Cardano Nedir, Nasıl Çalışır? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.132,00
  % -0,01
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1713
  % 0,04
 • € EURO
  35,0103
  % 0,04
 • £ POUND
  41,0498
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  4,4520
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3562
  % -0,18
 • BITCOIN/TL
  2256850,275
  % -1,36
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Cardano Nedir, Nasıl Çalışır?

Cardano Nedir, Nasıl Çalışır?
728 90

Finansal gelişimlerin teknolojik gelişimler ile kol kola gittiği bilişim dünyasında gelişmeler gün geçtikçe artıyor. Bu artışlardan en çok etkilenen sektörlerden biri olan finans sektörü, ekonomik ve teknolojik gelişmeler ile yaşadığı değişimler sonucunda geleneksel bir biçimi geride bırakırken yepyeni ve farklı imkanları da beraberinde getiriyor.

Bu anlamda kripto paraların adını sıkça duyduğumuz bu günlerde, işlemlerin yapılabileceği ve veri akışının sağlanabileceği ağ zinciri ihtiyacı Cardano gibi blok zincir platformlarını oluşumunu beraberinde getirmiştir.

Genel bir bakış ile dijital sektörün işlem hacmi ve zaman kavramının geleneksel ekonomiyi geride bırakması sonucu ortaya çıkan imkanların daha da gelişmesi, sektörün daha güvenli ve sorunsuz bir iletişim ve etkileşim sağlamsı anlamına gelmektedir.

300 250 4

Başlıklar

Cardano Nedir?

Finans sektöründe dijital ortama bağlı olarak oluşturulan Cardano blok zincir platformudur. 2015 yılı itibari ile adımları atılmıştır. Geliştirilmeye başlanan ağ tam anlamıyla 2017 yılında karşımıza sağlam adımlarla çıkmaktadır.

Oluşturulan ağ dünya çapında üç farklı şirketçe desteklenmektedir. Bunlardan biri İsviçre tabanlıdır. Özellikle ekosistemi koruma çalışmaları ile bilinmektedir.

Tüm bunların yanı sıra Cardano ağını geliştirenler bu ağa bağlı olan bir de kripto para geliştirmişlerdir. Bu kripto paranın adı ünlü bir bilim insanından gelen ADA’dır.

Merkezi yoktur. Kurucu ve geliştiricilerinin savunduğu bilim ve felsefe tabanlı araştırmalara dayanan bir ağ olduğudur.

Cardano Nasıl Çalışır?

Cardano ünlü bitcoin’nin kullandığı hesaplamaya yönelik olan iş kanıtı sistemini kullanmaz. Onun yerine Hisse kanıtı olarak bilinen ve dijital varlık esasına dayanan sistemi kullanmaktadır.

Çalışma sistemi düşünüldüğünde blok zincirlerine blok oluşturmak ve oluşturulmuş ya da yeni oluşturulan blokların güvenliğini doğrulamak ile görevli slotlar ile çalışır. Farklı bir çalışma sistemine sahip olmasının yanı sıra oldukça güvenilirdir.

Kripto Para Birimi Nedir?

20. yüzyıl ile birlikte gelişmelerin yaşandığı bilgisayar ve internet ağları toplumsal pek çok alanı farklı yönde etkilemiştir. Bu etkilenen alanlardan en önemlilerinden biri de kuşkusuz ekonomidir.

Ekonomide yaşanan dönüşüm, geleneksel yatırımların yerini dijital platformlara bırakmıştır. Özellikle bu platformlar ile birlikte ortaya çıkan dijital Pazar günümüzde büyüklüğü ile dudak uçuklatacak cinstendir.

Tüm bu gelişim ve dönüşümlerin sonucunda nakit paranın yerini alabilecek para birimlerine olan ihtiyacı ortaya koymuştur.

Bu ihtiyacı karşılan ise herhangi bire devlete ait olmayan, merkezi olmayan, tamamen dijital olan ve bir kısmı basılabilen, basımının değeri ile ilgisi olmayan, hızlı işlem yapılabilen, zaman ve mekandan tasarruf sağlayan sanal paralar ortaya çıkmıştır.

