• YARIM ALTIN
  3.234,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,4191
  % 0,52
 • € EURO
  17,8508
  % -1,10
 • £ POUND
  19,9991
  % -3,50
 • ¥ YUAN
  2,5843
  % -0,31
 • РУБ RUBLE
  0,3181
  % 2,12
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Blok Zinciri Nedir?

Blok Zinciri Nedir?

Kripto para birimi denilen çeşitli birimler, kendi içerisinde blokları bulundurur. Bu blokları aynı zamanda kayıt olarak da yer edinir. Her blok kendi kaydını tamamladıktan sonra art arda eklenir. Bu bir zincir olarak adlandırılır. Zincir oluşturularak ortaya çıkan durum, blok zinciri ifadesidir. Ve kripto para birimlerinde kullanılır.

Blok Zinciri Nedir?

Blok zinciri diğer bir kelime anlamı ile birlikte, blockchain  olarak ifade edilir. Kamu da bulunan veri tabanlarının, yer edindiği dijital bilgileri ifade eder. Blok zincirinde bulunan blok ifadesi, aynı zamanda dijital bilgi anlamına da gelir. Dijital bilgi parçalarından oluşan ifade, 3 bölüm de yer alır. Bunlar;

 • Blok işlemlerine kimlerin katılabileceği ve bunların depolanması,
 • Bloktan ayrılan çeşitli bilgilerin depolandığı bloklar,
 • Online olarak yapılan çeşitli işlemlerin tarih, saat ve dolar tutarı gibi durumlarının depolandığı bloklardır.

Bloklar, herkesin kendisine ayrı kodlar ile yer edinir. Bu kodlar, çeşitli özel sistemler ile birlikte daha güvenilir bir hale gelir.

Blok Zinciri Nasıl Çalışır?

Kripto para birimleri, şifrelenmiş olarak bulunur. Yani herkesin kendisine ait olan birimleri, çeşitli şifreler ile birlikte korunur. Böylelikle blok zincirinin genişlemesi, çözümün ilerleyen süreçlerde zorlanmasını sağlar. Herhangi bir kişinin kendisine ait kripto para birimi olduğu taktirde, bu kişinin aynı zamanda özel anahtarı da bulunur. Yani özel anahtar olarak bulunan blok, zincirde ki paradır. Bu anahtar kullanılarak, kişi kendi para değerinden para çekip aynı zaman da transfer ve havale gibi işlemlerini gerçekleştirebilir. Özellikle işletmeler ya da çeşitli yatırımcıların tercih ettiği para birimi, blok zinciri ile birlikte daha güvenilir oluşur.

Blok Zinciri  İle Güvenilir İşlemler

Herhangi bir kişiye, bitcoin ya da farklı bir para biriminden çeşitli havaleler yapılabilir. Fakat kripto para birimi kullanılarak yapılan havaleler aynı zamanda blok zinciri denilen çeşitli anahtarlarla, kayıt altına alınır. Bu durum da kişinin para gönderim işleminin bir kripto para birimi ile gerçekleşmesi, herkes tarafından bilinmez. Kripto para birimi, adınıza açılan bir hesap ile birlikte bulunur. Bu hesap üzerinden bir işlem yapmak istediğiniz takdirde, kimliğiniz herkes tarafından bilinmez ve bu kimlik ile birlikte yapılan aktarımlar da kişinin kendi hesabında bulunur. Özel blok kilit zinciri, kişinin güvenilir bir işlem yapmasını sağlar. Geleneksel bilinen bankacılıktan bir tık daha fazla güvenilir olduğu gibi aynı zamanda kişilerin ihtiyaçlarını da karşılar.

En Sağlam Ve Şeffaf Blok Zinciri

Blok zinciri, güvenilir olduğu kadar şeffaf bir özelliği de bulunan, herkesin kendisine ait olan kimliği bulundurur. Bu kimlik üzerinde bulunan para birimi, herkes tarafından görülse de bu paraların kime ait olduğu blok zinciri ile sağlanmaz. Blok zinciri, güvenilirlik açısından özellikle işletmelerin ve yatırımcıların tercihindedir. Fakat işletme sisteminin kendi bünyesinde bulundurduğu parayı, herkese açması da yine bu sistem tarafından sağlanır. Bu sebeple üst seviyede bir güvenilirlik sağladığı gibi kişilerin kendi elinde bulundurduğu şeffaf güvensizliği de, yine blok zinciri ile birlikte görmek oldukça mümkündür.

Blok Zinciri Güvenilir Mi?

Blok zinciri, doğrusal ve kronolojik olarak bir depolama gerçekleştirir. Blok zincirinin gerçekleşmesi için her bir blok bir önceki blokun yanına ilave edilir. Böylelikle birbiri adına karmaşa oluşturan bloklar, bilgileri değiştirse bile içeriğinde bulunan kodlarda karma kollar olarak bir değişime uğrar. Herhangi bir hacker tarafından blok hesabınızın değiştirilmesi, mümkün değildir. Çünkü bloklar yan yana bir zincir şekline geldiği için bloğun düzenlenmesi zahmetlidir. Bu sebeple karmaların, tekrardan bir hesaplamaya alınması gerekir. Bu durum da genel olarak güçlü bir hesaplamayı sağlar. Blok zinciri güvenilir olduğu kadar şeffaf bir kasa şeklinde de ifade edilir.

Blok Zinciri Teknolojisi Hangi Amaçla Kullanılır?

Blok zinciri, tek bir merkez de bulunmaz. Aynı zamanda dağıtılmış bir sistem olarak yer edinir. Terim olarak genellikle yatırımcılar, işlemler, şirketler ve aracı kurumlar tarafından kullanılır. Blok zinciri teknolojisinin, bilinen en eşsiz faydası teknolojiyi, kendi işlemlerinde de ve komisyonlarında rahatlıkla kullanabilmesidir. Blok zinciri ile birlikte yapılan komisyonlar aynı zaman da düşük meblağlarda yer edinir. Herhangi bir banka, kurum ya da şirket ile birlikte gerçekleşen işlemlerde, aracı kurum vasıtası blok zinciri ile birlikte sağlanır. Bununla birlikte teknolojisinin alım ve satım işlemlerinde herkese açık bir şekilde bulunması, her iki taraf için de güvenilirliği sağlar. Dağıtılmış blok zinciri teknolojisi, erişim açısından da güvenilir bir paylaşımı gerçekleştirir.

Blok Zincirinin Çalışma Süreci

Blok zinciri ile yapılan herhangi bir iş, tekrardan yanına yeni bir blok oluşmasını sağlar. Parasal olarak yapılan işlem, ekonomik işlem ya da blok zinciri ile yapılan işlemler, blok zincirinin genişlemesi adına önemlidir. Blok zinciri teknolojisi, genellikle merkezsiz bir sistemden sağlanır. Aynı zamanda işlemin çalışma prensibi, bilgisayar tarafından doğrulanır. Blok zinciri üzerinden yapılan bir işlem, tekrardan yanına yeni bir bloğun ilave edilmesini sağlar. Bu işlem artış gösterdiği taktirde, blok zincirinin çalışma prensibi de etkilenir. Böylelikle karmaşa bir sistem oluşur. Blok zinciri bulunduran herhangi bir şirket ya da yatırımcının, bir hacker tarafından zarara uğraması blok zinciri ile mümkün değildir. Blok zincirinin çalışma prensibi, güvenilirlik açısından da önemli olduğu için kişilerin zarara uğraması tam anlamıyla gerçekleşmez.

YORUMLAR YAZ

Araç çubuğuna atla