• YARIM ALTIN
  3.511,00
  % 0,56
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6487
  % 0,03
 • € EURO
  19,6750
  % -0,10
 • £ POUND
  22,8932
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  2,6805
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2987
  % 0,57
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Dogecoin Yorumları

Dogecoin Yorumları

Kripto para denildiğinde akıllara ilk başta hemen Bitcoin ve Ethereum gibi para birimleri gelmekteydi. Di’li geçmiş kullanıyoruz çünkü şimdilerde bu para birimlerine ek olarak bir de Dogecoin eklendi. Bilindiği üzere özellikle 13 Nisan tarihinde sürekli yükselen bir ivme ile hayatımıza dahil olan yani bir anda % 20 değer kazanan Dogecoin, halen daha piyasada en çok işlem gören coinlerden bir tanesi.

Biz de bu yüzden bu yazı içerisinde en çok işlem hacmine sahip olan bu coin hakkında merak edilenleri ve aynı zamanda da hem piyasada işlem yapan hem de bu konuda uzman olan kişilerin paylaştıkları Dogecoin yorumları, analizlerini sizlerle paylaşacağız.

Dogecoin Nedir?

Dogecoin yorumları, ilerleyen günlerdeki durumu gibi merak edilenleri sizlerle paylaşmadan evvel ilk olarak bu coin hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen kişiler için biraz detay paylaşalım. Bilindiği üzere Dogecoin, kripto para borsası içerisinde en çok işlem hacmine sahip coinler arasında yer almaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere 13 Nisan 2021 tarihindeki % 20’ lik artış nedeni ile herkesin ilgisini çeken bu coin, halen daha gündem içerisinde fazlası ile rağbet görmektedir. Peki, nedir bu Dogecoin ve kripto para borsasında bu coine yatırım yapmak kazançlı mı?

Dört ay içerisinde 12 kat değer artışı yakalayan Dogecoin; Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından icat edilen ve parodi olarak üretilen bir kripto para birimidir. Baş sürüm tarihi 2013 yılı olarak belirtilen bu coin günümüzde en fazla değer kazanan coinler arasında yerini korumaktadır.

Elon Musk’un yaptığı bir açıklama doğrultusunda değeri bir anda artış gösteren bu coin, geçtiğimiz aylarda düşüşe uğradı ve bunun sonucunda da % 80 değer kaybetti. Coin yükselmeye başladığında Bitocoin’in ve dolayısıyla piyasada yer alan bir çok alt coinin değerine de etki etmeye başladığı için Elon Musk, borsadaki işlemciler tarafından büyük tepki toplamıştı. Daha sonrasında da Dogecoin genel itibariyle Elon Musk ile özdeşleştirilmeye ve anılmaya başlanmıştı.

Bir anda yükselişe geçmesi ve Elon Musk’oın verdiği destek doğrultusunda Dogecoin satın alan kişilerin sayısında ciddi artış meydana gelmiş ve ilerleyen dönemlerde de kâr etmek amacı ile uzun vadede bekletilmişti. Ancak yakın dönemde uzun vadede Elon Musk’a güvenenler büyük bir zarara uğramış ve Dogecoin en nihayetinde % 80’lik bir zarara uğramıştı.

DogeCoin ve Elon Musk

Dogecoin düşüş durumundan sonra hem coine hem de Elon Musk’a olan tepki artmış ve önceden piyasadaki alt coinlerin değer kaybetmesi üzerine eleştiri oklarının hedefine giren Musk, şimdilerde de Doge’nin değer kaybetmesi ile tepkileri üzerine çekmiştir. İşte piyasada tüm bu olaylar yaşanırken geçtiğimiz günlerde 83 bin takipçisi bulunan Dogecoin ana hesabından Elon Musk’a bir çağrı geldi. Bu çağrı içerisinde Musk’a; Dogecoin’e desteğinin devam ettirmesi, bu destek sayesinde hem Musk’un hem de coine yatırım yapan kişilerin kârlı çıkacağı belirtildi. Dogecoin’e yatırım yapanların her daim Musk’un yanında olacağına garanti veren twitter hesabı da dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Tüm bu çağrıların ardından ise Elon Musk, hafta başında Dogecoin ücretlerinin düşürülmesi fikrinde olduğunu ve buna ek olarak AMC sinema devinin de ödemeler konusunda Dogecoin ‘i tercih etmesi gerektiğini belirtti. Tüm bunlar daha önce Musk ile Doge’yi özdeşleştiren kimseleri ve aradaki bu mutualist ilişkiyi bir kez daha doğrulamış oldu.

Dogecoin Yorumları Nedir?