Bu paralardan biri de Cardano ile oluşturulmuş ADA’dır. Ya da farklı çalışma prensiplerine dayanan Bitcoin, piyasayı derinden etkilemiştir. Özellikle belirli yıllarda yapılan ataklar ile birlikte büyük bir gündem oluşturmuştur.

Devlet temelli olmaması geleneksel finansörleri oldukça etkilemiş olsa da avantajlarını kullanmak pek çok alanda karı da beraberinde getirecektir. Özellikle hızlı veri akışı ve hızlı işlem yapabilme özelliği ile iyi bir yatırım aracı ve hızlı kazanç sağlamak adına doğru bir araç olacağını ön görmek mümkündür.

Cardano Nasıl Alınıp Satılmaktadır?

Pek çok farklı yerden Türk lirası ile birlikte satın alına bilirliği ile Cardano’ya kolay erişim sağlayabilmek oldukça mümkündür. Pek çok uygulama ya da internet sitesi ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Bunun yanı sıra Cardano’nun madencilik anlamında bir erişimi yoktur. Nitekim bunun sebebi de çalışma prensipleridir. Yani üretimi yapılmamaktadır.

Cardano Nasıl Saklanabilir?

Cardano kendine has tarzıyla piyasada boy göstermektedir. Kendi para birimi olan ADA’yı alanlar için pek çok Kripto para için kullanılan saklama yöntemlerinden de ayrışmayı başarıyor.

Saklama yöntemi olarak kendine has bir gelişim sunun Cardano deadalus adını verdikleri bir cüzdan ile kripto parayı muhafaza etmeyi tercih etmektedir.

Bu cüzdan tamamen sisteme özel geliştirilmiştir. Şu an için yalnızca ADA’yı destekliyor olması olumsuz bir tarafı olsa da, sunduğu maksimum güvenlik ve takip ile kullanıcılarının memnuniyetini oldukça arttırmış durumdadır. Bunun yanı sıra gelecek zamanlarda diğer kripto paralar için de kullanılabilir bir dönüşüm geçirmesi de beklentiler arasındadır.

Diğer Kripto Paralardan Farkı Nedir?

Teknik gelişimini emin adımlarla yürütmesine bağlı olarak piyasada değerinin artacağı öngörülen Cardano özellikle algoritması ile büyük bir fark yaratmaktadır.

En önemli farklarından biri ise çevreci bir yanının olmasıdır. Öyle ki “alternatif alım kanıtı” yine üretilen bir algoritmadır ve bu mühendislik ürününün en önemli amacı kullanılan elektriği azaltmaktır.

Yüksek güvenlikli olması pek çok merkezi olmayan kripto paraya göre oldukça farklı ve güven veren bir özelliğidir.

Kendi cüzdanı ile tamamen farklı bir hizmet sunar. Oluşturulmuş yazılım ile tam güvenlikli para koruması sağlar. Güvenlik ve ekosistem koruması anlamında tüm kripto paralardan açık ara farklıdır.

Cardano Avantajları

Yukarıda da bahsedildiği gibi güvenlik alanı ile ilgili yapılan ve dönüştürülen yenilikler ile en güvenli kripto para olma özelliğini taşımaktadır.

Kendi cüzdanı ile kendine has bir yazılıma sahip olması bu niteliği desteklemektedir.

Aynı zamanda çevreci bir tutum sergilemektedir. Gelişen çalışmaları da buna uygun yapılmakta olup, destekleyen vakıflardan biri de özellikle bu konu üzerine eğilmektedir.

Teknolojik gelişiminin hızına bağlı olarak gelecek zamanlarda değerinin katlanacağı öngörülmektedir. Bu anlamda karlı bir yatırım aracını oluşturmaktadır.

Sosyal uyum yönüyle de merkezi olmamasına rağmen pek çok ilişkiyi kurabilen yapısı ile geniş bir alan hacmine sahiptir.

728 90
Araç çubuğuna atla