Doge Coin Nedir, Nasıl Çalışır? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.611,00
  % 0,43
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5331
  % 0,21
 • € EURO
  34,8760
  % 0,31
 • £ POUND
  40,5795
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  4,4946
  % 0,28
 • РУБ RUBLE
  0,3458
  % 0,36
 • BITCOIN/TL
  2000265,405
  % -3,94
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

Doge Coin Nedir, Nasıl Çalışır?

Doge Coin Nedir, Nasıl Çalışır?
728 90

İnternet ağının gelişmesi ile birlikte sanal paralar yani belirli şifrelemelerle oluşturulmuş, merkezi çoğunlukla olmayan kripto paralar, yatırım için çok kullanılan bir yöntem haline gelmiştir. En bilinen kripto para olan bitcoin gibi, yakın zamanda yükselişe geçen Doge Coin, Litecoin gibi farklı sanal paralar da gündemi sarsmaktadır.

Hitap ettiği ve arkasında olan kitle ve ortaya çıkış biçimiyle oldukça ilginç bir hikayesi bulunan kripto para, son yıllarda yakaladığı muhteşem ivme ile kendisini ve kitlesini üst sıralara taşımıştır. Çıkış noktasında, henüz şifreleme aşamasındayken bir mizah ürünü oluşu ve gelişim aşaması, geldiği noktayla insanı şaşırtmaktan geri durmuyor.

Son yıllarda kripto paraların yaygınlaşması farklı finansal aktiviteleri oluştururken, belli kesimlerce de eleştiri aldı. Bu eleştirilerden şüphesiz en mizahi bir mizaca sahip olanı Doge coin piyasanın bir parçası olarak ironik bir sonuçla karşı karşıya kaldı.

300 250 4

Başlıklar

Kripto Para Nedir?

Dijital bir ortamda hazırlanmış olup, kullanılan gerçek para yerine internet ağlarında hızlı işlem gerçekleştirebilme fonksiyonu sunan bir bakıma sanal paralardır.

Bu paralar şifrelenme yöntemi ile oluşturulmasından kaynaklı ki bu şifreleme işlemine de kripto denmektedir, kripto para olarak adlandırılmaktadır. Basit bir ifade ile şifrelenmiş, basılmamış dijital paralardır. Bu noktada farklı farklı kripto para birimleri de oluşturulmuştur. Bunlardan en bilindik olanları Bitcoin ( BTC ) , Litecoin ( LTC ) ve de  Doge Coin kripto para birimleridir.

Kripto Paraların Özellikleri

En önemli özelliği diğer para birimleri değerlendirildiğinde merkezi olmamalarıdır. Şöyle ki, devletler kendilerine özgü paralar basarlar. Bu noktada merkezi bir yer bulunur ve paranın basılması bu merkez dışında kabul edilemez ve illegal sayılır.

Kripto paralarda ise sabit bir merkez yoktur yani dağınık bir yönetim söz konusudur. Bu da şu anlama gelmektedir; kripto para muhasebe kayıtları farklı farklı yerlerde tutulur. Bu anlamda kayıtlar kalıcıdır. Şifrelenme ile korunması sebebi ile de hacklenip ele geçirilmesi imkansıza yakındır.

Dijital ortam üzerinden oluşturulduğu için taklidi zordur. Değerlidir ve farklı alternatiflerde kullanılabilir.

Devlet yapıların takdirini çok kazanmadığı düşünülürse, kripto paralar hızlı işlem hacmi ile geleneksel finans uzmanlarından tepki görebilmektedir. Bunun yanı sıra hızlı yükseliş ve alçalışlar sonucu büyük miktarların kazanılıp kaybedilmesine de neden olmaktadır.

Doge Coin Nedir?