Dogecoin ve Elon Musk arasındaki ilişkiye de değindikten sonra artık bu coin hakkında yapılan yorumlardan bahsetmenin zamanı geldi. Bilindiği üzere Elon Musk zamanında, Bitcoin için de bir takım yapıcı açıklamalarda bulunmuş ve bunun hemen arkasından BTC’nin değerinde büyük artışlar meydana gelmişti. Aynı durumu Doge için de yapan Musk, zaman içerisinde bunu birkaç kere tekrarlamış ve kripto para piyasasını adeta manipüle etmişti. Ancak, zaman içerisinde bu manipülasyonun anlaşılması ile birlikte Musk’a olan güven azalmış, haliyle Dogecoin’de de düşüşler meydana gelmişti. Bu düşüler doğrultusunda Musk yeniden açıklamar yapsa da, artık ikili arasındaki ilişkinin bireysel çıkarlar doğrultusunda olduğu fark edildiği için aynı yükselişler gözlemlenmemiştir.

O yüzden artık Elon Musk’un kripto para dünyasındaki etkilerinin son derece zayıfladığını söylemek mümkün. Bu durum zaten, gerek bundan 4- 5 ay evvel gerekse şimdilerde Dogecoin yorumları içerisinde de sık sık bahsediliyor. Her ne kadar Dogecoin değerinde zaman zaman artışlar gözlemlense de artık çoğu kişi uzun vadede bu coinin kazanç getirmeyeceği yönünde hem fikir.

DogeCoin Yükselir mi?

Tüm bu yükselişler ve düşüler doğrultusunda hem Dogecoin alanlar hem de coinin alımını gerçekleştirmek isteyenler; Dogecoin yorumları içerisinde bu coinin yükselip yükselmeyeceğini sorguluyor. Yukarıda belirttiğimiz üzere Dogecoin hakkında en çok yapılan yorumlardan biri; coinin Elon Musk ile olan ilişkisi. Bu ilişkinin pek çok kişi tarafından fark edilmesi de, kendisine olan ilgiyi azalttı. Bu yüzden dönem dönem değer kazansa da artık çoğu analizci ve piyasalarla ilgilenen kişi, coin uzun vadede değer getirmeyeceğini dile getiriyor. Bu sebeple Dogecoin’in sürekli yükselen bir ivme ile geçmişte yaptığı gibi değer kazanması biraz zor gibi görünüyor. Fakat her an farklı bir değişimin meydana gelebildiği bu tür piyasalarda kesin konuşulması da yanıltıcı olabilmektedir.

DogeCoin Hedef Ne Olur?

Dogecoin yorumları coine dair değişimler göz önüne alındığında farklı fikir ayrılıklarını barındırmakta diyebiliriz. Coin’in Musk ile olan çıkar ilişkisi göz önüne alındığı pek çok kişi bunu ileri sürerek Doge’nin uzun vade de değer getirmeyebileceğinden bahsediyor. Ancak son zamanlarda yükselişe geçmesi ile birlikte, uzun vadede değer kazanabileceğinden bahsedenler de var. Bunun için de; Coin’in direç ve trend kırılım bölgesinde olduğu için burada tutunabilmesi durumunda uzun vadede değerlendirilebileceği söylenmektedir. Ayrıca bu fikri savunanlar Doge’nin artık küçük bir alt coin olmadığını ve bu yüzden de piyasa içerisinde her daim değer kazanabileceğini belirtmektedirler. Ancak bunların bir yatırım tavsiyesi olmadığını ve kişilerin öznel yorumları olmadığını belirtmekte fayda vardır.

DogeCoin Düşer mi?

Dogecoin yorumları içerisinde yükselişe geçeceğini savunanlar olduğu gibi bu coinin artık düşüşe geçeceğini ve uzun dönem yatırımlar için iyi bir düşünce olmadığını savunanlar da bulunmaktadır. Bu durum altında yatan sebepleri yukarıda zaten uzun uzun sizler için belirtmiştik.

Ethereum’un artması ancak Doge’nin şu aralar dönem dönem düşüşte ya da yerinde sayması nedeniyle, coine karşı fazlası ile tepkili olanlar yorumlar içerisinde dikkatleri çekmekte. Farklı coinlerin değer kazanması ve coinler ile ilgili olumlu yorumların yapılması ile birlikte Doge’ye olan ilginin artık giderek azalacağı ve bu sayede de uzun süreli yatırım yapılmasının doğru olmadığı bir başka sık karşılaşılan yorum. Buna nazaran 1.47’ye ulaştığı anda yükselişe geçeceği ve bu yükselişin de hatırı sayılır bir miktarda olacağını söyleyenler de bulunmakta.

Sonuç itibari le ne olursa olsun eğer bu piyasa içerisinde bir yeriniz varsa, gündemi, coin bilgilerini, ve coinlerde meydana gelen düşüş- yükselişleri kendinizin analiz etmesi daha doğru olacaktır.

YORUMLAR YAZ

Araç çubuğuna atla