Blockzincir Kripto Paralar Bitcoin | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.914,00
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  31,4912
  % 0,58
 • € EURO
  34,1476
  % 0,38
 • £ POUND
  39,9452
  % 0,46
 • ¥ YUAN
  4,3843
  % 0,67
 • РУБ RUBLE
  0,3414
  % 0,35
 • BITCOIN/TL
  1792581,324
  % 2,60
 • BIST 100
  9.179,48
  % -1,66

Blockzincir Kripto Paralar Bitcoin   

Blockzincir Kripto Paralar Bitcoin   
728 90

Kripto paralar ile işlem yaparken mutlaka blockchain ya da blokzincir terimi ile karşılaşmışsınızdır. Bu yazıda bu terimin ne anlama geldiğini ve kripto paralar ile olan bağlantısının ne olduğundan bahsedeceğim.

Blokzincir Nedir?

Blockchain ya da block zincir, blok olarak nitelendirilen bilgi ve işlemlerin bir zincir gibi oluşturulduğu ve kayıt altına alındığını ifade etmek için kullanılmaktadır. Yani blokzincir kripto paralar bitcoin, etherium gibi sanal paraların işlemlerinin kayıt altına alındığı dijital hesap defteridir diyebiliriz.

300 250 4

Blockzincir kendine ait bir yapıya sahiptir ve bu yapıyı kurucusu Satoshi Nakamato tarafından yayınlanan bir makalede açıklanmıştır.

Blokzincir Yapısı Nasıldır?

Blokzincirin yapısını açıklayan belirli özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri kabaca açıklanarak anlatılacak olursa;

 • Blockchain kripto paralar bitcoin gibi bir merkeze sahip değildir. Böylece işlemi gerçekleştirmek için bir aracıya ya da üçüncü kişiye ihtiyaç duyulmaz. Her birey kendi sisteminin yöneticisidir.
 • Bu yapı oldukça şeffaftır ve gerçekleştirilen işlemler anında doğrudan kaydedilir. Bu işlemleri herkes görebilir ancak sunulan kullanıcı bilgileri gizlidir.
 • Blok üzerine işlenen bilgiler üçüncü kişiler tarafından değiştirilemez. Bu bilgileri sadece alıcı ve satıcı değiştirebilir. Ayrıca işlemlerin ne olduğu sunulur ancak kimin işlemi gerçekleştirdiği net olarak sunulmaz.
 • Yapılan işlemler sistem blok olarak adlandırılan durumları oluşturur. Alıcının adı, alışveriş yapılan tutar, satıcının adı gibi tüm bilgiler blokları oluşturmaktadır.
 • Her blok kendinden bir önceki ve sonraki bloğa bağlıdır. Bu nedenle blokları değiştirmek mümkün değildir. Yapılan blok değişiklerinde ise bloklar birbirine uymayacağı için hemen anlaşılacaktır. Bu durum ise hırsızlık olayının tamamen ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

Blokzincirin Çalışma Yapısı

Blokchain nedir, nasıl çalışır diye bakacak olursak karşılaşacağımız cevap belirli ve sistematik bir cevap olmayacaktır. Genellikle bu çalışma sistemi her yeni blok girişine göre değişiklik göstermektedir.

Blokzincir, adından da anlaşılacağı gibi bloklardan oluşmaktadır. Bu bloklar ise kullanıcıların yaptıkları işlemler ile oluşmaktadır. Gerçekleştirilen her işlem sonucunda blockzincir ağında bir matematiksel hesaplama oluşur. Bu matematiksel hesaplamalar ise birbirine bağlanarak blokları oluşturur.

Kişisel bilgileriniz de bu bloklar içerisine dahildir. Hatta Bitcoin ya da diğer kripto paraların alım satım işlemi için oluşturacağınız hesapta platformlar kimlik fotoğrafınıza kadar özel bilgilerinizi isteyecektir. Ancak bu konuda şüphe etmenize gerek yok. Tüm bu bilgileriniz özel olarak saklanıp kimse ile paylaşılmamaktadır.

Blokzincir İle Kripto Paraların İlgisi Nedir?

