerin eğilimlerini tanımlamak amaçlı kullanılan terimdir. Döviz piyasasında oluşan bu değişiklikler farklı dinamikleri etkilemektedir. Bu gibi durumların önüne geçmek amacı ile birçok yatırımcı döviz çiftlerinin korelasyonu işaretini kullanarak önlem aldığı görülmektedir. Bu noktada iki farklı korelasyon türü karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan ilki kaygan korelasyon olarak ifade edilmekte ve daha doğru sonuçların ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. İkincisi ise düz korelasyon şeklinde ifade edilir ve kaygan korelasyona göre sonuçlarda sapmalar görmek mümkündür. Diğer yandan, pozitif ve negatif korelasyonlar olarak belirtmek mümkündür. Bu korelasyonlardan pozitif korelasyon senkronize hareketleri ifade ederken negatif korelasyon zıt yöndeki hareketleri ifade etmektedir.

300 250 4

Döviz Çiftleri Korelasyonu Döviz İşlemlerini Nasıl Etkilemekte?

Korelasyon kavramı ile döviz çiftlerinin belirli bir süre içerisinde zıt yönlerde, aynı yönde ya da rastgele bir yönde hareket durumunu göstermektedir. Döviz ticareti sırasında döviz birimleri çift halinde işlem görmektedir. Korelasyon ise daha çok +1 ve -1 aralarında değişen katsayılar aracılığı ile hesaplanmaktadır. Sizde Döviz çiftlerinin korelasyon katsayılarını kullanarak döviz işlemleri yapabilir ve bu yönde kazanç sağlayabilirsiniz. Peki, korelasyon katsayıları tam olarak neyi ifade etmektedir ve nasıl kullanılmaktadır?

Döviz Çiftleri Korelasyonlarının Katsayıları ve İfade Ettikleri Anlamlar Nelerdir?

Döviz çiftlerinin korelasyonu sırasında birçok farklı para biriminin korelasyon katsayısına göre değerlendirmek mümkündür. Böylelikle birçok döviz çiftini ele almak ve yorumlamak amacıyla bu korelasyon katsayılarını kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki en düşük korelasyon aralığı olan -1.0 aralığıdır ve mükemmel ters korelasyonu ifade etmektedir. Hemen ardından -0.8 korelasyon katsayısı ile çok güçlü ters korelasyon gelmektedir. -0.6 korelasyon katsayısı güçlü (yüksek) ters korelasyon anlamını ifade etmektedir. Ardından gelen -0.4 korelasyon katsayısı ise orta ters korelasyon şeklinde bir anlam taşımaktadır. -0.2 korelasyon katsayısı aralığı zayıf (düşük) ters korelasyon anlamını ifade etmektedir. En yüksek katsayı ile en düşük katsayı arasında kalan 0 katsayısı ise rastgele korelasyonu ifade etmekte ve korelasyonun olmadığını göstermektedir. Yavaş yavaş yukarıya tırmanan korelasyon katsayılarından 0.2 katsayısı çok zayıf (önemsiz) korelasyon anlamına gelmektedir. Hemen ardından gelen 0.4 katsayı aralığı zayıf (düşük) korelasyonu ifade etmekteyken 0.6 aralığı orta korelasyonu belirtmektedir. 0.8 korelasyon katsayısı aralığı güçlü (yüksek) korelasyonu ifade ederken 1.0 korelasyon katsayısı ise mükemmel korelasyonu göstermektedir. Sizde bu katsayılara bakarak döviz çiftlerinizi yorumlayabilirsiniz.

Döviz Çiftleri Korelasyonu Kullanarak Daha Verimli Bir Ticaret Yapmak

Döviz çiftlerinin korelasyonu kullanmak yatırımlarınızın daha verimli kullanılmasında önemli bir yer oynamaktadır. Korelasyonları kullanarak daha verimli ticaret yapabilir, kötü pozisyonlardan kaçabilirsiniz. Ters yönde hareket eden döviz çiftleri arasında yeni pozisyon açmak size verimsiz bir ticaret deneyimi sunabilir bu nedenle korelasyonları kullanarak en uygun yatırımı ve ticareti yapabilirsiniz. Çünkü ters yönde hareket eden döviz çiftlerinin biri yukarı yönde çıkarken diğer aşağı yönde inmektedir.

Döviz Çiftlerinde Kaldıraç Kullanma Durumu ve Yatırım Riskleri

Döviz çiftleri ticaretinde korelasyon kullanmak ticaret yapan birçok kişi için çok önemlidir. Döviz çiftlerinde oluşan ters yönde korelasyon hareketlerinde kazanmak amacıyla kaldıraç kullanılabilmektedir. Böylelikle kazandığınızı üst seviyelerde almak amacıyla pozisyonlarınızı iki katına çıkarabilirsiniz. Ancak döviz çiftlerinin korelasyonu işleminde kaldıraçtan yararlanma kazanç getireceği gibi ters bir durum karşısında da zarar uğramanıza neden olur. Bu nedenle yapacağınız döviz çiftleri seçimi oldukça önemlidir ve dikkat edilmesi gerekmektedir. Döviz çiftlerine yatırım yaparken dikkate değer bazı riskler de bulunmaktadır. Korelasyonların var olduğu noktalarda birçok kişi döviz çiftlerinin kullanmak yönünde adım atmaktadır. Bu noktada yatırım yapacak kişiler, geniş bir bakış açısı ile ele alarak iki tane döviz çifti alarak alacağınız riskin farklı çiftlere dağılmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle iki döviz arasında oluşan ilişki ile birlikte aldığınız riskte daha az hale gelmektedir.

Döviz Çiftleri Alımında Riskten Korunma Durumu Nasıl Olur?

Döviz çiftlerinin korelasyonu ile yaptığınız ticaret işlemlerinde bazı riskler alma durumunuz vardır. Bu riskleri daha önce de belirtildiği gibi iki farklı döviz çifti ile dağıtmanız mümkündür. Diğer yandan para birimine yönelik korelasyonlar ile pozisyonunuzu koruyabilir, kayıplarınızın daha az olmasını sağlayabilir. Böylelikle riskten korunabilirsiniz ancak unutmamak gerekir ki bu durum kar oranınızın daha az olmasına da yol açacaktır. Büyük kayıpların önlenmesini sağlayarak kazancınızı koruma altına alabilirsiniz.

Döviz Çiftleri Korelasyonunda Kırılmalar ve Sahte Kırılmaların Önemi

Döviz çiftlerinin korelasyonu işlemleri sırasında kırılmalar ve sahte kırılmalar arasındaki ayrımı iyi yapmanız gerekmektedir. Ticarette girişinizi ve çıkışınızı göstermek amacıyla korelasyonları kullanarak farklı döviz çiftlerinin direnç seviyelerini görebilirsiniz. Böylelikle kırılma noktalarını fark ederek kırılma gerçekleşmesi durumunda işlem yapma kararı alabilirsiniz. Diğer yandan sahte kırılmalara dikkat etmeniz ile zarara uğramaktan kurtulabilirsiniz. Dolayısıyla sizde döviz çiftlerinin korelasyonlarını kullanarak birçok farklı noktaya dikkat etmeniz halinde kazanç elde edebilirsiniz.

728 90
Araç çubuğuna atla