Sanal paraların yükselmesi ile ortaya çıkan kripto paralar, şifreleme yöntemiyle oluşturulan, merkezi olmayan ki bu da farklı farklı yerlerden eş zamanlı bir çalışmaya bağlıdır, gün geçtikçe değer kazanan, altın ya da gümüş gibi şekli bozulduğunda değer kaybetmeyen paralardan neredeyse tamamen ayrılan para biçimlerinden Doge coin 2013 yılında ortaya çıktı.

Ortaya çıkışında mizahi bir piyasa eleştirisi olsa da, kısa zamanda kitlelerce sevilmesi sonucunda piyasanın bir parçası haline gelmiştir. Öyle ki yaratıcıları, üzerine çok düşmediklerini dile getirmişlerdir ki sembol olarak Japon köpek türü olan ve pek çok mizahi gönderiye konu olan Shiba Inu cinsini seçmişlerdir. Yani Doge coin ortaya bir bakıma mizah unsuru olarak çıkmıştır.

İnsanlar Neden Sevdi?

Mizahi yönü oldukça güçlü olan Doge coin kendine simge olarak pek çok caps içerisinde hayat bulan Japon köpek cinsi olan Shiba Inu olan ünlü mizah unsuru köpeğin yüzünü kullanmıştır. Özellikle bu adım ile birlikte insanların sevgisini kazanıp ilgisini çeken kripto para, hızla yükselişe geçmiştir.

Ortaya çıkış hikayesi ile piyasa eleştirisi yapması, şu an geldiği konum ile düşünüldüğünde pek çok yatırımcının ilgisini çekmiş ve ortaya gerçekten komik piyasa hareketleri çıkmıştır.

Zamanla güven de aşılamayı başaran para birimi şu an kripto para birimlerinde ilk onda yer almaktadır. Gelişen piyasa ile birlikte bu sıralamada da artışın olacağı kuşkusuz bir gerçektir.

Doge Coin Özellikleri Nelerdir?

Litecoin tabanlı olarak şifrelenen Doge coin , zamanla ilgi çekmiş olan bir kripto para birimidir. Üretim trendi olarak incelemeye alındığında bu para birimi kendi rakip ve türdeşlerine göre büyük bir çıkışla piyasaya atılmıştır.

Taban olarak Litecoin kullanılsa da işlem süresi olarak 1.5 kat daha hızlı işlem hacmine sahiptir. Yalnızca bu da değil, pek çok türdeşine göre işlem ücreti açısından daha düşük fiyatlarda hizmetler sunmaktadır.

Zaman içerisinde en fenomen kripto para haline gelen Doge coin  mizah anlayışıyla dikkatleri çekerek pek çok takipçi toplaması ile birlikte diğer kripto paralardan tamamen ayrılır.

Doge Coin Gelişimi

2013 yılının Aralık ayında patlayan ve özellikle 2014 yılından sonra piyasada kendine geniş bir yer bulan Doge coin bitcoin gibi muhteşem yükseliş yaşayan ve bir dönem özellikle 2017 yılı çerçevesinde insanların en büyük odak noktası olan kripto paraların da piyasada zirveye oynaması ile yatırımcıların büyük ilgisini çekmiştir.

Farklı ortaya çıkış hikayesi ile de perçinlenen, sadece yatırımcılar tarafından değil sosyal medyada da geniş bir kitlenin erişimi ve bilgi dolaşımına ulaşan para birimi gelişimini adım adım ilerletti.

Bu ilerleme pek çok türevi piyasadan silinirken Doge coin’i ayakta tutarak, günümüze kadar hızla gelmesinde etkiledi. Hala pek çok yatırımın odağında yer almasının dışında pek çok ticari anlaşmaya da sızmış olduğu görülebilir.

Doge Coin Fiyat Tahminleri

Uzman araştırmalarının sonucuna göre tahminler 5 yıllık bir süreçte hala hayatta olacak hatta değer kazanacağı öngörülen Doge coin’in ufak miktarlı artışlarla karlı bir yatırım olabileceğini söylemektedir.

728 90
Araç çubuğuna atla