Blockzinciri nedir, nasıl çalışır anlattım ancak blokzincirin kripto paralar ile bağlantısını netleştirmek işi daha anlaşılır hale getirecektir. Bunu örnek olarak anlatacak olursak;

 • Bitcoin almaya karar verdiniz ve bir platformda hesap oluşturdunuz; hesap için girdiğiniz bilgiler blockchaine kaydedildi.
 • Ardından hesabınıza para yatırdınız ve dilediğiniz miktarda Bitcoin aldınız. Blockchaine kaydedildi.
 • Bitcoin karşılığında bir ürün ya da hizmet aldınız, hesabınızdaki Bitcoin’den bir parçasını başka bir kullanıcıya aktardınız. Blockchaine kaydedildi.
 • Ardından yeterince kar yaptığınızı düşündünüz ya da farklı nedenden kaynaklı Bitcoin para biriminizi Türk Lirası’na çevirdiniz. Blockchaine bu işleminiz de kaydedildi.
 • Çevirdiğiniz Türk Lirası’nı hesabınıza aktardınız. Bu da yine blockchaine kaydedilecektir.

Yani blockzincir kripto paralar Bitcoin alım satım ve her türlü işlemlerinizin dijital olarak kaydedildiği bir hesap defteridir. Sadece sizin değil sistem içerisinde bulunan tüm kullanıcıların kayıtları ve yaptıkları işlem kayıt altına alınmaktadır. Böylece sistemin güvenli olması sağlanmaktadır.

Blokzincir Ve Bitcoin

Blockzincir ile Bitcoin arasında büyük bir bağlantı bulunmaktadır. Bunların en başında ise ikisinin de aynı kişi tarafından üretilmiş olmasıdır.

 • Blockzincir de Bitcoin de Satoshi Nakamato tarafından geliştirilmiştir ve aynı zamanda piyasaya sürülmüştür.
 • Bu sistem ilk olarak Bitcoin alım satım işlemlerinin kaydedilmesi ve güvenliğinin sağlanması amacıyla kullanılmaktaydı. Yani üretici kişi hem para birimini hem de bu para biriminin kaydedileceği dijital borsa olarak adlandırılan alanı üretti. Bence günümüzde kripto paraların bu kadar ilerlemesinin temel nedeni kullandığı bu sistemden gelmekte.
 • Blockzincir günümüzde hala Bitcoin ve diğer kripto paraların gerçekleştirilen işlemlerinin kaydedilmesinde kullanılan güçlü bir sistemdir. Hatta bu sistem o kadar güvenlikli ve güçlü olarak görülmüş olmalı ki nakliyede, sporda, sanatta her yerde aracı kişiyi kaldırarak güvenli işlem yapmak için kullanılabilmektedir.

Blockzincir kripto paralar Bitcoin ile başlamış ve günümüzde birçok alanda kullanılabilen güvenli bir kayıt sistemidir.

Blockzincir Neden Bu Kadar Güvenli Olarak Nitelendiriliyor?

Yazı boyunca blockchain blok sistemi ve bu sistemin güvenilir olmasından bahsettim. Ancak bu güvenirliği sağlayan durum sadece bu blokların birbirine çok iyi bağlanmış olması değildir. Blokzincir güvenli bir halde tutulmak için:

 • Zincirde bulunan blocklar aktif ve bir IP adresi ile doğrudan bağlantılı olmalıdır.
 • Bloklar her yeni işlemde otomatik olarak işlem bilgilerini depolamaktadır. Böylece ağ içerisinde kayıp ya da değişim olması neredeyse imkansızdır.
 • Gerçekleştirilen işlemler doğrudan bir tarihe ve cihaza aittir. Böylece her işlemin tabiri caizse bir parmak izi bulunamkatadır.

Tüm bunlara bakıldığı zaman blockzincirin güvenilir olduğu anlaşılmaktadır. Ancak yine de sistemde hile ya da dolandırıcılık yapılması imkansız değildir. Ama bu hile ya da dolandırıcılığın yapılması oldukça zor bir haldedir ve sistem tarafından hemen fark edilecektir.

728 90
Araç çubuğuna atla