Borsa İşlemleri | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri Borsa İşlemleri
 • YARIM ALTIN
  8.133,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1889
  % 0,09
 • € EURO
  35,0042
  % 0,00
 • £ POUND
  40,9941
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  4,4504
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3559
  % -0,20
 • BITCOIN/TL
  2256246,705
  % -1,70
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Borsa İşlemleri

Borsa İşlemleri
728 90

Yatırım yapmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen platform borsadır. Borsalar, eski yöntemlerden biridir ancak günümüze de uyarlanabilmiş bir yatırım aracıdır. Farklı yatırım türlerine olanak vermesi ve birçok yatırım işleminin borsa üzerinden gerçekleştirilebilmesi nedeniyle bu platform yatırımcılar tarafından kullanılmaktadır. Kişiler belirledikleri yatırım planına göre kar elde etmek amacıyla borsa işlemleri gerçekleştirmektedir. Ancak borsa işlemlerinden kar elde edebilmek için borsaya başlamadan önce belirli bilgileri edinmek gerekmektedir. Aksi takdirde olumsuz durumlarla karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.

Başlıklar

Borsa Nedir?

Borsa, alınabilen ve satılabilen tüm döviz, altın, petrol, senet, menkul kıymet gibi kıymetli evrak ve madenlerin alım ve satım işlemlerinin yapılabildiği platformdur. Alıcılar ve satıcılar bu platformda bir araya gelerek diledikleri işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Borsada işlem gerçekleştirebilmek için kesinlikle bir satım emri ve bununla eşleşen alım emri bulunmalıdır. Yani yatırım yapmak amacıyla herhangi bir senet ya da kıymetli eşya almak istiyorsanız başka bir kişi tarafından sizin için uygun olan bir kıymetli evrak satışa sunulmuş olmalıdır. Aksi takdirde borsa işlemleri gerçekleştirilemeyecektir.

300 250 4

Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsada herhangi bir işlem ya da yatırım yapmak için öncelikle SPK onaylı bir platform ile kendinize ait bir yatırım hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Sermaye Piyasa Kurumu ile onaylı olmayan bir hesap ile maalesef borsa işlemlerinizi gerçekleştiremezsiniz. Hangi bankaların onaylı olduğunu görmek istiyorsanız SPK web sayfasına girerek geçerli kurum ve bankaların güncel listesine ulaşabilirsiniz. Yatırım hesabınızı açtırırken risk bildirim formları ile karşılaşacaksınızdır. Ancak bu formlar bankaların ya da kurumların kendilerini güvence altına almak için uyguladıkları bir işlemdir. Kendinize ait bir yatırım hesabı açtıktan sonra yapmak istediğiniz alım miktarı kadar bakiye yüklemeniz gerekmektedir. Daha sonra satım emri olan bir kıymetli evrak ya da madeni rahatlıkla alabilirsiniz. Borsa işlemleri hızlı ve kolayca gerçekleştirilebilmektedir.

Borsadan Nasıl Kar Elde Edebilirim?

Borsa üzerinden yatırım yapan kişilerin amacı bu yatırımlar üzerinden kar elde etmeyi amaçlamaktadır. Ancak borsaya dahil olmak mutlaka kar elde edeceğiniz anlamına gelmemektedir. Doğru adımlar atılmazsa kar etmek yerine olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Borsadan kar elde etmek için,

–          Mutlaka borsa kurlarını yakından takip etmeniz gerekmektedir. Yaşanabilecek herhangi bir artıştan ya da düşüşten anında haberiniz olarak yatırımlarınızı yönetmelisiniz.

–          Daha önce satın aldığınız yatırım gereçlerinizi bozdurarak kar elde etmek istiyorsanız, satacağınız kıymetli eşyanın değerinin aldığınız zamandaki değerinden yüksek olması gerekmektedir.

–          Siyasi ve ekonomik olaylar borsayı derinden etkileyen ve kurun değişmesine neden olan iki ana nedendir. Bu yüzden gündemi takip ederek borsa kuru konusunda ileriye yönelik yorum yapabilmeniz gerekmektedir.

