Doğum Parası Nedir Nereye Nasıl Başvuru Yapılmalıdır? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1575725,707
  % -0,70
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

Doğum Parası Nedir Nereye Nasıl Başvuru Yapılmalıdır?

Doğum Parası Nedir Nereye Nasıl Başvuru Yapılmalıdır?
728 90

Devlet tarafından yapılan doğum parası ödemeleri ilerleyen zamanlarda daha yüksek miktarlara ulaşacaktır. Çünkü genel yapılan zamlarla birlikte günlük yapılan harcamalar artmaya devam etmektedir. Bebek masrafları adına fiyatlarda sanıldığından çok fazla tutabilmektedir. Tüm bu gelişmelerle birlikte çalışmayan anneler de düşünülmek zorundadır. Sürekli olarak yapılan teklifler ve istekler 4 yıldır sigortası olmayan annelerinde para desteği almasına olanak sağladı.

Her doğum yaptıklarında biraz daha fazla para almaktadırlar. Bunu öğrenen anneler ve eşleri konu hakkında bilmesi gerekenleri araştırmaktadır. Bunun için öncelikle bilinmesi gereken başvuru yapılması gerekliliğidir. Bu adımı gerçekleştirmeden ödeme alamazsınız çünkü gerekli olan bilgiler sisteme girilmemiş olacaktır. Talep edilen başvuru ve belgelerin temin edilmesi de çok basit birkaç soru ve kimlik fotokopisi gibi kağıtlar olarak istenmektedir

Doğum parası nereden nasıl alınır ?

Doğum Parası Nedir? Çalışmayan Annelerde Faydalanabilirler mi?

Doğum parası hakkında bilinmesi gerekenleri merak edenler günden güne artmaktadır. Uzun zamandır doğum yapan annelerin aldığı devlet destekli ödemeler gittikçe daha fazla olmaktadır. Bu adımla birlikte devamlı olarak yapılan desteklerde araştırılmaya başlanmaktadır. Son yıllarda sürekli olarak devletin doğum yapan annelere verdiği ödemeler çok farklı alanlarda şekil bulmaktadır. Emzirme ödeneğinden SSK’nın kendi yaptığı destekler gibi fazla sayıda para desteği yapılmaktadır. Doğum parasını ayıran en büyük özellik tüm anneleri kapsamasıdır. Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan ve bu ülkenin kimliğini taşıyan her anne bu ödemeye sahip olabilir.

Artık son derece geliştirilmiş olan ödemeler neticesinde her doğum için biraz daha rakamlar yükselmektedir. 1 çocuk için devlet 300TL para olanağı sağlamaktadır. İki ve ikiz çocuk doğuranlar 400, 3 ve yukarı sayıdaki bebek sahibi olanlar 700TL para almaktadır. Bu sayede hastane ve sonrası masrafların biraz daha hafifletilmesi amaçlanmaktadır. Bebek sağlığı adına her türlü yardıma hazır olan devlet tüm olanakları bireylere sunmaktadır. Sadece başvuru yapılması bu paradan yararlanmak için yeterli olacaktır.

Doğum Parası Almak İçin Nereye Başvuru Yapılmaktadır?

Doğum parasından faydalanmak için başvuru yapılacak yerlerin başında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gelmektedir. Bu kuruma ilçeler ulaşmak için www.aile.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Bizzat işlem yapmak için kaymakamlıklara bu yetki verilmiştir ilçede oturanlar bu resmi binalardan başvurularını yapabilmektedirler. Müracaat etmeniz halinde bebeğin kimliğinin çıkmış olması lazımdır.

Doğum parası başvurusu nereye nasıl yapılmalıdır ?

Çünkü esas olarak bilinmesi gereken anne ve bebeğin hayatta olmasıdır. Aksi takdirde ödeme alamazsınız. Tüm bu bilgileri gerekli mercilere ulaşmanız sonucunda 15 gün içinde PTT aracılığıyla paranız elinize geçecektir.

Süt Parası Doğum Parasından Farklı mıdır?

Süt parası ve doğum parası sağlanmakta olan farklı desteklerdir. Özellikle doğum parasının ayıran en büyük nitelik kimliği olan her anneye yapılmasıdır. Ve emzirme ödeneğine göre çok daha yüksek miktarlarda yapılmaktadır. Her çocukta biraz daha rakam artarken diğer taraftan sigortalı olunmasına bile gerek yoktur. Kimlik bilgilerinizi ulaştırdıktan sonra çalışıp çalışmadığının önemi yoktur. Maddi durumun kötü olması da gerekmez.

Bu nedenle çok geniş kapsamlı ve daha çok kişinin işine yaramaktadır. Emzirme parasıysa sadece SSK’lı olan anne ve çiftlerden birinin sigortalı olması şartıyla verilmektedir. Yapılacak olan değerlendirme ikisi için çok farklı miktar ve gerekçelere dayanmaktadır. Sigortalı olmayan bir anne, eşi SSK’lı olmadığı sürece asla emzirme parası alamaz. Devlet tarafından yapılan doğum parası ödemeleri daha fazla kişiye memnun etmektedir.

728 90
YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Araç çubuğuna atla