–          Borsa işlemleri gerçekleştirirken kendinize uygun bir yatırım planı belirlemeniz gerekmektedir. Ne kadar süre için ne miktarda paranızı yatırarak elde etmek istediğiniz gelir miktarını önceden ayarlamak size büyük yol gösterecektir.

Borsada İşlem Yapabilmek İçin Başlama Limiti Var Mıdır?

Kimi yatırım araçlarında ilk işlem için ya da kayıt işlemi gerçekleştirilebilmesi için belirli miktarda ücret ödenmesi istenmektedir. Ya da işlemin gerçekleştirilebilmesi için ilk işlemin en az belirli bir tutarda olması gerekmektedir. Ancak borsa işlemlerinde ya da kaydında herhangi bir alt ücret ya da kayıt ücreti yoktur. Yatırım hesabınızı oluşturduktan sonra yapmak istediğiniz işlem miktarı ne kadarsa o kadar bakiye yüklemeniz yeterli olacaktır. Yapmak istediğiniz işlem 1 TL’de olsa 10 TL’de olsa yükleme miktarınız bu kadar olmalıdır. Borsa işlemleri gerçekleştirmek için ekstradan para ödemenize gerek kalmayacaktır.

Borsada Hangi Yatırım Türleri Kullanılmaktadır?

Borsa, içeriği çok geniş bir yatırım platformudur. Neredeyse aklınıza gelebilecek tüm yatırım türleri bu platformun içerisinde bulunmaktadır. Borsa yatırım türleri,

1- Kıymetli Evraklar: Bir sermayeye ortalık gösteren hisse senetleri ya da Hazine Bakanlığı tarafından onaylanmış bonolar ve diğer kıymetli evraklar grubunda bulunan çek, senet gibi belgelerin alım satım işlemleri gerçekleştirilmektedir.

2- Emtia: Değerli madenler ve enerji piyasası ürünleri ya da tarım ürünleri borsa aracılığı ile alınıp satılabilmektedir.

3- Türev Ürünler: Forward, opsiyon kontratları gibi belgelerin el değiştirmesi gerçekleştirilmektedir.

4- Varantlar: Menkul kıymetlerin borsa işlemleri yapılmaktadır. Varantlar daha çok bireysel yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir.

5- Borsa Endeksleri: Borsada işlem gören hisse senetlerinin endekslenmesi ve bu değerlerin alınıp satılması işlemi gerçekleştirilmektedir.

6- Döviz: Başka ülkelere ait para birimleri kura bağlı olarak belirli farklarla alınıp bozdurulmaktadır.

Borsada Kullanılan Terimler Nelerdir?

Borsada işlem yapmak istiyorsanız birçok terimle karşılaşmanız muhtemeldir. Bu terimlerin anlamlarını bilmeniz sizin borsa içerisinde güvenli adım atmanıza yardımcı olacaktır.

BİST

BİST, Borsa İstanbul’un kısa adıdır. BİST100 ise piyasa içerisinde bulunan en yüksek değerlere sahip 100 hissenin endeksi anlamına gelmektedir.

Spread

Borsa içerisinde alınan bir varlığın zamanla değeri yükselecek ya da alçalacaktır. Bu nedenle iki rakam arasında fark oluşacaktır. Bu fark Spread olarak adlandırılmaktadır. Genellikle döviz piyasasında sıklıkla karşılaşılmaktadır.

SPK

SPK, Sermaye Piyasa Kurumu’nun kısaltılmış halidir. Yapılan borsa işlemleri güvenilir bir şekilde yönetilmesini sağlayan bu kurum yatırımcıların ve borsanın güvenli ve adil bir ortamda alışveriş gerçekleştirmelerini sağlamaktadır.

Ayı Piyasası ve Boğa Piyasası

Borsa işlemlerinde günlük olarak ayı piyasası ve boğa piyasası terimleri kullanılmaktadır. Yükseliş piyasalarına boğa piyasası, düşüş piyasalarına ise ayı piyasası ismi kullanılmaktadır.

728 90
Araç çubuğuna atla